Predaj po dátume minimálnej trvanlivosti

O tom, že drahé potraviny sa pomaly ale iste stávajú už aj naším životným štandardom vieme a tak čoraz častejšie sa prispôsobujeme diverzifikácii ich spotreby v prospech lacnejších značiek. Jednou z možnosti ako ušetriť pri ich nákupoch však je, využívať od 1.júla nový Zákon o potravinách, ktorý umožňuje v obchodoch predávať ich aj po dátume minimálnej trvanlivosti. V tejto súvislosti si treba povedať, že od obsahu tohto označenia sa rozlišuje označenie „Spotrebujte do…“, ktorý sa týka výrobkov podliehajúcich skaze rýchlejšie akými sú mlieko, mäso a pod. Potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti sa môžu predávať len za podmienok uvedených v predmetnom zákone pokiaľ ide o ich osobitné uloženie v priestore v predajni, označenie že ide o potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti s upozornením, že môžu aj mať obmedzené svoje typické vlastnosti, pričom predaj je možný po dobu 45 dní po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Po uplynutí tejto doby zabezpečuje ich likvidáciu podľa vlastného uváženia predajňa. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode zakazuje vracanie tohto tovaru ich výrobcom. Ako sa tento zákon prejaví na nižších výdavkov domácnosti ako aj na doterajšie plytvanie s potravinami, keďže až 55 percent odpadu je práve od domácnosti, si počkajme.

Miliónové pokuty sú už v pase

Predmetný zákon o potravinách  upravuje aj podmienky inzercie v letákoch v ktorých už nie je povinnosť uvádzať až 50 percentný podiel slovenských potravín, ale je povinnosť uviesť podiel slovenských potravín ponúkaných v rámci letáku. Táto požiadavka Európskej komisie bude mať určite vplyv na výrazne nezlepšujúci sa podiel slovenských potravín na pultoch v obchode, ktorý je dnes na úrovni 42,3 percenta, pričom pred desiatimi rokmi bol náš podiel 50 percentný. V zákone sa tiež rušia doterajšie „miliónové pokuty“ s vymáhaním ktorých boli problémy, pričom peňažné tresty avšak zostávajú budú výrazne nižšie. Budeme tiež zvedaví ako sa podarí Európskej komisii navrhnúť aj iné označovanie bezpečnosti používania potravín. Európska agentúra už spracovala príručku pre výrobcov ako teda správne označovať svoje výrobky, čo by mohlo viesť aj k zníženiu rizika vzniku potravinového odpadu. K schválenej novele spomínaného zákona pristupoval zákonodarca zodpovedne, o čom svedčí, že legislatívny proces trval takmer 2 roky. Pred  jeho konečným schválením sa totiž vychádzalo zo zahraničných skúsenosti s konštatovaním, že každý z členských krajín EÚ má v tejto oblasti vlastné pravidlá. V susednom Česku sa po dátume minimálnej trvanlivosti výrobok prevádza k výrobcovi na jeho ďalšie spracovanie, čo u nás nie je dovolené. Pred účinnosťou zákona mohli obchody po dátume darovať potraviny aj charitatívnym organizáciám, čo novela naďalej umožňuje. Je to teda jeden z dôvodov prečo potravinový odpad z predajne tvorí len 5 percent z objemu maloobchodného predaja.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply