Poľsko pristúpi k novému zníženiu daní v rámci boja proti inflácii

Poľsko zníži daň z pridanej hodnoty na plyn, potraviny a benzín ako súčasť druhého balíka opatrení na zmiernenie dopadov rastúcej inflácie, uviedol tento utorok premiér. Rýchly rast cien pocítili rozpočty domácností, čo vláde, ktorá si svoju popularitu postavila do značnej miery na zvyšovaní životnej úrovne obyčajných Poliakov prostredníctvom štedrých sociálnych dávok, spôsobuje vrásky na čele. „Program má za cieľ ponechať v peňaženkách Poliakov čo najviac peňazí,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki na tlačovej konferencii. Opatrenia, z ktorých viaceré boli už skôr oznámené, zahŕňajú zníženie DPH na základné potraviny a plyn na nulu, prudké zníženie DPH na palivo, kúrenie a elektrinu. Poľský premiér upresnil, že od februára vláda na šesť mesiacov zníži DPH z pohonných hmôt z 23 na 8 percent, na štyri mesiace sadzbu DPH z elektriny a vykurovania domácností klesne na päť percent. Poľsko zasiahla európska energetická kríza, ktorá sa začala minulý rok, keď zrušenie obmedzení COVID-19 kládlo obrovské nároky na vyčerpané zásoby zemného plynu.

Rastúce ceny palív počas zimy prispeli k zvýšeniu životných nákladov v celom regióne. Morawiecki uviedol, že protiinflačné opatrenia budú stáť rozpočet 15 až 20 miliárd zlotých (3,74 až 4,99 miliardy dolárov). Vláda čelila ťažkému začiatku roka, keď sa podniky sťažovali na prudko rastúce náklady na energiu a chyby v ekonomickom programe, ktorý mal znížiť dane pre väčšinu ľudí, no viedol k tomu, že niektorí pracovníci, ako napr. učitelia dostávajú nižšie platy. Nepriaznivé boli najmä správy, že inštitúcie ako školy a nemocnice mali ťažkosti s energetickými  účtami za plyn mnohonásobne vyššími ako pred rokom. Najnovší balík protiinflačných opatrení obsahuje návrh na začlenenie týchto inštitúcií do tarifného mechanizmu, ktorý chráni domácnosti pred prudkým nárastom cien plynu.

„Tento mechanizmus znamenal, že nárast faktúr za plyn pre domácnosti bol stále veľmi veľký, ale priemerný nárast u týchto odberateľov je o 54 % oproti niekoľkým stovkám percent.“ vo verejnoprávnom rozhlase to v utorok ráno povedal vicepremiér Jacek Sasin. Ekonómovia uviedli, že vládne opatrenia znížia vrchol inflácie v prvom polroku 2022, no neskôr by mohli podporiť rast cien. V pondelok analytici z Credit Agricole uviedli, že dočasné zníženie DPH na potraviny na nulu by v skutočnosti viedlo k vyšším cenám, ako by boli inak, keď sa dane vrátia do normálu, pričom uviedli riziko, že spoločnosti čiastočne absorbujú daňové úľavy ako zisk.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Polsko dočasně zruší DPH u potravin a sníží daně u energií. Opatření mají trvat půl roku, irozhlas.cz, 11. 1. 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár