Piliere finančnej stability začali praskať

Foto: Shutterstock

Základnými piliermi finančnej stability v eurozóne sú nulová základná úroková sadzba a kvantitatívne uvoľňovanie. S ich prvým využívaním začal bývalý prezident a dnešný predseda talianskej vlády Mario Draghi, ktorý povedal, že pre „záchranu eura urobí všetko“. Oba spomínané nástroje mali podporiť po finančnej kríze hospodársky rast tým, že investori si budú lacno požičiavať a investovať a tak vytvárať nové pracovné miesta, zatiaľ čo vlády členských štátov eurozóny sa mali lacno zbavovať svojich dlhov tým, že ich štátne dlhopisy sa lacno odkúpia. Táto menová politika ECB však  fungovala len dovtedy, pokiaľ eurozónu zachvátila terajšia inflačná explózia. Nemôžeme tvrdiť, že bola spôsobená len spomínanými finančnými nástrojmi, keďže do inflačného kotla sa aj naliali  peniaze z fiškálnych rozpočtov v rámci rôznych príspevkov a napokon do inflácie má čo povedať terajšia explózia cien všetkého, vyvolaná cenami energií. Inflácia však nie je len špecifický jav eurozóny, lebo s touto „chorobou“ sa stretávajú aj na druhej strane Atlantiku, s takmer rovnakou mierou inflácie. Rozdiely sú v tom, že pokiaľ sa do inflácie v USA započítavajú aj náklady na nehnuteľnosti, v eurozóne nie a tiež, že tieto nástroje u nich predovšetkým sledovali podporu rastu akciových indexov, aby ľudia mali pocit, že sú bohatší a viac míňali, čo aj k rastu americkej ekonomiky prispelo. 

Poznáme tri základné príčiny inflácie 

Rast inflácie doteraz šéfka ECB Christine Lagardová zdôvodňovala všetkým možným, len nie obrovskými masami lacných peňazí na finančnom trhu, ktoré nie sú kryté masou tovarov a služieb, tak najnovšie je teda spôsobená dovozom. Prehliadla ale, že čím dlhšie budú na trhu lacné peniaze, tým sa budú aj viac požičiavať a tým sa bude inflácia zvyšovať. Iným problémom rastu inflácie bude tlak zo strany zamestnancov na zvyšovanie miezd, ktoré keď si zamestnávateľ premietne do spotrebiteľských cien, spôsobí len rast inflácie. A tak podľa všetkého neostáva nič iné ako úroky zvyšovať, čím sa zvýšia splátky a tým zostatne menej peňazí na spotrebu. Väčšina odborníkov teda súhlasí , že príčinou inflácie sú menové stimuly ECB, fiškálne príspevky národných vlád, deštrukcia ponuky pod čím treba rozumieť rozpadnuté dodavateľsko-odberateľské vzťahy, ktoré zvýšili dopravné náklady a dostupnosť objednaných tovarov, s rôznou váhou zodpovednosti, za ktoré ale nikto zodpovedá. 

Covidová kríza prispela  

Inflačná vlna by určite nevypukla v terajšej šírke a hĺbke keby sa globálna ekonomika nemusela potýkať aj negatívnymi dôsledkami covidovej krízy. Doterajšia globalizačná organizácia ekonomiky just-in-time sa rozpadla, ktorej dôsledkom je ale vznik terajšej ponukovej inflácie spôsobenej nedostatok tovarov. Vlády by sa mali vážne zaoberať aj s doterajšou úrovňou fiškálnych stimulov, ktorých pokračovanie na doterajšej úrovni spolu s  terajšími negatívnymi  politickými šarvátkami, určite nebudú znižovať mieru inflácie. Ak sa totiž neprijmú opatrenia na pokles dopytu, bude inflácia strašiakom aj v ďalších rokoch, čo napokon vždy dopadne na daňových poplatníkov, ktorí za tieto negatívne dôsledky inflácie zaplatia.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply