Podľa Národnej banky Slovenska sa domácnostiam darí

V súlade s prekvapujúcim rastom HDP za 1.štvrťrok tohto roku, ktorý bol podľa Štatistického úradu SR 2,7 percent, sa aj priemerná mzda zvýšila o viac ako 9 percent, čo v peniazoch predstavuje 1 447 eur. A tak po období inflačnej krízy, môžeme len konštatovať, že z dôvodu terajšieho poklesu inflácie sa nám zvýšila reálna mzda o 5,6 percenta, čo je samozrejme dobrá správa. To je dôvod prečo došlo k výraznému zvýšeniu kúpnej sily domácností, v dôsledku čoho sa zvýšila aj miera úspor v komerčných bankách. V tejto súvislosti ale treba povedať, že v niektorých sektoroch ako vo výrobe elektriny a plynu sa priemerné mzdy zvýšili aj viac ako o 20 percent. Terajší vývoj priemerných miezd určite ovplyvní konkurencieschopnosť našej ekonomiky, keďže lacná a kvalifikovaná pracovná sila patrila medzi kritéria na základe ktorých sa zahraničný investor rozhodoval do ktorej krajinz umiestni svoj kapitál. Pre budúci vývoj našej ekonomiky je však zlá správa, že rast priemernej mzdy je u nás vyšší ako rast produktivity práce, čo sa prejavilo na výrazne vyššom podiele miezd na HDP, ktorý v roku 2011 bol 36 percent a dnes je tento podiel až 43 percent.

Vklady v bankách sa zvyšujú a úverové dlhy znižujú

Prečo produktivita práce u nás zaostáva za rastom nominálnych miezd, je nižšia vybavenosť pracovnej sily kapitálom, ktorý umožňuje produkovať tovary ako aj služby s vyššou pridanou hodnotou, ktoré sa následne predávajú za vyššie ceny. Ako sa pod tento nesúlad podpísali doterajšie vládne koaličné strany nemusíme špekulovať. Potom sa nemôžeme čudovať, že ECB je v znižovanie základných úrokových sadzieb zdržanlivá keďže predovšetkým sleduje vývoj jadrovej inflácie, ktorej rast je odrazom spomínaného nesúladu aj medzi rastom produktivity práce a zvyšovaním priemerných miezd. Rast miezd a pokles inflácie sa podľa vyjadrenia NBS premieta do zvyšovania vkladov na bankových účtoch, ktorých objem je dnes takmer 45 miliárd eur a preto sa ani nemôžeme čudovať, že koaličná vláda „hľadá“ možnosti ich investovania do kúpy štátnych dlhopisov s cieľom ich zhodnotiť doma a nie na zahraničných trhoch. O tom, že na vyšších úsporách majú vplyv sociálne opatrenia koaličnej vlády sa nepochybuje, keďže do kompenzácie cien energií domácnostiam sa už investovali zo štátneho rozpočtu miliardy eur, samozrejme tiež vyšší príspevok na dieťa a vyšší daňový bonus, z dôvodu čoho majú dnes „existenčné problémy“ rozpočty samosprávnych orgánov. Domácnosti navyše nemajú problémy ani so splácaním vyšších úverových splátok a preto dochádza aj k poklesu zadlženosti. A tak najväčším problémom nás všetkých je len narastajúci deficit verejných financií, ktorý sa nedarí znižovať napriek prijatiu 18 konsolidačných vládnych opatrení.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár