Pokuta vo výške 600 eur: Aké sú najnovšie informácie o rakúskom zákone povinného očkovania?

rakusko
Foto: pixabay

Plánovaný rakúsky zákon o očkovaní bude tento týždeň opäť bližšie k realite a údajne sa bude vzťahovať na ľudí od veku 14 rokov s pokutami vo výške 600 eur, ktoré možno uložiť viackrát. Niekoľko veľkých rakúskych národných novín vrátane Kurier, Die Presse, Heute a Der Standard tvrdilo, že videli kópiu návrhu zákona, hoci ministerstvo zdravotníctva ho na žiadosť vysielateľa ORF odmietlo komentovať s tým, že oficiálny prvý návrh odovzdá neskôr tento týždeň. Podľa medializovaných informácií zákon nadobudne účinnosť 1. februára, no pokuty sa budú udeľovať až od 15. marca, čo ľuďom umožní dať sa zaočkovať po tom, ako zákon vstúpi do platnosti. Vláda však opakovane vyzvala rakúskych obyvateľov, aby nečakali, kým zákon vstúpi do platnosti. Upomienkové listy s výzvou na očkovanie by ministerstvo zdravotníctva začalo posielať vo februári; podobné listy už rozposlala sociálna poisťovna.

Zákon požaduje tri dávky: druhú medzi 14. a 42. dňom po prvej a tretiu medzi 120. a 270. Dňom po druhej. Uznávať sa budú vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson. The Local kontaktoval ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o ďalšie informácie vrátane toho, čo by sa vzťahovalo na ľudí, ktorých očkovali injekciami neschválenými v Rakúsku, napríklad na tých, ktorí dostali vakcínu Sputnik v zahraničí. Povinnosť by sa uplatňovala od veku 14 rokov (v súčasnosti je očkovanie v Rakúsku dostupné pre deti vo veku od piatich rokov), ale ľudia, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov, by od nej boli oslobodení, pretože sa na nich budú vzťahovať požiadavky testovaný/prekonaný. Z povinnosti vylúčili aj tehotné ženy aj tých, ktorí sa nedávno zotavili z infekcie Covid-19, hoci len 180 dní po infekcii.

Pre ľudí, na ktorých sa predtým vzťahovala výnimka, by sa mandát uplatňoval od skončenia mesiaca po tom, ako výnimka prestane platiť. Týkalo by sa to napríklad tínedžerov po 14. narodeninách, ľudí po narodení dieťaťa a tých, ktorí mali napríklad osvedčenie o prekonaní. Správy hovoria, že pokuty za porušenie povinnosti by boli stanovené na 600 eur, ktoré by sa mohli udeľovať každé tri mesiace až do celkovej sumy 2400 eur ročne. Pokuta za odmietnutie zaplatiť pokutu by bola stanovená na maximálne 3600 eur – hoci návrh údajne obsahuje klauzulu, podľa ktorej by sa pri stanovovaní pokuty mali brať do úvahy osobné finančné pomery. Tieto peniaze sa použijú na financovanie nemocníc.

K 4. decembru dostalo 71,7 % celkovej rakúskej populácie aspoň jednu dávku vakcíny proti Covid-19. Zákon vyvolal v celej krajine v posledných týždňoch veľké protesty, pričom počas uplynulého víkendu došlo aj k stretom s políciou malej menšiny z viac ako 40000 demonštrantov. K zákonu sa dá namietať, že podľa právnych zásad nie je možné opätovne pokutovať za jeden a ten istý priestupok a  absolútne chýba zodpovednosť štátu za vedľajšie účinky vakcín.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

600 fines: What’s the latest on Austria’s compulsory vaccine plan? thelocal.at, 6. 12. 2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár