Na pozadí udalostí, ktoré teraz prebiehajú v africkom Saheli si mnohí neuvedomili, že Rusko podpísalo s viac ako 40 africkými štátmi dohodu o vojenskej spolupráci. Okrem toho vojenské prevraty v Afrike v minulých rokoch vytvorili takmer súvislú líniu štátov lojálnych Rusku na celom kontinente od Atlantického oceánu až po Červené more.
Na druhom summite Rusko-Afrika v Petrohrade, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 27. júla a v piatok 28. júla sľúbilo Rusko africkým krajinám okrem iného aj dodávky obilia. Rusko tento rok očakáva rekordnú úrodu obilia a je pripravené nahradiť Ukrajinu v jeho vývoze do Afriky. Prisľúbilo dodať Afrike tisíce ton obilia zadarmo. Na summite bolo zastúpených 49 z 54 afrických krajín, pričom 17 z nich reprezentovali hlavy štátov a štyri predsedovia vlády. Prvý Rusko-africký summit sa uskutočnil v roku 2019.
„S cieľom posilniť obranné kapacity krajín (afrického) kontinentu rozvíjame vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu s viac ako 40 krajinami Afriky,“ povedal Putin v záverečný deň summitu dvojdňového summitu. Dodal, že africké štáty v rámci tejto dohody dostanú nové zbrane a technológie, niektoré z nich zadarmo. Má to posilniť bezpečnosť a zvrchovanosť jednotlivých krajín Afriky. Predstavitelia afrických štátov boli tiež vyzvaní, aby sa aktívne zúčastňovali na Ruskom organizovaných vojenských fórach, ktoré sa zaoberajú technickými aspektmi zbraní, ako aj na manévroch, vďaka ktorým budú vedieť príslušné vojenské vybavenie aj správne používať. Putin zároveň oznámil, že Rusko poskytne pomoc tým štátom, ktoré sa snažia oslobodiť od „pozostatkov kolonializmu“ a prisľúbil, že Moskva bude spoľahlivým dodávateľom obilia pre Afriku.
Rusko odpísalo africkým štátom dlh v celkovej výške 23 miliárd dolárov, vyhlásil Putin. „Rusko sa zapája do iniciatív na zníženie dlhového bremena afrických krajín. Celková suma nami odpísaného dlhu teraz predstavuje 23 miliárd dolárov (505,5 miliardy korún),“ potvrdil Putin. Doplnil, že na základe požiadaviek afrických krajín vyčlení Moskva na tento účel ďalších 90 miliónov dolárov (takmer dve miliardy korún).
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Putin sa v Afrike snaží presadiť svoj hospodársky vplyv, noviny.sk, 28.7.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.