Protesty nepomohli. Rádioaktívna voda poputuje do oceánu

· Čas čítania: 1 min.

Japonská vláda sa rozhodla rádioaktívnu prefiltrovanú vodu z elektrárne Fukušima vypustiť priamo do oceánu. Ani protesty miestnych rybárov nepomohli.

Oficiálne rozhodnutie padne pravdepodobne v utorok (13. apríla) na stretnutí príslušných ministrov. Podľa vláde blízkych zdrojov však rádioaktívnu vodu plánujú vypustiť naspäť do oceánu.

Vláda chcela toto rozhodnutie oznámiť už v októbri. Polemika o tom, ako sa zbaviť 1,23 milióna ton odpadovej vody z elektrárne Fukušima, vrátane tej, ktorou ochladzovali reaktory pri tsunami v roku 2011, trvala niekoľko rokov.

Minulý rok pripustili aj tú možnosť, že vodu bude možné odpariť, ale nakoniec pravdepodobne vodu vypustia do oceánu.

To sa však nepáči ekologickým aktivistom ani samotným rybárom, ktorí v blízkych moriach lovia ryby. Poľnohodpodári a rybári sa obávajú, že spotrebitelia takéto ryby prestanú kupovať. Pre mnohých je poľnohospodárstvo a rybolov hlavnom zdrojom príjmov.

Voda je síce prefiltrovaná a zbavená väčšiny rádioaktívnych látok. Jediný izotop vodíka, ktorý sa im nepodarilo z nej prefiltrovať je trícium. Ten je podľa odborníkov škodlivý len vo veľkom množstve a pri dostatočnom zriedení s morskou vodou by mal byť neškodný. Takto ho potom bezpečne vypustia do oceánu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Protesty nepomohli. Rádioaktívna voda poputuje do oceánu. Imeteo.sk, 10.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár