Peter Sabaka

Str. 98 - Peter Sabaka, foto: zdroj: Facebook

Peter Sabaka sa narodil v roku 1984 v Bratislave. V roku 2010 vyštudoval odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. O päť rokov neskôr tam získal titul PhD. v odbore vnútorné choroby. V polovici augusta 2021 Iné noviny publikovali zoznam Sabakových omylov, chýb a nevedomostí, o dva mesiace neskôr ich zverejnila aj stránka odbornakomisia.sk. Píšu, že Sabaka pracuje na infekčnom oddelení len štyri roky a doteraz nemá atestáciu ako infektológ.

V septembri 2020 Sabaka uviedol, že na Covid-19 stále zomiera pomerne 20 až 50-krát viac nakazených ľudí ako na chrípku a vo videu tvrdil, že nosenie rúšok je bezpečné a môže nás ochrániť pred infekciou Covid-19. Jeho kolega Michal Piják to okomentoval tak, že rúško nechráni pred infekciou a Covid-19 nie je infekcia, ale ochorenie vyvolané vírusom SARS-CoV-2. Následne začiatkom októbra Sabaka priznal, že pri sezónnej chrípke smrtnosť nepoznáme, pretože nevieme, koľko ľudí je nakazených, ale odborníci sa domnievajú, že je to mnohonásobne nižšie než pri ochorení Covid-19. Keď ho Aktuality konfrontovali s tým, že primárka Alena Koščálová (pôsobila ako lekárka bez hraníc v Afrike) koncom augusta 2020 povedala, že nezachránili ani jedného pacienta na ventilácii, odvetil, že vo svete prežíva na umelej pľúcnej ventilácii najviac 50 % pacientov a všetci ich ventilovaní pacienti mali nad 65 rokov, drvivá väčšina aj nad 80.

V relácii Ide o pravdu v októbri 2020 Sabaka zmienil, že pri komplikovaných prípadoch sa osvedčil nielen remdesivir, ale aj kortikoidy a látky proti zrážanlivosti krvi. V skutočnosti je remdesivir predražený a proti Covid-19 neúčinný, navyše predlžoval hospitalizácie. Pred rokom Sabaka uviedol, že riešenie vidí vo vakcíne, je to svetlo na konci tunela a ak ju uvedú na trh, bude bezpečná. Poznatky z najzaočkovanejších krajín ako Izrael, Spojené kráľovstvo a Island, kde skončilo v nemocniciach viac očkovaných ako neočkovaných, to však vyvracajú. Navyše, mesiace po uvedení na trh sa vakcína AstraZeneca prestala používať pre závažné vedľajšie účinky. Zoznam Sabakových zavádzajúcich tvrdení je podstatne dlhší a obsahuje jeho výroky až do polovice augusta tohto roku.

V auguste 2021 Sabaka na sociálnych sieťach začal lustrovať kolegov s odlišnými názormi na vakcináciu, pričom posudzoval ľudí s dlhoročnou medicínskou praxou. „Na dnes malý náhľad do antivax sveta,“ uviedol, a pokračoval tým, že MUDr. Andrej Janco kandidoval za krajne pravicovú stranu Národ a spravodlivosť, je častým prispievateľom Infovojny a Hlavných správ a prof. MUDr. Štefan Hrušovský kandidoval za stranu Slovenská liga, a dokonca za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku do Europarlamentu a ešte je Zem&Vek pozitívny. „Nepochybne sú to skvelí odborníci a lekári v rámci ich odborov a minimálne pán profesor má veľké zásluhy za rozvoj medicíny v SR. Akurát nesúhlasím s ich výrokmi o Covid-19 a vakcinácii, ktoré vyplývajú z ich názorového nastavenia,“ napísal Sabaka.

Dňa 23. augusta 2021 Pluska v rozhovore so Sabakom priniesla informáciu o novo používanom lieku na Covid-19 na Slovensku. „Doteraz sa používal na liečbu pacientov s ťažkým priebehom Covid-19, ktorí potrebujú kyslík, kortikoid dexametazón. Zistilo sa, že keď sa k nemu pridá ešte tento baricitinib, ktorý je tiež protizápalový, tak u pacientov, ktorí sú na tom horšie, sa dramaticky zlepšuje prežívanie. My sme tento liek používali už aj v druhej polovici druhej vlny. Dôkazy, že tento liek by mohol fungovať, sú známe už zo začiatku tohto roka,“ uviedol Sabaka. Prečo prišli tieto lieky na Slovensku na rad až v druhej polovici druhej vlny, keď dôkazy, že by mohli fungovať, sú známe už od začiatku roka, Sabaka nevysvetlil. Malo by to však zaujímať orgány (ne)činné v trestnom konaní.

AUTOR: Karol Kardoš

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár