Ruské loďstvo „prenasledovalo“ flotilu NATO v Pobaltí

· Čas čítania: 5 min.

3.-19. júna sa v Baltskom mori uskutočnilo vojenské cvičenie, za účasti Spojených štátov amerických, krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), Fínska a Švédska, ktoré zahŕňalo desiatky plavidiel a tisíce členov námorného a leteckého personálu. Americký viceadmirál James G. Foggo a veliteľ celej akcie uviedol, že výcvik bol „sledovaný dvoma ruskými spravodajskými plavidlami“, ktoré sa mali na otvorenom mori správať „slušne a profesionálne“.

Hoci NATO ukončilo prakticky všetky formy spolupráce s Ruskom v apríli 2014 po režírovanom prevrate v Kyjeve, Foggo povedal, že delegácia amerického námorníctva sa nedávno „stretla s ruskými partnermi v Moskve“, aby s nimi cvičenie prerokovala, pričom mala prebehnúť „úprimná a priama diskusia“. Zároveň dodal, že Rusi mali vo zvyku podnikať „náhle a prekvapivé“ cvičenia vo veľkom meradle v regiónoch (obvykle pri vlastných hraniciach), ktoré údajne „ľudí znervózňovali“. Kremeľ reagoval slovami, že NATO sa snaží „zámerne vytvárať paniku“ o ruských cvičeniach, ktorými odôvodňuje svoje nasadenie v oblasti (viď film „Ukraine: Les masques de la révolution“ od dokumentaristu Paula Moreiru a ZEM&VEK, 18.2.2016, Kyjevské masky revolúcie a pravá tvár „majdanu“).

Dôvod pre oko diváka sa nájde

V utorok 14.júna NATO oznámilo, že ak by sa niektorá členská krajina stala obeťou kybernetického útoku zo strany občanov štátu, ktorý nie je členskou krajinou (ako Rusko alebo Čína), potom článok 5 o „kolektívnej obrane“ vyžaduje zapojenie sa každého člena paktu pri protiútoku. Následne v ten istý deň Reuters zverejňuje článok „Moskva popiera ruskú účasť na hackerskom útoku proti americkému DNC“ (Democratic National Committee). Predtým bola špionáž považovaná za súčasť boja a po odhalení amerického odpočúvania Merkelovej, Rousseffovej a iných politických lídrov len obyčajnou diplomatickou rutinou. Dnes, v rámci štváčskej rétoriky, opačného garde a dvojitého metra, sa bude rovnať fyzickej invázii.

Na začiatku júla (8.-9.) sa v poľskej Varšave uskutoční summit NATO, ktorý sa odohrá v kontexte najväčšieho vojenského cvičenia Atlantic Resolve v blízkosti ruských hraníc. Summit sa bude propagovať, ako obvykle, v duchu stretnutia „našich dobrých ochrancov“, ktorým nesmierne záleží na našej bezpečnosti, hoci nedokážu zabrániť ani vpádu cudzokrajných civilistov do Európy. Pravdepodobne sa budú prerokovávať stratégie pre sabotáž ruskej sily a ako vehementne vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda: „Prioritou varšavského summitu sú základne NATO v strednej Európe“. Žeby transatlantické echo iného poslušného Andreja?

Belgický exposlanec Lode Vannost prirovnal súčasnú situáciu k studenej vojne. „Nikdy by som si nemyslel, že sa tie isté lži a zámienky budú opakovať tak stroho,“ komentoval rétoriku funkcionárov NATO a dodal, že Západ sa snaží „trestať“ Rusko za jeho „neposlušnosť“. „Prezident Putin mal pravdu: ‚Prekročili ste červenú čiaru na Ukrajine, v Gruzínsku, kde chcete NATO rozširovať. To nikdy neprijmeme‘,“ povedal. Podľa Vanoosta sa západná vojenská aliancia zameriava na „obkolesenie Ruska“ a „obnovu hegemónie, ktorej stratu pociťuje v priebehu posledných 10-15 rokov“, čo sa netýka len Ruska, ale aj ďalších krajín BRICS. Vanoost verí, že „dianie v Brazílii je súčasťou rovnakej agendy“ (ZEM&VEK, 18.5.2016, Americký agent, ujma pre BRICS a fiktívny problém mužského kabinetu).

Storočný ruský boj proti vnútorným nepriateľom

Ako píše americký investigatívny historik Eric Zuesse, pôvod rozbrojov medzi USA a Ruskom siaha po plané a opakovane porušované sľuby Západu z roku 1990 o tom, že NATO nebude expandovať smerom na východ. Bábkový sovietsky líder Gorbačov vtedy na povel rozpustil Sovietsky zväz a Varšavský pakt. Rusko je dnes obklopené nepriateľmi, vrátane bývalých krajín Varšavskej zmluvy a regiónov ZSSR ako Ukrajina a Pobaltie, ktoré dnes vítajú anglosaské oddiely. NATO a médiá plne v rukách panujúcich interpretujú krymskú vôľu pre návrat do Ruska ako „úmysel Ruska podniknúť inváziu do štátov NATO“, ktoré boli predtým súčasťou ZSSR alebo spojencami, ako napr. Poľsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. A to je údajný dôvod pre americkú operáciu Atlantic Resolve a intenzívny nárast amerických vojakov a zbraní v krajinách, ktoré s Ruskou federáciou hraničia (ZEM&VEK, 16.3.2016, Michail Gorbačov: Globalistická superstar).

Spolu s rastúcim napätím sa NATO uchyľuje k hromadeniu vojenských síl, ktoré predstavujú vojenské manévre a letectvo v blízkosti amerických torpédoborcov v Baltskom mori. NATO pripravuje reálnu vojenskú štruktúru vo východnej Európe. Nemeckí vojaci operujú v Litve, britskí v Estónsku, americkí sa presúvajú do Lotyšska. Je možné, že v Poľsku sa objavia Kanaďania. Zvyšuje sa intenzita pohybu bojových jednotiek v Stredozemnom mori. Rusko vníma tieto aktivity ako hrozbu, čo dokazuje aj výrok Sergeja Lavrova („NATO sa blíži k ruským hraniciam a upozorňujeme, že Moskva prijme potrebné opatrenia pre ochranu svojej bezpečnosti“), ale zatiaľ neohlásilo žiadne kroky.

Zdroje: Centre for Research on Globalization 1, 2; Associated Press; RT 1, 2; Deutsche Wirtschafts Nachrichten 1, 2; Press TV 1, 2; North Atlantic Treaty Organization 1, 2; U.S. Department of Defense; Reuters 1, 2; Youtube 1, 2 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár