Polmiliónová pokuta denne pre Varšavu, alebo malá uholná česko-poľská vojna

Foto: Reuters

V Európskej únii nastala doba ľadová, pričom mráz a ľad zachvacujú stále väčšie územie v únii. Všetko sa začalo nespokojnosťou a výčitkami niektorých krajín, ktoré považovali za nespravodlivé viaceré nariadenia, zákony a zásahy Bruselu v súvislosti s migračnou politikou, súdnictvom, korigovaním a obmedzeniami hospodárskej výroby a pod. Najviac sa búrili Grécko, Taliansko, Poľsko, Maďarsko a občas aj iné členské krajiny únie. Ale Brusel pokračuje v zasypávaní ľadom týchto nepokorných štátov a nielen hromží a vyhráža sa sankciami, ale tvrdo trestá neposlušné vlády a uvaľuje mastné pokuty.

Napríklad, Súdny dvor EÚ uložil v pondelok Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii denné penále vo výške 500 tisíc eur. Podľa Bruselu sa Poľsko previnilo tým, že nepozastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów. Podľa luxemburskej súdnej poroty, sa toto dosť drsné opatrenie javí ako nevyhnutné na zvýšenie účinnosti predbežných opatrení nariadených už uznesením súdu z 21. mája 2021. Brusel sa takýmto spôsobom snaží odradiť Poľsko od toho, aby odďaľovalo uvedenie svojho konania do súladu s príslušným uznesením.

Poľská hnedouhoľná baňa Turów sa nachádza v blízkosti hraníc s Českou republikou a Nemeckom. Príslušné poľské orgány vydali v roku 1994 firme patriacej ku koncernu najväčšej poľskej energetickej spoločnosti PGE koncesiu na ťažobnú činnosť v tejto bani až do 30. apríla 2020. Na základe poľského zákona z roku 2008 môže byť platnosť koncesie na ťažbu hnedého uhlia jednorázovo predĺžená o ďalších šesť rokov bez posúdenia vplyvov na životné prostredie, ak je toto predĺženie odôvodnené.

V októbri 2019 podala PGE žiadosť o predĺženie koncesie o šesť rokov. V januári 2020 regionálna správa ochrany životného prostredia vo Vroclave odobrila pokračovanie ťažby v bani Turów až do roku 2044. Vlani v marci poľské ministerstvo pre životné prostredie povolilo ťažbu do roku 2026. Lenže vznikol problém. Pokračovanie ťažby uhlia v Poľsku akosi nevonia českým susedom a obrátili sa /ako inak?/ na Brusel so žiadosťou, aby zasiahol a zastavil ťažbu uhlia v Poľsku.

Česko sa v septembri 2020 obrátilo na Európsku komisiu s upozornením, že Poľsko udelením tohto povolenia porušilo v niekoľkých ohľadoch právo Európskej únie. Európska komisia sa 17. decembra 2020 stotožnila s pozíciou Prahy a poslala do Varšavy stanovisko, v ktorom poľskej strane vytkla, že porušila legislatívu EÚ. Komisia zdôraznila, že prijatím ustanovení, ktoré umožňujú predĺžiť platnosť povolenia na ťažbu hnedého uhlia až o šesť rokov bez posúdenia vplyvov na životné prostredie, porušilo Poľsko smernicu EÚ o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie.

Varšava sa nemienila podriadiť, pretože nechcela zastaviť ťažbu uhlia, stratiť určitý zisk a mať na krku rozhnevaných nezamestnaných baníkov, ktorí by stratili prácu. Ale ani v Prahe nechceli odstúpiť od svojich požiadaviek a koncom februára tohto roku podalo Česko v súvislosti s ťažbou na Poľsko žalobu na Súdnom dvore EÚ. Praha pritom požiadala, aby Súdny dvor v Luxembursku až do vynesenia rozsudku v tejto veci nariadil Poľsku bezodkladné pozastavenie ťažby hnedého uhlia v bani Turów. Podpredsedníčka Súdneho Rosario Silva de Lapuertová dvora uznesením z 21. mája návrhu ČR vyhovela.

Ale ani to českej strane nepostačilo a onedlho vyhlásila, že Poľsko si nesplnilo povinnosti, ktoré pre neho vyplývajú z májového uznesenia. Preto Praha už 7. júna podala ďalší návrh a žiadala, aby bolo Varšave za nesplnenie povinností uložené denné penále, ktoré bude Poľsko vyplácať do rozpočtu EÚ. Žiadala pokutu vo výške päť miliónov eur. Vo Varšave s takýmto návrhom samozrejme absolútne nesúhlasili a Poľsko podalo návrh na zrušenie uznesenia o nariadení predbežného opatrenia.

To však nepomohlo a podpredsedníčka Súdneho dvora EÚ Rosario Silva de Lapuertová v pondelňajšom uznesení návrh Poľska zamietla. Zároveň uložila Poľsku povinnosť, aby zaplatilo európskej komisii finančnú pokutu vo výške 500 tisíc eur za každý deň, a to odo dňa oznámenia tohto uznesenia až do vtedy, kým si tento členský štát splní svoje povinnosti vyplývajúce z predmetného uznesenia. Čiže Poľsko má denno-denne vyplácať Európskej únii  pol milióna eur – a takto bude platiť dovtedy, kým sa nepodrobí vôli Bruselu. A skôr či neskôr bude musieť poslúchnuť, inak skrachuje. Tomu sa hovorí sloboda, demokracia a spravodlivosť po bruselsky.

Baňa Turów je spojená s výrobou 4 – 7 percent elektrickej energie v Poľsku. Pracuje tu približne päť tisíc zamestnancov. Baňa dodáva uhlie na susednú elektráreň a obe sú v zostave spoločnosti PGE, ktorá vyhlásila, že ťažba uhlia v Turówe bude prebiehať do roku 2044. Dokonca mieni rozšíriť plochu ťažby na 30 km štvorcových a ťažiť uhlie z hĺbky do 330 metrov. Ak to, samozrejme, neprekazí Brusel. Doba ľadová v Európskej únii pokračuje…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Poland refuses to halt disputed coal mine despite EU court penalty, Reuters, 20.9.2021
(2) Thousands flee Canaries volcano as lava streams destroy homes, APA, 20.9.2021
(3) Poland must pay 500,000 euros daily for ignoring EU court ruling on Turow, Devdiscourse, 20.9.2021
(4) EU court imposes daily fine on Poland for not shutting coal mine, Malay Mail, 20.9.2021
(5) Poland refuses to halt disputed coal mine despite EU court penalty, Yahoo, 9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply