Rastúca xenofóbia na Sicílii po príchode utečencov

Add Comment

Talianske znechutenie a únava z množstva žiadateľov o azyl, stáleho prílivu migrantov a hospodárskej krízy v krajine, graduje.

Rušný trh v meste Catania, ľudia vychádzajú von na ranné nákupy. Giuseppe Sapienza, ktorý vedie svoj stánok s džúsmi, reaguje na najnovšiu vlnu utečencov, ktorá dosiahla sicílske brehy: „Prichádza príliš veľa ľudí a je to problém pre Sicíliu, aj celé Taliansko.“

Úradníci z Catanie sa pripravili na ďalší deň, ktorý strávia so stovkami emigrantov. Od začiatku roka 2014 prekročilo Stredozemné more do Talianska viac ako 200 tisíc ľudí a talianske námorníctvo to považuje za stále väčšiu záťaž pre štát a spoločnosť.

Predávajúc poháre s čerstvo vylisovanými štavami, Sapienza komentuje krízu, ktorá sa rozvíja v jeho krajine: „Imigračné centrá sú plné. V ľudskom zmysle je mi to ľúto, ale pre Taliansko nastáva delikátna situácia. Dúfam, že vláda niečo urobí,“ povedal.

Sapienzov kolega z trhu je menej zhovievavý a obviňuje migrantov z krádeží a obťažovania miestnych obyvateľov. „Nemám osobnú skúsenosť, ale počul som o prípadoch ako sa pohybujú v tlupách a okrádajú ľudí,“ povedal obchodník.

Dotovanie migrantov

Nedôvera k prisťahovalcom, ktorí unikajú pred konfliktmi a chudobou, rastie medzi čoraz populárnejšími talianskymi pravicovými hnutiami. Ich ústrednou postavou je Matteo Salvini z Ligy severu, ktorý často odsudzuje „inváziu“ do Talianska.

Taliansko minulo takmer 9 miliónov eur mesačne na Mare Nostrum, námornú záchrannú misiu, s ktorou začalo kvôli politickým tlakom. Operácia EÚ s názvom Triton sa ukázala ako žalostne nedostatočná pre danú úlohu. Výsledkom bolo, že talianske orgány naďalej prichádzajú na pomoc utečeneckým lodiam.

Sú to však peniaze vynaložené na utečencov na talianskej pôde, ktoré burcujú zlosť. Vláda je totiž zo zákona povinná ubytovať žiadateľov o azyl, zatiaľ čo sú spracovávané ich žiadosti. Skorumpovaní kontraktori už údajne systém infiltrovali spolu s jedným z rímskych „bossov zločinu“, pričom sa tvrdí, že na migrantoch profitujú viac než na drogách. Pod kritiku sa dostalo aj ubytovanie prisťahovalcov do hotelov, kde vláda zaplatí hoteliérom asi 30 eur za jednu noc každého migranta.

Obvinenia

Napriek pohľadu, že migranti žijú v prepychu na úkor daňových poplatníkov, nigérijský tínedžer Suleiman Usuman hovorí ďalší príbeh: „Päť mesiacov sme nič nerobili. Nedali nám oblečenie ani topánky, nevzali nás do nemocnice, keď sme ochoreli.“

17-ročný Usuman prišiel do Talianska pred rokom. V záchytnom centre hrozil rozbitím okien, ak sa nezačnú zaoberať jeho dokumentom. Po hrozbe ho na ďalšiu noc prebudil zamestnanec centra, odviezol ho autom na neznáme miesto, kde bol napadnutý a zbitý. Incident vyvolal policajné vyšetrovanie, ktoré pozastavilo chlapcovu žiadosť o azyl.

„Bez dokumentov nie ste nič. Nemôžete pracovať, nemôžete nikam ísť,“ vyjadril sa Usuman. Aj keď sa jeho požiadanie o azyl odročilo kvôli vyšetrovaniu, zdĺhavé čakanie je skôr príznakom pomalého a preťaženého azylového systému v Taliansku.

Preťažený systém

Zatiaľ čo mnoho migrantov, ktorí pristávajú na talianskych brehoch, sa chce úradom vyhnúť, aby mohli pokračovať v ceste do ďalších európskych krajín, celkovo 64 625 ľudí požiadalo v Taliansku o azyl v roku 2014, podľa údajov Eurostat – štatistickej agentúry EÚ. Z toho 35 tisíc žiadateľov dostalo rozhodnutie „nevyriešený prípad“.

Vlani v máji čakalo na rozhodnutie 19 730 migrantov, zatiaľ čo vo februári tohto roka sa číslo viac ako zdvojnásobilo, na 47 045. A tlak sa zvyšuje.

So zmenšujúcim sa priestorom pre ďalších na talianskom zbedačenom juhu, vláda začala s presunom migrantov do celej krajiny. Tento krok sa stretol s prudkým odporom, zvlášť v regióne Valle d’Aosta. Jeho guvernér Augusto Rollandin povedal, že je „absolútne nemožné“ splniť vládne požiadavky.

Viac nepriateľstva

„Protiprisťahovalecký sentiment znamená významný posun v postojoch voči cudzincom,“ hovorí Hussain Mazhar, ktorý sa presťahoval do Ríma z Pakistanu v roku 1989. Rovnako ako mnoho obyvateľov žijúcich na okraji Stredozemného mora, Mazhar trvá na tom, že bremeno utečencov je veľké.

„V Taliansku existuje stále viac a viac problémov. Ľudia zvykli chodiť v značkách Prada a Gucci, dnes už nie,“ povedal a naráža na hospodársku krízu.

Tlak doľahol aj na hlavné mesto. Miestni obyvatelia v novembri prinútili migrantov utiecť z ich susedstva – napadli záchytné centrum. Ľudia z centra boli transportovaní mimo Rím po noci plnej stretov medzi poriadkovou políciou a rozbesnenými demonštrantami, ktorí hádzali kamene na budovu a zapaľovali kontajnery.

Zdroj: Al Jazeera

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis