Pfizer/BioNTech a Moderna dosahujú zisk 1 000 $ každú sekundu

Spoločnosti Pfizer, BioNTech a Moderna majú podľa najnovšej analýzy kombinované zisky 65 000 dolárov každú minútu zo svojich veľmi úspešných vakcín proti Covidu-19. Spoločnosti predali veľkú väčšinu svojich dávok bohatým krajinám, pričom zabudli na krajiny s nízkymi príjmami. Uviedla to aliancia People’s Vaccine Alliance (PVA), ktorá bojuje za širší prístup k vakcínam proti Covidu-19.

Aliancia odhaduje, že trojica farma výrobcov dosiahne v tomto roku zisk vo výške 34 miliárd dolárov pred zdanením. To je viac ako 1 000 dolárov za sekundu, 65 000 dolárov za minútu a 93,5 milióna dolárov za deň.

„Je obscénne, že len niekoľko spoločností zarába milióny dolárov zisku každú hodinu, zatiaľ čo len dve percentá ľudí v krajinách s nízkymi príjmami boli plne zaočkované proti koronavírusu,“ povedala Maaza Seyoum z Africkej aliancie a People’s Vaccine Alliance Africa.

Pfizer, BioNTech a Moderna využili svoje monopolné postavenie na uprednostňovanie najziskovejších zmlúv s najbohatšími vládami.

Pfizer a BioNTech dodali menej ako jedno percento svojich celkových dodávok krajinám s nízkymi príjmami, zatiaľ čo Moderna dodala len 0,2 percenta, uviedla PVA.

Postup týchto troch spoločností je v protiklade s akciami AstraZeneca a Johnson & Johnson, ktoré poskytli svoje vakcíny na neziskovom základe, hoci obaja oznámili, že v budúcnosti plánujú ukončiť túto dobročinnosť.

Spoločnosti Pfizer, BioNTech a Moderna napriek tomu, že obdržali verejné financie vo výške viac ako 8 miliárd USD, odmietli prezradiť technológie na výrobu vakcín výrobcom v krajinách s nízkymi a strednými príjmami prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie, čo je krok, ktorý mohol výrazne znížiť ich ceny.

„V prípade Moderny na základe veľkého tlaku zo strany Bieleho domu a žiadostiam WHO spoločnosť urýchlila svoj plán replikácie vakcíny Moderna pre širšiu produkciu vo svojom centre mRNA v Južnej Afrike,“ uviedla skupina.

WHO udelila začiatkom tohto mesiaca schválenie núdzového použitia aspoň indickému Covaxinu. To dokazuje, že aj rozvojové krajiny majú kapacitu a odborné znalosti, dodal PVA.

Aliancia PVA, ktorej 80 členov zahŕňa Africkú alianciu, Global Justice Now, Oxfam a UNAIDS, vyzýva farmaceutické korporácie, aby okamžite pozastavili právo na duševné vlastníctvo vakcín proti COVIDu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Pfizer, BioNTech, Moderna making $1,000 profit every second: Analysis, economictimes.indiatimes.com,16.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár