Programovanie mladej generácie na hudobných festivaloch beží na plne obrátky. Viac než pol storočia.

Ilustračné foto: Flickr

 

Vrcholí leto a s ním aj sezóna hudobných koncertov a festivalov pod šírim nebom V stredoeurópskych zemepisných šírkach je najväčším takýmto podujatím viedenský Donauinselfest. Na svojej webovej stránke https://donauinselfest.at/Willkommen/ sa chváli celoeurópskym prvenstvom v kategórii „Open-Air-Festival in Europa mit freiem Eintritt“, čiže hudobných festivalov s bezplatným vstupom. Ten tohtoročný, v poradí tridsiaty šiesty, prebiehal od 21. do 23 júna. Trojdňový hudobný maratón dosiahol podľa rakúskej tlačovej kancelárie celkovú návštevnosť 2,7 milióna osôb. Na rade trojdňový hudobný festival „Pop-Kultur“ v Berlíne. Oba sú si v podstate, o ktorú ide – o programovanie mládeže – podobné.

Článok pokračuje pod reklamou.


 

Donauinselfest: Nič nie je zadarmo

Začnime tým, kam je to od hraníc ˇSlovenska, Česka a Maďarska na dohodenie kameňom, vo Viedni, na umelom ostrove na Dunaji (Die Donauinsel) o dĺžke 21 kilometrov. Festival mal jedenásť pódií a prevádzkové náklady dosahovali enormnú výšku. Investori nevkladajú milióny eur na pritiahnutie miliónov mladých ľudí iba na to, aby sa pozabávali pri dobrej muzike a nestálo ich to ani groš. Bezplatnosťou im nastavujú pascu. Nie je viditeľná, ani bolestná a nezachytáva nohy, ale hlavy

 

Cez bezplatné slávnosti a hry si udržiavali priazeň plebejcov už vladári starovekej Rímskej ríše. Po nich sa v stredoveku opičili európski panovníci, v novoveku diktátori ako Mussolini a Hitler. Súčasní mocipáni skĺbili zamatovo hebký despotizmus neoliberálneho politického riadenia so všadeprítomnou vplyvom veľkokapitálu. Za Mussoliniho sa takéto spriahnutie nazývalo fašizmom.

 

Všimnime si vizuálnu podobu uvítacej webovej stránky https://donauinselfest.at/Willkommen/ viedenského hudobného festivalu. Hneď v prvom riadku stojí napísané, že usporiadateľom je mestská organizácia Sociálne demokratickej strany Rakúska SPÖ. Vôbec nezakrýva symbiózu vysokej politiky (SPÖ) s veľkokapitálom (Bank Austria). Rakúski sociálni demokrati programujú na tomto hudobnom festivale už 36 rokov mládež v duchu kultúrneho ultraliberalizmu za štedrých príspevkov finančnej oligarchie.

 


Uvítacia webová stránka hudobného festivalu Wiener Donauinselfest

Zdroj: https://donauinselfest.at/Willkommen/

 

Woodstock 1969

 

Uplynulý víkend si staršia generácia Európanov a predovšetkým Američanov pripomenula 50. výročie iného hudobného festivalu. S odstupom pol storočia sa považuje za festival všetkých festivalov. Táto prémiová visačka patrí legendárnemu „sviatku hudby, lásky a mieru“, ktorý prebiehal v dňoch 15.-18. augusta 1969 na okraji mestečka Woodstock v štáte New York. Dnes už sa mu hovorí stručne a zrozumiteľne „Woodstock“. Vniesol do povedomia americkej verejnosti kultúrne osamostatnenie mladej generácie. Vyznačil generačnú zlomovú líniu v hodnotovej sústave Američanov a v širšom zmysle obyvateľov transatlantického Západu. Kultúrna rebélia, ktorá vtlačila pečať spoločenskému vývoju v 60. rokoch, začala preberať postavenie hlavného prúdu v umení a médiách, no čo je najdôležitejšie, vo výchovno-vzdelávacej sústave. Rozbehol sa transformačný proces, aby nastolil v priebehu štyroch-piatich dekád totalitu liberálnej demokracie. Tá navonok propaguje akúsi všeľudskú pravdu a lásku, pričom v každodennom živote okliešťuje slobody a práva.

 


Woodstock – pohľad na hľadisko

Zdroj: Wikimedia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Woodstock_Music_and_Art_Fair.jpg

 

 


Plagát s dátumami festivalu

Zdroj: Woodstockstory.com: http://woodstockstory.com/wp-content/uploads/2015/03/woodstock-1969-1.png

 

Mladá generácii Woodstocku, tzv. Woodstock Generation, sa úprimne domnievala, že je civilizačne výrazne odlišná od predchádzajúcich pokolení a že dostáva príležitosť budovať krajší svet bez vykorisťovania, vojen a násilia. Nevnímala spoločenské premeny 60. rokov ako sociálno-inžiniersky projekt. Považovala ich za prirodzené, spontánne a správne. Pripisovala si postavenie spolutvorcu a spolurozhodovateľa, čiže subjektu v dianí, v ktorom bola praobyčajným objektom.

 

Pop-Kultur Berlín: novodobý festival politickej piesne

 

Hudobné festivaly z ostatných troch-štyroch rokov na oboch brehoch Atlantiku odrážajú nastúpené trendy v západnej civilizácii. Sponzoruje sa tzv. politicky uvedomelá hudobná produkcia, čo programuje mladú generáciu k obmedzovaniu spotreby a takzvanému znižovaniu uhlíkovej stopy. Otvorený eko-absolutizmus skrížený s agendou genderizmu a sociálneho inžinierstva predurčuje programovú náplň trojdňového augustového hudobného festivalu „Pop-Kultur“ v Berlíne

 


Logo s dátumami berlínskeho hudobného festivalu

Zdroj: https://www.pop-kultur.berlin/

 

Podobne ako vo Viedni, aj v nemeckej metropole sa o náklady podelia korporátni sponzori so senátom mesta, federálnou vládou, Európskou úniou, nadáciami, mediálnymi kartelmi a kultúrnym inštitúciami. Webová stránka tlačového oddelenia festivalu https://www.pop-kultur.berlin/presse/ ponúka k bezplatnému stiahnutiu vizuály astro-psychedelického razenia. Všetky majú amorfný deprimujúci nádych, vrátane plagátov s menami účinkujúcich hudobníkov. Do popredia „ideovej náplne“ sa kladie agenda Willkommenskultur, čiže kultúry vítania, spojenej s oslavovaním inakosti a predstavovania zidealizovaných perspektív migrantov pri zdomácňovaní v nekonečne otvorenom a ultra-tolerantnom Nemecku.

 

 

 


Typický vizuál berlínskeho festivalu

Zdroj: tlačové oddelenie festivalu: https://www.pop-kultur.berlin/wp-content/uploads/2019/05/PK19_3_Portrait-819×1024.jpg

 

 


Plagáty účinkujúcich hudobníkov na berlínskom festivale v deprimujúcom jednotnom kolorite

Zdroj: tlačové oddelenie festivalu: https://www.pop-kultur.berlin/presse/

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár