Rakúšania rozhodli: pôjdeme pod chomút Bruselu

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj:Flickr

V nedeľu prebehli v Rakúsku predčasné parlamentné voľby. Podľa očakávania sa najvyššie umiestnila Ľudová strana pod vedením bývalého kancelára Sebastiana Kurza. Prvenstvo ľudovcov signalizovali všetky prieskumné agentúry už od pádu jeho vlády v máji tohto roku.

 

 
Článok pokračuje pod reklamou.


O čo išlo …

 

Nerozpadla sa jeho vinou, ale v dôsledku búrlivo medializovaného finančno-politického škandálu vodcu koaličnej partnerskej Slobodnej strany Rakúska (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho. Padol do pasce nastavenej pred dvoma rokmi, aby sa neskôr na neho vytiahla špina, ak by nesklonil hlavu pred bruselskou eurokraciou, najmä v otázke zavádzania jednotnej prisťahovaleckej politiky Európskej únie.

 

Tá ráta v náväznosti na dlhodobé migračné projekty OSN s pravidelným regulovaným a bezpečným tokom presídlencov z Afriky a Ázie. Sebastian Kurz je bývalým štátnym tajomníkom pre integráciu (2011-2013) a následne ministrom pre Európu, Integráciu a zahraničie (2013-2017). Brusel mal v ňom istotu, že len čo zavedie trochu poriadku do živelnej masovej migrácie, bude Viedeň spolupracovať. Sám si predsa vložil do svojho politického programu tri každému zrozumiteľné kľúčové slovíčka: illegale Migration reduzierren. Propagoval zníženie, ale iba ilegálnej masovej migrácie. H.-C. Strache zastupoval ako vicepremiér v Kurzovej vláde tú tichú väčšinu Rakúšanov a na pôde EÚ aj Stredoeurópanov, ktorá odmieta už z princípu masovú migráciu pod kuratelou EÚ a OSN.

 

Strache vytvoril spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a s Matteom Salvinim – talianskym vicepremiérom a rodákom z podalpského Milána – akési disidentské trio vysokopostavených predstaviteľov stredoeurópskeho odporu. Bruselu sa podarilo politicky odstaviť dvoch z týchto troch mušketierov (Stracheho a Salviniho), aspoň nateraz.

 

V nedeľňajších rakúskych voľbách išlo o to, ako vysoko Slobodní zabodujú. Keby sa umiestnili hneď za ľudovcami ako druhí – a navyše s odstupom od v poradí tretej najúspešnejšej strany, nemohol by favorizovaný Kurz len tak ľahko odmietnuť nadviazať s nimi koaličné rozhovory. Sám počas predvolebných debát pripustil obnovenie koalície so Slobodnými. Stracheho u nich nahradil na poste straníckeho šéfa všeobecne obľúbený Norbert Hofer. Pred troma rokmi takmer vyhral prezidentské voľby a pre Kurza by bol prijateľným partnerom do koalície. Má to však háčik. Brusel a nadnárodné mocenské kruhy nedovolia, aby stoličku ministra vnútra obsadil opätovne Herbert Kickl. Tento zásadový Stracheho spolustraník z FPÖ odmietal vychádzať eurokratom v ústrety pri zaplavovaní EÚ afro-ázijskými cudzozemcami. Bránil tak spolu s rezortným kolegom Matteom Salvinim všetkých Stredoeurópanov pred obnovením invázie votrelcov.

 

Únia dbala v období pred rakúskymi voľbami na to, aby sa mimovládne organizácie miernili s dovážaním Afričanov do Európy. Podarilo sa jej to a za spolupráce médií hlavného prúdu mohla byť migračná téma odsunutá na druhé miesto. Režijne sa priorizovalo plašenie klimatickými zmenami.

 

Dobrosrdeční rakúski voliči ochotne podľahli hystérii okolo 16-ročnej švédskej ikony klimatického alarmizmu Grety Thunbergovej. V dňoch bezprostredne predchádzajúcich rakúskym voľbám prebiehal medzinárodný „týždeň za budúcnosť“, do ktorého sa vložili všetky parlamentné strany s výnimkou Slobodných. V rakúskych médiách rezonovalo krajne emocionálne vystúpenie Grety Thunbergovej v OSN, v ktorom obvinila svetové politické špičky z pasivity a varovala, že im to mladá generácia neprepáči. Rakúšania sa nad búrkou jej slov zamýšľali so sympatiami v srdci.

 

Šéf Slobodných Norbert Hofer sa dopustil taktickej chyby, keď v ostro sledovanej poslednej televíznej debate pred voľbami udrel klinec po hlavičke pri odpovedi na sugestívnu otázku moderátorky: Was glauben Sie, was Greta Thunberg besser macht als alle Regierungen? („Čo myslíte, že Gréta Thunbergová robí lepšie ako všetky vlády„)

 

N. Hofer odpovedal vecne a trefne: „Gar nichts. Wir leben in einer Demokratie. Diese junge Dame ist von niemandem gewählt worden. Deshalb haben wir auch den Klimanotstand nicht mitgetragen. Ich meine, was kommt als Nächstes? Das Klima-Kriegsrecht? Wir wollen keine Zöpferl-Diktatur“, čiže „Vôbec nič. Žijeme v demokracii. Táto mladá dáma nebola nikým zvolená. Preto sme ani nesúhlasili s vyhlasovaním núdzového klimatického stavu. Chcem povedať, čo bude nasledovať? Klimatické stanné právo? Nechceme nijakú vrkočatú diktatúru.” Obrazný pojem „Zöpferl-Diktatur“ je zrozumiteľný aj bez prekladu v češtine v zmysle „copatá diktatúra“. Bolo to od Hofera skvelé prirovnanie, ale strčil ním prst do osieho hniezda. Mienkotvorná média ho okamžite atakovali titulkami ako tento: „Hofer verhöhnt Thunberg: ‚Wollen keine Zöpferl-Diktatur„, voľne preložené „Hofer zosmiešňuje Thunbergovú výrokom Nechceme žiadnu copatú diktatúru„. Mnohí precitlivelí Rakúšania potrestali v nedeľu Hofera a jeho Slobodných za túto necitlivosť pri hlasovacích urnách.

 


https://www.oe24.at/wahl2019/fpoe/Hofer-verhoehnt-Thunberg-Wollen-keine-Zoepferl-Diktatur/399209544

 

… a ako to dopadlo

 

Ešte predtým, v piatok, pochodovali Viedňou a ďalšími rakúskymi mestami tisíce demonštrantov v rámci vyvrcholenia spomínaného medzinárodného „týždňa za budúcnosť“. Rakúsko žilo a dýchalo cez víkend opojnou klíma-agendou a prejavili potom mimoriadnu priazeň strane Zelených.

 

Tým už síce predtým stúpali preferencie, ale ani sami nečakali, že získajú úžasných vyše 13 a pol percenta odovzdaných hlasov. Pri troche zveličenia by sa dalo povedať, že symbolickou víťazkou volieb je copatá Greta a na ňu naviazaní Zelení. Z predvlaňajších 3,7% podskočili na 13,6%. Sú to čísla z neúplných výsledkov z volebného portálu Ministerstva vnútra https://wahl19.bmi.gv.at/. Najvyššie umiestnenie – 37,6% – dosiahli ľudovci. Národne-konzervatívni Slobodní sa prepadli z predvlaňajších 26,3% na chabých 16,4% a skončili na treťom mieste. Druhí sú sociálni demokrati (SPÖ). Získali 21,3% hlasov, oproti 26,9% pred dvoma rokmi. Na zelenej vlne sa vyviezli až na osem percent slniečkárski neoliberáli NEOS.

 

V Bruseli žiaria nadšením. Odboj Stredoeurópanov sa bude musieť zaobísť bez Rakúska.

 


https://wahl19.bmi.gv.at/

 

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár