Postavili sa americkí piloti proti povinnému očkovaniu? 2000 zrušených víkendových letov SouthWest Airlines pre masívny „sickout”

Ilustračné foto: Southwest Airlines

SouthWest Airlines, historicky prvé nízkonákladové aerolínie, zrušili minulý víkend skoro dve tisíc letov s výhovorkou, že majú problémy s kontrolou leteckej premávky a počasím. Fungovanie leteckej spoločnosti ale údajne znemožnili piloti, ktorí sa naraz nechali vypísať u lekára ako práceneschopní po tom, čo im bola zamestnávateľom oznámená povinná vakcinácia.

Daily Mail informoval o tom, že zrušenie letov nasledovalo 2 dni po tom, čom odborárske hnutie, ktoré zastupuje 10 000 pilotov SouthWest Airlines, požiadalo súd zablokovať povinnosť očkovania proti Covid-19. Scenár, že za masívnym „sickoutom” (blackout pre práceneschopnosť) stoja piloti vyvracia predstaviteľ floridského leteckého úradu s tým, že práve naopak – pre povinné očkovanie sa museli dať mnohí leteckí kontrolóri vypísať od lekára na deň a dva po tom, čo dostali dávku vakcíny.

Republikánsky senátor Ted Cruz viní za komplikácie pasažierov na letiskách, kde museli prespávať, prezidenta Joea Bidena a jeho „nelegálne povinné očkovanie”. Aerolinky nezabezpečili cestujúcim ani hotel. Mnohým odbavili batožinu a ostali bez základných potrieb, aj na 3 dni do ďalšieho letu. Spoločnosť ponúkla len 100 dolárový kredit, ktorý si možno uplatniť pri kúpe budúcej letenky.

Aj ďalšie letecké spoločnosti rušili lety, ale len 2-3%. Väčšina z nich už zaviedla povinné očkovania. SouthWest Airlines len teraz oznámili požadovanie očkovania proti Covid-19 od svojich zamestnancov podľa Bidenovho Covid plánu. Spoločnosť má 54 tisíc zamestnancov, ktorí sa majú dať povinne zaočkovať do 8. decembra, alebo prídu o prácu. Môžu namietať medicínske kontraindikácie a náboženskú výhradu svedomia.

United Airlines oznámili povinné očkovanie už v auguste pre 67 tisíc zamestnancov. 320 z nich príde o prácu pre odmietnutie a 2 000, ktorí žiadali o náboženskú a medicínsku výhradu, nateraz majú dočasne neplatené voľno. Delta Air Lines s najviac zamestnancami (80 tisíc) a destináciami povinné očkovanie zatiaľ nezaviedla. Od októbra nezaočkovaní zamestnanci majú platiť o 200 dolárov mesačne viac za zdravotné poistenie, ktoré im spoločnosť garantuje.

Bývalého novinára New York Times, populárneho Alexa Berensona kontaktoval pilot SouthWest Airlines, ktorého email zverejnil. Pilot vysvetľuje, že tak ako piloti nemôžu sa priznať k štrajku, ani letecká spoločnosť zrejme nechce vzbudzovať vášne okolo novej podmienky očkovania. Prezident Biden dal povinné očkovanie ako podmienku pre všetky súkromné spoločnosti, ktoré chcú mať zmluvy s federálnou vládou, aby mali svojich občanov preočkovaných. Biden nemôže nanútiť očkovanie jednotlivým štátom, 20 z nich dokonca má vakcinačné pasy zakázané, len 4 štáty uznávajú nadpráva pre zaočkovaných.

Podľa nemenovaného pilota existuje šanca na zmenu politiky leteckej spoločnosti, lebo má len 3% príjmov z federálnych zmlúv. No poukazuje na fakt, že vedenie môže byť v konfliktnej situácii, nakoľko minulý rok dostalo 25 miliárd USD v hotovosti na podporu zamestnanosti počas Covid pandémie a ďalších 25 miliárd v pôžičkách. O to je to ťažšie, keďže CEO SouthWest Airlines je dokonca vedúcim lobistickej skupiny za letecký priemysel. Pilot hovorí o kríze ako bolestivej, ale podľa neho „jedinej ceste ako sa postaviť povinným očkovaniam, hoci budú triesky lietať.”

AUTOR: Jana Ray Tutková

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár