Pôžičky ohrozujú penzie. Polovicu nových úverov si dlžníci berú do dôchodku

Koronakríza záujem Slovákov o pôžičky nezastavila. Práve naopak. Zadlžujú sa čoraz viac. Problém vzniká najmä u starších dlžníkov, čoraz častejšie si totiž splácanie berú aj niekoľko rokov do dôchodku. Čísla postupne rastú a riziká súvisia najmä s tým, že čím neskorší je dôchodkový vek, tým väčšie je riziko, že vám nebudú stačiť financie, vysvetľuje Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability Národnej banky Slovenska (NBS).

„Novým prekvapením je opätovné zrýchlenie zadlžovania sa domácností. Od začiatku roka ide objem úverov, ktoré im banky poskytujú, nahor. To súvisí aj s realitným trhom a so zdražovaním nehnuteľností. Podnikový sektor zas rieši problém narušením dodávateľsko-odberateľských vzťahov, ktoré má postupne vplyv na výrobu, dostupnosť vstupov. Všetky tieto trendy budú novou výzvou pre bankový sektor,“ povedal.

Dochádza k nárastu podielu seniorov, ktorí si berú úvery. 

„Ak sa pozrieme na úvery, kde sú obaja dlžníci v dôchodkovom veku v čase splatnosti úveru, je to zhruba 35 percent, ak je to jeden dlžník v dôchodkovom veku, hovoríme o 50 percentách poskytovaných úverov. Čísla postupne rastú a riziká súvisia najmä s tým, že čím neskorší ten dôchodkový vek je, tým väčší šok môžete zažiť. S dôchodkom vám klesá príjem, to je prvá vec. Zároveň však aktuálne vývoje naznačujú, že pomer penzie vyplácanej v budúcnosti k pôvodnému príjmu je čoraz nižší, často sa hovorí o dlhodobej neudržateľnosti dôchodkového systému – stát vám bude nútený vyplácať nižší dôchodok. To sú dlhodobé riziká, na ktoré chceme upozorňovať už teraz, aby na to banky mysleli,“ upozorňuje Marek Ličák.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Dozerá na finančný trh v NBS: Pôžičky ohrozujú penzie. Polovicu nových úverov si dlžníci berú do dôchodku, Pravda, 29.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár