Rusko žiada odpovede po tom, čo kanadskí poslanci tlieskajú ukrajinskému nacistickému veteránovi SS

obrázok: © Sputnik

Kabinet premiéra Justina Trudeaua je „stelesnením neoliberálneho fašizmu“, vyhlásil moskovský vyslanec.

Rusko bude od Kanady požadovať vysvetlenie za to, že v parlamente vzdávala standing ovation Ukrajincovi, ktorý slúžil v nacistickej divízii počas druhej svetovej vojny, uviedol moskovský veľvyslanec v Ottawe Oleg Stepanov.

Kontroverzia prvýkrát prepukla minulý týždeň, keď agentúra AP zverejnila fotografiu urobenú v Dolnej snemovni, na ktorej je vidieť, ako usmievavý ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj zatína päsť spolu s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, zatiaľ čo tlieska osobe mimo rámca. V popise k fotografii sa uvádza, že títo dvaja vodcovia „uznávajú Jaroslava Hunku, ktorý bol prítomný a bojoval s prvou ukrajinskou divíziou v druhej svetovej vojne, než neskôr emigroval do Kanady“.

Predseda Snemovne reprezentantov Anthony Rota predstavil Hunku (98) ako „ukrajinsko-kanadského veterána…, ktorý bojoval za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom“.

“Je to ukrajinský hrdina, kanadský hrdina a ďakujeme mu za všetku jeho službu,” dodal.

„Prvá ukrajinská divízia“ je však známa aj ako „1. haličská divízia“ alebo 14. dobrovoľnícka divízia Waffen SS, ktorú v druhej polovici 2. svetovej vojny vytvorilo nacistické Nemecko prevažne z ukrajinských kolaborantov zo západnej časti krajina. Neslávne známa jednotka sa zúčastnila brutálnej protipartizánskej vojny a páchala zverstvá na poľských, židovských a ruských civilistoch.

Stepanov v pondelok pre RIA Novosti povedal, že ruské veľvyslanectvo bude „žiadať vysvetlenie od kanadskej vlády“ a dodal, že diplomatické nóty budú zaslané ministerstvu zahraničných vecí a úradu predsedu vlády.

Vyslanec poznamenal, že si „nerobí ilúzie“, že tento protest bude mať nejaký účinok, a tvrdil, že „súčasný kabinet Trudeaua je v podstate stelesnením neoliberálneho fašizmu, s ktorým nemôžete robiť nič“.

Po odpore, najmä zo strany židovskej komunity, sa predseda parlamentu verejne ospravedlnil za pozvanie Hunku a prijal „plnú zodpovednosť“ za jeho činy.

Trudeauova kancelária označila rozhodnutie za „správnu vec“ a dodala, že „úradu predsedu vlády ani ukrajinskej delegácii nebolo vopred oznámené pozvanie alebo uznanie“.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Russia demands answers after Canadian MPs applaud Ukrainian Nazi SS veteran, 25. September 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply