Rusko sa chystá zachytávať americké lietadlá v Sýrii

· Čas čítania: 8 min.

Ministerstvo obrany Ruska vyhlásilo, že „všetky lietajúce objekty (vrátane lietadiel a bezpilotných lietadiel medzinárodnej koalície), zistené západne od rieky Eufrat, budú sprevádzané ruskými leteckými prostriedkami protivzdušnej obrany ako vzdušné ciele.“ Toto rozhodnutie je reakciou na zničenie sýrskeho SU-22 americkou stíhačkou. Čo to znamená v praxi?

Štáb proamerickej koalície potvrdil, že americká stíhačka F/A-18 Super Hornet, ktorá vyletela z paluby lietadlovej lode George Bush starší, zničila SU-22 Vojenských vzdušných síl (VVS) Sýrie.

Ministerstvo obrany upresnilo, že hodnotia zostrelenie SU-22 VVS Sýrie ako cynické narušenie suverenity tohto štátu. „Opakované vojenské akcie letectva USA pod maskou „boja s terorizmom“ proti legálnym ozbrojeným silám členského štátu OSN je najhrubším porušením medzinárodného práva a fakticky vojenskou agresiou,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska tiež vyhlásilo, že považujú útok USA na stíhačku VVS Sýrie ako akt agresie a pomoci protivládnym bojovníkom.

Sprevádzanie prostriedkami PVO

Všetky lietadlá a bezpilotné lietadlá v oblastiach vojenského pôsobenia Ruska v Sýrii budú sprevádzané ruskými prostriedkami protivzdušnej obrany (PVO).

,,Na miestach plnenia bojových misií ruského letectva v Sýrii všetky lietajúce objekty zistené na západ od rieky Eufrat budú sprevádzané ruskými pozemnými a vzdušnými prostriedkami PVO ako vzdušné ciele,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obrany.

Rusko nemá v úmysle automaticky zostreliť všetky objekty na území činnosti svojich ozbrojených síl v Sýrii, zodpovedajúce rozhodnutia sa budú prijímať individuálne, okomentoval prvý tajomník Výboru pre obranu a bezpečnosť Rady federácie Franc Klincevič. „V prípade agresívnej činnosti zo strany USA sa táto činnosť bude tvrdo potláčať ozbrojenými silami Ruska,“ uvádza senátor.

Pripomíname, že pozemnéobranné prostriedky ozbrojených síl sú už rozmiestnené v Sýrii. Napríklad zenitno-raketový komplex S-300 zahŕňa rádiolokátor, s ktorým je spojených šesť zenitno-raketových systémov. Sprevádzanie vzdušnými prostriedkami znamená použitie bojových stíhačiek.

„Ak sa teraz v zóne operácii ruských ozbrojených síl budú objavovať lietajúce objekty, tak naše stíhačky budú vzlietať a zachytávať ich,“ objasnil novinám Vzgľad bývalý zástupca veliteľa štábu VVS Ruska generál plukovník Aytech Bizhev. Pozemné prostriedky PVO budú sprevádzať akékoľvek lietajúce objekty. Taktiež budú vzlietať ruské stíhačky. Narušitelia sa budú ohlasovať a až potom, v závislosti na situácii, budú prijaté konkrétne opatrenia, zdôraznil expert.

Bizhev predpokladá, že „Američania majú dostatok rozumu,“ aby brali do úvahy prítomnosť ruskej PVO a  jednoducho nebudú narušovať zónu operácií ruských ozbrojených síl.

„Vzájomné porozumenie“ sa týka ozbrojených síl Ruska, ale nie VVS Sýrie

„Ani jeden náš vojak nebol zranený. Američania sa opatrne vyhýbajú ruským ozbrojeným silám,“ poznamenal v komentári novín Vzgľad prezident Inštitútu Blízkeho východu Jevgenij Satanovský.

O úsilí „vyhnúť sa“ ruskej prítomnosti svedčia aj komentáre Pentagónu týkajúce sa incidentu so sýrskym SU-22.

„Naša nádej spočíva v tom, že memorandum o vzájomnom porozumení, uzatvorené (medzi Ruskom a USA) s úmyslom predchádzať incidentom vo vzdušnom priestore Sýrie, zníži na minimum riziko takýchto situácií,“ oznámil tlačový hovorca Ministerstva obrany USA Peter Cook. „Budeme dúfať, že toto riziko je úplne odstránené vďaka podpísanému memorandu,“ poznamenal Cook.

Taktiež oznámil, že „nemá informácie o žiadnych incidentoch“, ktoré mohli vzniknúť medzi lietadlami Ruska a USA nad Sýriou v posledných dňoch. „Môže to byť odrazom toho, že Rusi dodržujú spolu s Američanmi vypracované pravidlá,“ cituje Cooka TASS.  Účinnosť memoranda sa nevzťahuje na sýrske letectvo.

Cook dodal, že posádky amerických lietadiel majú právo použiť zbrane na sebaobranu. Hoci v prípade súboja Hornetu a SU-22 o nijakú sebaobranu zo strany Američanov nešlo. Naopak, v tom regióne, kde bola zostrelená stíhačka, letectvo koalície predvádza „demonštráciu sily.“

Moskva odmieta vyhlásenia Američanov o ich upozorneniach

SU-22 bolo zostrelené blízko obytnej štvrti Džajadin na juh od mesta Tabka v provincii Rakka. V tomto regióne súčasne útočia na pozície IŠ sýrska armáda a USA podporované oddiely kurdsko-arabských „Sýrskych demokratických síl“ (SDS).  Už predtým bolo hlásené, že tu viedli boje vládne vojská  s jednou skupinou patriacou do SDS.

Americká armáda neskrýva, že spomenutá demonštrácia sily bola uskutočnená, aby zastavila pohyb armády „Assadovho režimu“ približne 2 km od zóny deeskalácie.

Vo vyhlásení štábu koalície sa uvádza, že sa predstavitelia koalície spojili s ruskou stranou špeciálnou telefónnou linkou (vytvorenou na základe dohôd o deeskalácii), aby vyriešili situáciu.

Toto tvrdenie je spochybnené vo vyhlásení Ministerstva obrany Ruska. Veliteľstvo koaličných síl nepoužilo žiadne spojenie kvôli odvráteniu vzdušných incidentov, oznámili v Moskve.

Ako tvrdia Američania, približne dve hodiny predtým sýrska SU-22 údajne zaútočila na pozície SDS. Plukovník John Thomas, hovorca Centrálneho veliteľstva USA na Blízkom východe, zverejnil verziu americkej strany. Tvrdí, že sa pokúšali spojiť so sýrskym lietadlom cez vysielačku, a až keď sa to nepodarilo, Super Hornet dostal rozkaz zničiť SU-22.

V Damašku vyhlásili, že cieľom vzdušných útokov boli ozbrojenci Islamského štátu (IŠ). Predtým tiež oznámili, že vládne vojská útočia na základňu IŠ v meste Rasafa 30 km na juh od „hlavného mesta islamistov – Rakki“. Sýrska vládna agentúra SANA uvádza vyhlásenie veliteľstva ozbrojených síl v Sýrii: uvádza sa v ňom, že USA a teroristi IŠ koordinujú svoju činnosť.

Boj bol nerovný

SU-22 je exportná modifikácia sovietskej stíhačky-bombardéra SU-17, a bola vyrobená v polovici 70-tich rokov. Môže byť vyzbrojená raketami typu „vzduch-vzduch“ na krátke vzdialenosti, počítalo sa s ňou na ničenie pozemných cieľov.

Americký F/A-18 E/F Super Hornet je viacúčelová stíhačka, jej veľká modernizácia prebehla v polovičke 90-tých rokov. Má dvakrát väčšiu bojovú výzbroj (8 tisíc kg) a je určená v prvom rade na boj so vzdušnými cieľmi.

Hoci SU-22 môže viesť vzdušný boj, je určená predovšetkým na boj s pozemnými cieľmi, objasnil novinám Vzgľad bývalý veliteľ štvrtej leteckej armády VVS generálporučík Valerij Gorbenko (lietal na bombardéri SU-24). „Môže používať rakety vzduch-vzduch, ale myslím, že v danom prípade také rakety nemala, pretože pracovala na zemi,“ zdôraznil odborník.

„Nemala žiadnu šancu,“ vyhlásil Aytech Bizhev. „Bol to nerovný boj,“ povedal. „Američan ho videli oveľa skôr, asi na 80 – 90 km. SU-22 má maximálny dosah palubného radaru80 km, a rakety majú dolet asi 22 km, a u Hornetu je dolet rakiet 70 km a protivníka zistí na 150 km,“ zdôraznil expert.

USA budú „aj naďalej reagovať“ podobným spôsobom

Koalícia pod vedením USA má v úmysle aj naďalej reagovať na útoky proti svojim spojencom v Sýrii zo strany Bašára Assada. Taký bol oficiálny komentár zo štábu koalície, oznámený TASS.

,,Toto bol prvý prípad, keď USA zostrelili lietadlo sýrskeho režimu,“ vyhlásil pre CNN predstaviteľ koalície. ,,Zostrelenie sýrskeho SU-22 je posledný z najvýraznejších príkladov napätia, ktoré vzniklo medzi sýrskym režimom, podporovaným Ruskom, a koaličnými silami USA,“ predpokladá Military Times. Dovtedy posledným zostreleným lietadlom Američanmi bol srbský MIG-29 v Bosne v roku 1999.

Zdroj: https://www.vz.ru/politics/2017/6/19/875081.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár