Prvá arabská sonda na Mars

· Čas čítania: 3 min.

Viceprezident Spojených arabských emirátov, zároveň predseda vlády a vládca Dubaja šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum bol spoločne s ďalšími hodnostármi prítomný pri odhalení plánu misie pre prvú arabskú sondu na Mars.

Plány a vedecké ciele pre prvú arabskú misiu na Mars boli odhalené po prvýkrát a sonda s menom „Nádej“ vytvorí prvý integrovaný model atmosféry červenej planéty. „Táto sonda predstavuje nádej pre milióny mladých Arabov, ktorí hľadajú lepšiu budúcnosť. Bez nádeje niet žiadnej budúcnosti, úspechu, života,“ povedal šejk Mohammed bin Rashid a dodal, že „Emirates Mars Mission bude veľkým prínosom pre ľudské poznanie, míľnikom pre arabskú civilizáciu a skutočnou investíciou pre budúce generácie.“

Misia má podporiť prácu iných vesmírnych projektov a vyplniť dôležité medzery v ľudských poznatkoch. Štart bezpilotnej sondy zo Zeme je naplánovaný na rok 2020. Jej jedinečná dráha a nástroje vyprodukujú úplne nové typy údajov, pomocou ktorých by mali vedci postaviť prvý skutočne holistický model atmosféry Marsu. Modely pomôžu globálnej vedeckej komunite odokryť viac tajomstiev červenej planéty ako napríklad, prečo sa jej atmosféra rozpadla do vesmíru do takej miery, že je dnes príliš tenká pre existenciu kvapalnej vody na povrchu.

Cesta poskytne okrem poznatkov o Marse aj viac informácií klimatológom o zmenách zemskej atmosféry. Vedcom pomôže pri hodnotení atmosfér tisícov novoobjavených planét po celej galaxii a určiť, ktoré majú prostredie vyhovujúce pre mimozemský život.

„Nádej“ bude ako prvá študovať dynamické zmeny v atmosfére Marsu počas denných a sezónnych cyklov. Jej špecializované prístroje umožnia vedcom sledovať meteorologické javy, oblačnosť a piesočné búrky, ako aj zmeny teplôt, prašnosti, ľadu a plynov, vrátane vodnej pary vo vrstvách atmosféry. Prvýkrát bude pozorovaná interakcia atmosféry s topografiou, od najvyšších vrcholov vulkánu po rozľahlé púšte a najhlbšie údolia.

Sonda je kompaktnou kozmickou loďou veľkosti a hmotnosti malého auta. Na svojej trase dlhej 600 miliónov kilometrov dosiahne rýchlosť 126 000 km/h. Cesta k Marsu by mala trvať okolo 200 dní. Červenú planétu bude obiehať minimálne do roku 2023, s možnosťou predĺženia misie do roku 2025. Zašle viac ako 1000 GB dát, ktoré budú analyzovať tímy expertov v Spojených arabských emirátoch, ako aj 200 inštitúcií po celom svete, s ktorými budú informácie zdieľané a voľne vydané v prospech vesmírnych odborníkov.

Projekt je dizajnovaný ako katalyzátor pre novú generáciu arabských vedcov a inžinierov. Súčasný tím tvorí 75 inžinierov a výskumníkov zo SAE a porastie na viac ako 150 do roku 2020.

„Misia je strategickou investíciou do nášho ľudského kapitálu a investícia do nášho ľudského kapitálu je víťazná investícia. Budúce generácie budú žať plody našej investície do vedy a poznania,“ povedal šejk Mohammed bin Rashid. Podľa neho misia vysiela tri dôležité správy: „Prvá správa je pre svet, že arabská civilizácia kedysi hrala veľkú úlohu v prispievaní k ľudskej znalosti a bude hrať túto úlohu opäť. Druhá správa je pre našich arabských bratov: že nič nie je nemožné a v závode o poznanie môžeme súperiť s najväčšími národmi. Tretia správa je pre tých, ktorí sa snažia dosiahnuť vrcholy najvyššie: neobmedzujte svoje ambície a môžete sa dotknúť aj vesmíru.“

Zdroj: Emirates News Agency

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár