Prečo nedôverovať politikom, ktorí prispeli k prijatiu novely Zákona o hospodárskej mobilizácii

22. mája 2021 mesačník Zem&Vek ako prvý otvoril tému novely Zákona o hospodárskej mobilizácii. Článkom sa podarilo dosiahnuť otvorenie diskusie v širokom spektre alternatívnych médií a donútil politikov k prvým reakciám. Prijatie zákona presiahlo aj slovenské hranice a vo Švajčiarsku bola po uverejnení článkov otvorená diskusia na túto tému. Za prijatie novely zákona hlasovali okrem koalície aj opozičné strany, poslanci SMER-u, aj poslanci Pellegriniho Hlas-u, ĽSNS sa zdržala hlasovania, ako aj skupina okolo Uhríka a Milana Mazureka. Počas troch kôl hlasovaní nebol proti žiaden politik.

Čo nám tvrdia politici o novelizovanom Zákone o hospodárskej mobilizácii? Zdá sa, že mnohí politici si novelizovaný Zákon o hospodárskej mobilizácii neprečítali alebo vôbec nepochopili pointu zákona. Alebo, čo je horšie, vedia o čo ide a snažia sa vyvliecť zo zodpovednosti.

Nie je podstatné, že zákon by bol schválený aj bez opozície. Podstatné je, že poslanci Smeru a Hlasu ho odhlasovali a zvyšní opoziční politici nehlasovali proti zákonu.

Na uniknuté informácie o neférovosti voči  svojim voličom Milan Uhrík zareagoval označením kritikov za hejterov. Pri obhajobe svojho nehlasovania prejavil neznalosť obsahu zákona, ale aj možných dôsledkov. Jeho argumenty boli zúfalo chabé. Áno, zákon existoval, ale bol prijatý a schválený  za účelom vojny a vojnového stavu a nie na krízovú situáciu, ktorú ako si môžeme všimnúť, vláda vyvolá bez zjavného dôvodu. Pretože zákon nedefinuje, čo je krízová situácia.

Hlbokým sklamaním bola nepresvedčivá reakcia miláčika ľudu, socialistu Ľuboša Blahu. Na sociálnej sieti tvrdil, že Smer hlasoval za zákon, aby dosiahli zrušenie núdzového stavu. V tomto prípade to bola Sofiina voľba, ibaže s dlhodobými a v každom prípade s vážnejšími dopadmi na ľudské práva a slobody. Hlasovali za novelizovaný Zákon o hospodárskej mobilizácii, aby dosiahli  zrušenie núdzového stavu, ktorý by bol pravdepodobne v lete dočasne zrušený. Núdzový stav má svoje obmedzenia a aj v núdzovom stave musia byť rešpektované ľudské práva, čo v prípade Zákona o hospodárskej mobilizácii už neplatí. Naviac, ani Matovičova vláda by si s ohľadom na celosvetové opatrenia nedovolila ako jediná  držať štát v núdzovom stave aj počas leta. A už vôbec nie, keď s príchodom leta získala príležitosť zlomiť na vnadidlo cestovania čo najviac občanov na vakcíny. Mimoriadne rušivo a falošne zazneli jeho slová: „Keď vyhráme voľby, zákon zrušíme“.

Uvoľnenie opatrení pod zámienkou prijatého Zákona hospodárskej mobilizácii bol zároveň dokonalým strategickým krokom na odpútanie pozornosti občanov, ktorým dali hry, od prijímania ďalších absolutistických opatrení.

Okrem dlhodobých skúseností voličov s planými sľubmi politikov, konanie referenda  a samotné voľby ostávajú veľkým otáznikom a víťazstvo Smeru s dosiahnutím parlamentnej väčšiny, ešte väčším.

Zákon nám tu teda s najvyššou pravdepodobnosťou zostane.

Ostáva len žasnúť nad nedostatkom predvídavosti politikov, na ktorú už pohoreli, opozičná garnitúra sa už dávno mohla poučiť, že každý despotický totalitný zákon sa časom obráti proti jeho vlastným autorom, ale aj tým, ktorí sa na ňom podieľali.

Vláda sa už s očividným potešením pripravuje na jesenné spustenie deštrukčnej diktatúry. Tentoraz naostro. Vláda rafinovane postavila zákon tak, aby bol v súlade s ústavnými zákonmi, takže odvolávať sa na Ústavu bude zrejme len márnou snahou aktívnych právnikov.

A tí, ktorí zákon zľahčujú, môžu čoskoro pocítiť jeho tvrdú ruku naplno a v tej najhoršej podobe.

Hlasovanie: TU

Autor: Ing. Iveta Michalíková je bývalá kariérna diplomatka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply