Britské špeciálne jednotky SAS v Afganistane podľa vyšetrovania BBC opakovane zabíjali zadržaných a neozbrojených mužov za podozrivých okolností. Novo získané vojenské správy naznačujú, že jedna jednotka mohla nezákonne zabiť 54 ľudí počas jedného šiestich mesiacov. BBC našla dôkazy, ktoré naznačujú, že bývalý šéf špeciálnych jednotiek nedokázal poskytnúť dôkazy pri vyšetrovaní vraždy.
Ministerstvo obrany uviedlo, že britskí vojaci „slúžili v Afganistane s odvahou a profesionalitou“. BBC chápe, že generál Sir Mark Carleton-Smith, bývalý šéf britských špeciálnych síl, bol informovaný o údajnom nezákonnom zabití, ale neposlal dôkazy Kráľovskej vojenskej polícii, a to ani potom, čo začala vyšetrovanie vraždy špeciálnych jednotiek. Generál Carleton-Smith, ktorý sa stal veliteľom armády predtým, ako minulý mesiac odstúpil, odmietol tento prípad komentovať. BBC Panorama analyzovala stovky strán prevádzkových účtov SAS, vrátane správ týkajúcich sa viac ako tucta „zabitých alebo zajatých“ počas náletov, ktoré vykonala jedna letka SAS v Helmande v rokoch 2010/11. Jendnotlivci, ktorí slúžili v letke SAS na v tejto operácii, povedali BBC, že boli svedkami toho, ako agenti SAS zabíjali neozbrojených ľudí počas nočných náletov. Povedali tiež, že videli agentov používať takzvané „zhadzovacie zbrane“ AK-47 umiestnené na mieste činu, aby ospravedlnili zabitie neozbrojenej osoby.
Niekoľko ľudí, ktorí slúžili v špeciálnych jednotkách, uviedlo, že eskadry SAS medzi sebou súperili o čo najviac zostrelov a že eskadra kontrolovaná BBC sa snažila dosiahnuť vyšší počet tiel ako tá, ktorú nahradila. Interné e-maily ukazujú, že dôstojníci na najvyšších úrovniach špeciálnych jednotiek si boli vedomí obáv z možného nezákonného zabíjania, ale napriek zákonnej povinnosti to neoznámili vojenskej polícii. Ministerstvo obrany uviedlo, že ku konkrétnym obvineniam sa nemôže vyjadrovať, ale odmietnutie komentovania nemožno považovať za akceptovanie vecnej správnosti obvinení. Hovorca ministerstva obrany uviedol, že britské sily „slúžili v Afganistane s odvahou a profesionalitou“ a dodržiavali „najvyššie štandardy“.
V roku 2019 BBC a Sunday Times vyšetrovali jednu operáciu SAS, ktorá viedla k súdnemu prípadu v Spojenom kráľovstve a k nariadeniu ministrovi obrany Spojeného kráľovstva, aby zverejnil dokumenty, ktoré uvádzajú, ako vláda rieši tento prípad. Pre toto posledné vyšetrovanie BBC analyzovala novozískané operačné správy podrobne popisujúce účty SAS o nočných operáciách. Našli sme vzor nápadne podobných správ o zastrelení afganských mužov, pretože po zadržaní vytiahli pušky AK-47, alebo ručné granáty spoza záclon, alebo iného nábytku.
- 29. novembra 2010 letecká jednnotka zabila muža, ktorý bol zadržaný a vzatý späť do budovy, kde sa „pokúsil zaútočiť na sily granátom“.
- 15. januára 2011 letka zabila muža, ktorý bol zadržaný a vzatý späť do budovy, kde „siahol za matrac, vytiahol ručný granát a pokúsil sa ho hodiť“.
- 7. februára eskadra zabila zadržaného, ktorý sa podľa nich „pokúsil zaútočiť na hliadku s puškou“.
- Rovnaké odôvodnenie bolo uvedené aj v prípade smrteľnej streľby na zadržaných 9. februára a 13. februára.
- 16. februára letka zabila dvoch zadržaných po tom, čo jeden vytiahol granát „spoza závesov“ a druhý „vyzdvihol AK-47 spoza stola“. 1. apríla zabila letka dvoch zadržaných, ktorí boli poslaní späť do budovy po tom, čo jeden „zdvihol AK-47“ a druhý „sa pokúsil hodiť granát“.
Celkový počet obetí počas šiestich mesiacoch bol v trojciferných číslach. Počas všetkých razií, ktoré BBC skúmala, neboli hlásené žiadne zranenia špeciálnych síl.
Vyšší dôstojník, ktorý pracoval na veliteľstve britských špeciálnych síl, pre BBC vyjadril vážne obavy nad správami. „Pri nočných náletoch bolo zabitých príliš veľa ľudí a vysvetlenia nedávali zmysel,“ povedal. „Keď je niekto zadržaný, nemal by skončiť mŕtvy. Aby sa to opakovalo znova a znova, vyvolalo to v ústredí poplach. Vtedy bolo jasné, že niečo nie je v poriadku.“
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) SAS unit repeatedly killed Afghan detainees, BBC finds, bbc.com, 12.7. 2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.