Podľa Lavrova hrajú USA v Sýrii nebezpečnú hru

· Čas čítania: 2 min.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je presvedčený, že Spojené štáty hrajú v Sýrii nebezpečnú hru, ktorá by mohla zapáliť celý región. Na jednej strane vyzbrojujú Kurdov, na druhej strane avizovali stiahnutie svojich vojsk z regiónu, aby uvoľnili priestor tureckej ofenzíve proti nim.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


„Washington musí pochopiť, že procesy, ktoré sa počas jeho účasti v severovýchodnej Sýrii v niekoľkých posledných rokoch vyvinuli, sú jednoducho priamym porušením požiadaviek rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o dodržiavaní územnej celistvosti a zvrchovanosti Sýrskej arabskej republiky,“ vyhlásil Lavrov.

Dodal, že Spojené štáty „organizovali kvázištátne štruktúry, zaistili ich živobytie a vitalitu a veľmi aktívne propagovali kurdskú otázku“. „To vyvolalo námietky medzi arabskými kmeňmi, tradične žijúcimi na tomto území. Je to veľmi nebezpečná hra. Presvedčili sme sa o tom, keď sme hovorili s irackými Kurdmi. Manipulácia s takouto citlivou témou môže zapáliť celý región, a tomu sa treba za každú cenu vyhnúť.“

Šéf ruskej diplomacie je presvedčený, že situácia by sa mala riešiť výlučne dialógom medzi vládou v Damasku a kurdskými komunitami žijúcimi v tomto regióne. Moskva preto už rokovala so sýrskymi Kurdmi i predstaviteľmi sýrskej vlády o krokoch na zaistenie bezpečnosti v tejto oblasti.

Zdroj: prvnizpravy.cz / napalete.sk

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár