Premorenie je prirodzenejšie než držať ľudí v karanténe

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Lekár Rastislav Maďar je odborníkom na cestovnú medicínu a vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity. Český epidemiológ a člen poradnej skupiny COVID v rozhovore pre MF DNES hovorí, že premorovanie v populácii prebieha takmer neustále, pretože existuje reťazec bezpríznakových nákaz. „Už som navrhoval, aby sa používal výraz prirodzená imunizácia populácie,“ vymedzuje sa epidemiológ proti pojmu, ktorý podľa neho ľudí zbytočne desí.

Je promorenie spoločnosti správne rozhodnutie?
Je to prirodzenejšia forma než držať populáciu v prísnej karanténe. Rovnako máme v populácii reťazec bezpríznakových nákaz, o ktorom vlastne nevieme. Takže premorovanie prebieha neustále. Bude sa diať aj potom, čo začneme uvoľňovať karanténne opatrenia. Musíme ale robiť všetko preto, aby sme ochránili zraniteľnú časť populácie.

Čo je teda cieľom prirodzenej imunizácie populácie?
Dosiahnuť určitú kolektívnu imunitu, ktorá môže byť 60 až 70 percent. A keď toľko ľudí chorobu prekoná s tým, že buď nemajú vôbec žiadne príznaky alebo len mierne, tak to potom chráni aj zvyšok populácie. Napriek tomu sa musíme snažiť, aby premorené neboli imunitne oslabené osoby.

Ako dlho sa bude spoločnosť premorovať?
To ešte nevieme. To má ukázať štúdia, ktorá je teraz naplánovaná v Prahe.  Zistí sa, koľko máme bezpríznakových pacientov v populácii v tisícoch vyšetreniach. Na základe toho budeme môcť spresniť epidemiologické modely, ktoré sa vytvárajú, a tým pádom aj nejaké predpovede do budúcnosti. A súčasne budeme môcť lepšie odhadnúť, za akú dlhú dobu a ako veľmi sa spoločnosť premorí. Pretože niekde sa ten interval pohybuje až do 40 percent.

Ako chcete dosiahnuť, aby sa nákaza nedostala k seniorom?
Sú dve skupiny seniorov: bežní seniori, ktorí sú doma, nie sú odkázaní na pomoc okolia a sú sebestační. Týmto ľuďom stačí, keď dodržia odstup dva, tri metre od okolitých ľudí. To podľa mňa na pár mesiacov môžu vydržať úplne v pohode. Keď potrebujú ísť výťahom, nech idú treba radšej po schodoch alebo počkajú na ďalší, alebo nech chodia von, keď tam nie je moc ľudí. Proste nech si držia od ostatných ľudí odstup, k tomu nech majú rúšku a vydezinfikujú si ruky po tom, čo sa vrátia z prechádzky. To je extrémne jednoduché.

A ako chcete chrániť seniorov v domovoch dôchodcov?
To je druhá skupina, ktorú musíme strážiť trochu komplikovanejšie. Sú to ľudia v domovoch pre seniorov alebo liečebniach pre dlhodobo chorých. Títo si sami odstup nemôžu udržať, pretože sú závislí na druhých, ktorí im musia pomôcť so základnými potrebami.

Týchto ľudí musíme chrániť tým, že personál nebude chodiť s príznakmi choroby do práce a bude požívať ochranné pomôcky. Pretože aj keď sa títo seniori a pacienti nemajú kde nakaziť, personál k nim môže vírus zavliecť. Ochrániť túto skupinu je kľúčová vec, ktorá by teraz mala nastať. Ak sa to podarí, tak potom môžeme postupne púšťať deti do škôlok a otvárať väčšie prevádzky. Predovšetkým je nutné, aby bol dodržiavaný odstup.

Aký názor máte na postupné uvoľňovanie nariadení, teda otváranie obchodov a podobne?
Obchody a služby budeme uvoľňovať po častiach. Takže ak sa vo štvrtok otvoria niektoré obchody, ďalšia vlna otváranie by mala prísť za dva týždne. Ďalšie zasa za dva týždne … Chceme totiž vyhodnocovať, čo opatrenia a otváranie prinesú. Samozrejme väčšie prevádzky sa dostanú na rad až niekde úplne naposledy. To sa týka aj kultúrnych podujatí  alebo plošného medzinárodného cestovania, ktoré zostane až úplne na záver.

Epidemiológ Rastislav Maďar okrem iného aj o koronavíruse hovorí ako o biologickej zbrani. Celé video si môžete pozrieť na nasledovnom odkaze: video

Zdroj: idnes.cz

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár