Orbán vyhral voľby, no vydýchnuť mu nedajú

Tagged With: , , , , 1 Comment

Keď maďarskí občania 8. apríla vhadzovali volebné lístky do urien doma i v zahraničí, pristupovali k hlasovaniu s pocitom dejinnej zodpovednosti.

Uvedomovali si, že nerozhodovali len o bežnom preskupení strán v politicko-spoločenskom systéme, ale o jeho udržaní na osobitnej pronárodnej trajektórii, ktorá sa už ôsmy rok odchyľuje od letovej dráhy, akou sa rúti Európska únia. Súdiac podľa výsledkov hlasovania, prevažná väčšina voličov usúdila, že ich vlasť nesmie smerovať tam, kam Únia: do chaosu a priepasti.

Vládnuca strana Fidesz premiéra Viktora Orbána spolu s partnerskou Kresťanskodemokratickou ľudovou stranou (KDNP) zvíťazila v parlamentných voľbách v Maďarsku so ziskom 48,63 % hlasov. Vysoká, takmer 70-percentná účasť (69,41 %) poskytla Fideszu nespochybniteľnú váhu a legitímnosť víťazstva. Päťdesiatštyriročnému Orbánovi, ktorý drží post premiéra od mája 2010, sa podarilo triumfovať aj z hľadiska udržateľnosti národno-konzervatívnej línie Fideszu počas nasledujúcich štyroch rokov.

Viktora Orbána v Európe obdivujú za odvahu brániť tradičnú maďarskú a európsku identitu krajiny. Ak tisícky židovských rodín odchádzajú zo západnej a severnej Európy pred agresívnym islamizmom do Izraela, do Maďarska sa húfne sťahujú obyvatelia starých členských štátov EÚ. Maďari majú pre takúto tzv. európsku prisťahovaleckú vlnu pochopenie.

Očakávajú od Orbána aj to, že v novom volebnom období učiní všetko potrebné, aby sa transformácia podobná Londýnu, Parížu, Malmö a mnohým západoeurópskym mestám na paralelné znepriatelené svety, kde rastú ako huby po daždi tzv. no-go zóny, nevyskytovala u nich doma.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Orbán vyhral voľby, no vydýchnuť mu nedajú"

Pridaj komentár

  & Časopis