Po celej krajine sa konali demonštrácie, ktoré požadovali zastavenie toku lacných ukrajinských produktov
Doprava v mestách a mestečkách po celom Poľsku bola v piatok vážne zablokovaná, keď farmári protestovali proti tomu, čo považujú za nespravodlivú konkurenciu lacných ukrajinských produktov, ako aj proti zelenej politike EÚ. Počas niekoľkých posledných mesiacov poľskí poľnohospodári tiež opakovane blokovali hranicu s Ukrajinou.
V januári došlo k podobným demonštráciám v iných krajinách EÚ, vrátane Nemecka, Francúzska a Holandska, kvôli klimatickým politikám Bruselu, ktoré viedli k zvýšeniu cien palív. Nemeckí farmári požadujú, aby kancelár Olaf Scholz zrušil navrhované zrušenie dotácie na naftu v hodnote až 3 000 eur (3 260 dolárov) ročne.
Úrady v susednom Francúzsku stiahli plány na zníženie podobných dotácií po tom, čo farmári minulý mesiac zablokovali hlavnú diaľnicu neďaleko Paríža.
Piatkový protest, ktorý zorganizoval odborový zväz Solidarita, zasiahol približne 260 lokalít po celom Poľsku, pričom tisíce farmárov blokovali alebo spomaľovali dopravu pomocou traktorov a iných ťažkých strojov. Zablokovali aj niekoľko hraničných priechodov s Ukrajinou.
Miestna polícia informovala, že v dôsledku demonštrácie bolo niekoľko diaľnic vedúcich do hlavného mesta Varšavy upchatých.
Vo vyhlásení zverejnenom pred protestom minulý týždeň Solidarita uviedla, že plánuje vytvoriť cestné blokády do 10. marca. Odborový zväz vyzval poľskú vládu, aby ochotne prijala usmernenia EÚ o „dovoze poľnohospodárskych výrobkov a potravinárskych výrobkov z Ukrajina.” Demonštranti tiež označili stanovisko prijaté Bruselom na poslednom summite EÚ za „neprijateľné“.
Podobné zhromaždenia sa konali v Poľsku v januári.
Počas samostatného protestu inej skupiny farmárov a kamionistov, ktorí blokovali kľúčový hraničný priechod s Ukrajinou, vláda premiéra Donalda Tuska kapitulovala pred požiadavkami demonštrantov, ktoré zahŕňali obnovenie systému povolení pre ukrajinských kamionistov, prijatie vládnych dotácií na poľskú kukuricu a moratórium. o zvyšovaní daní.
Európska komisia minulý štvrtok navrhla predĺženie pozastavenia ciel na poľnohospodárske tovary z Ukrajiny a Moldavska do roku 2025. Platnosť opatrenia mala pôvodne skončiť tento rok.
Tisíce farmárov z celého bloku sa pred týmto summitom zišli do Bruselu, hádzali vajcia, kamene a ohňostroje na budovu Európskeho parlamentu a podpaľovali obrovské hromady hnoja.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: RT, Farmers bring Poland to standstill, 19. Február 2024
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.