Riaditeľa walfdorskej školy v Semiloch odvolali, lebo nepožadoval testovanie detí

· Čas čítania: 3 min.

V pondelok 12. apríla sa vrátili deti do školských lavíc Waldorfskej základnej a strednej školy v českých Semiloch bez absolvovania antigénneho testu a povinných rúšok. Hygienici z Liberca okamžite v škole, ktorej zriaďovateľom je mesto Semily, zahájili vyšetrovanie. „Ide o možné porušenie pandemického zákona, aj zákona o ochrane verejného zdravia. Podľa toho sa bude odvíjať ďalší postup,“ povedal krajský hygienik Vladimír Valenta.

Riaditeľ Waldorfskej školy v Semiloch Ivan Semecký odmietol podľa svojho vyjadrenia robiť zo školy testovacie centrum. Deti majú podľa neho právo chodiť do školy, rodičia majú právo rozhodovať o svojich deťoch a učitelia majú deti vzdelávať, uviedol na webových stránkach školy. „K testovaniu školy rozhodne slúžiť nemajú! Okrem úplne neprimeraných nárokov na školu ide hlavne o popretie základných práv detí a rodičov. Testovanie detí nechávam na rozhodnutí rodičov. Iba trvám na tom, aby rodičia vyjadrili svoj prípadný nesúhlas s testovaním písomne. Nosenie rúška v triedach nechávam na rozhodnutí rodičov. Trvám na ich nosení v spoločných priestoroch školy,“ písal riaditeľ.

Po týždni rozhodla mestská rada o odvolaní riaditeľa.

„Semilská radnica odvolala riaditeľa tamojšej waldorfskej školy Ivana Semeckého a bude na jeho miesto hľadať nového riaditeľa,“ uviedlo mesto na svojom webe. „Riaditeľ po žiakoch nepožadoval povinné testy na koronavírus. Porušením mimoriadneho opatrenia ministerstva zdravotníctva sa už zaoberajú hygienici a škole hrozí až trojmiliónová pokuta,“ upresnili.

Waldorfská škola vyučuje podľa alternatívneho vzdelávacieho programu. Starostka mesta Lena Mlejnková z Voľby pre Semily a zástupca primátora Tomáš Sábl na mestskom webe uviedli, že záver o odvolaní Semeckého bol jednohlasný. Riaditeľ podľa nich na rokovaní rady mesta žiadal o viac času, ale z jeho strany údajne neprišiel žiadny ústretový krok.

„Sedím v kancelárii, mám pocit, že sa nič nezmenilo, akurát tú leží ten papier s odvolaním. Myslím si, že nie sú naplnené podmienky pre odvolanie, tak ako sú stanovené v školskom zákone,“ povedal k svojmu odvolaniu riaditeľ školy Ivan Semecký. Proti odvolania je pripravený sa brániť s pomocou právnikov.

Starostka Mlejnková už nechcela odvolanie komentovať a odkázala na oficiálne vyjadrenie radnice. Podľa nej riaditeľ vedome porušoval mimoriadne opatrenie ministerstva zdravotníctva (MZ) a jeho postup navyše rozdelil školu na dva nezmieriteľné tábory, čo by mohlo waldorfské školstvo, ktoré má v Semiloch zhruba tridsaťročnú tradíciu, ohroziť. Mesto bude hľadať nového riaditeľa alebo riaditeľku. Súčasne musia čakať na to, ako situáciu v škole posúdi krajská hygiena, ktorá školu preveruje už od minulého týždňa. Zistila nedodržanie mimoriadneho opatrenia MZ a vypracovala protokol, ku ktorému má vedenie školy možnosť sa vyjadriť v zákonnej lehote 15 dní. Škole za porušenie predpisov opatrenia hrozí pokuta až 3 milióny českých korún.

V Semiloch sa v pondelok 19. apríla zišli ľudia, ktorí prišli riaditeľovi vyjadriť podporu. Pokojné zhromaždenie zvolali rodičia detí, ktoré školu navštevujú. Podľa rodičov detí z waldorfskej školy riaditeľ Ivan Semecký postupoval podľa školského zákona, ktorý nie je v súlade s vládnym nariadením. Podľa Krajskej hygienickej stanice v Liberci porušoval zákon, na ostatných základných školách v Semiloch rodičia testovanie neodmietajú.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Ředitel Waldorfské školy v Semilech netrvá na testování, město zvažuje odvolání, České noviny, 15.4.2021

2./ Semily odvolaly ředitele waldorfské školy Semeckého, který odmítal testovat žáky na covid, Irozhlas.cz, 20.4.2021

3./ Waldorfská škola v Semilech odmítla testování dětí i roušky ve třídách, Novinky.cz, 12.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár