Prokurátor Kováčik, ktorého odsúdili na 14 rokov a prepadnutie majetku, čelí ďalšiemu obvineniu

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok. Súd ho uznal za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. V pondelok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

ŠTS odsúdil Kováčika na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Na rôznych miestach mal Kováčik z pozície špeciálneho prokurátora poskytovať informácie o skupine takáčovcov prostredníctvom Ľudovíta Makóa, pričom najmenej jedenkrát za to bol odmenený. Podľa rozsudku Kováčik prevzal od Makóa 50-tisíc eur ako odmenu za nepodanie sťažnosti špeciálnej prokuratúry voči prepusteniu bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku.

Kováčik je vinný aj za vynášanie častí vyšetrovacieho spisy pre bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. Ten už v marci 2020 vedel o tom, že je podozrivý z korupcie a o pomoc mal požiadať špeciálneho prokurátora.

Kováčik mal v lete 2020 pomáhal Makóovi zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu vynášaním dôverných informácií.

„Súd dospel k záveru, že obžalovaný vzal úplatok od Makóa za jeho zásah do procesu rozhodovania o väzbe Ľubomíra Kudličku. Tento zásah obžalovaného nebol nezákonný a nebol dôvod zaoberať sa k zákonnosti či nezákonnosti rozhodnutia. Trestný čin teda spočíval v tom, že za túto svoju intervenciu vzal od Makóa úplatok 50-tisíc eur,“ zdôraznila samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská.

„Niekto sa ma potreboval zbaviť. Nemusím hovoriť, kto. Je strašné, čo sa tu deje. Hanbím sa za to, čo sa na prokuratúre deje. Nikdy by som sa tam nevrátil. Na základe takejto dôkaznej situácie navrhovať 13 rokov, to by som sa hanbil. A všetci, čo si vymýšľali, sú na slobode,“ zdôraznil Kováčik na koniec svojej záverečnej reči.

Podľa najnovších informácii má Dušan Kováčik na krku ďalšiu žalobu pre ďalšiu korupčnú kauzu. Za 50-tisíc eur údajne „pozametal“ dva spisy. Jeden sa týkal bývalého šéfa policajných odposluchov a druhý priamo Petra Košča s prezývkou Pán X. Oba prípady riešila NAKA. Po presunutí na inšpekciu skončili záverom, že skutok sa nestal.

Róbert Fico o Pamele Záleskej povedal:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Kováčik dostal 14 rokov, prepadne mu majetok, Pravda, 20.9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár