Ruský návrh Európe: „Kašlite“ na USA!

Pomaly, ale iste Európa prichádza na to, že dôsledkom západnej hospodárskej a finančnej blokády Ruska trpí najviac ona samotná. Zatiaľ čo Nemecko to uznalo ako prvé koncom roka 2014, kedy jeho ekonomika upadla, a teraz je na pokraji recesie, začína to dochádzať už aj ďalším. Názorný príklad: Bývalý šéf Európskej komisie,a bývalý taliansky premiér Romano Prodi povedal pre noviny Messaggero, že „slabšia ruská ekonomika je extrémne nevýhodná pre Taliansko.“

Ďalšie podrobnosti z Prodiho vyhlásenia:

Znížené ceny na medzinárodných trhoch s energiou majú pozitívny vplyv pre talianskych zákazníkov, ktorí platia menej za pohonné hmoty, ale tento efekt bude len krátkodobý. V dlhodobom horizonte však slabšia ekonomická situácia v krajinách produkujúcich energetické zdroje, spôsobená nižšími cenami ropy a zemného plynu, hlavne v Rusku, je veľmi nerentabilná pre Taliansko.

Zníženie cien ropy a zemného plynu v kombinácii so sankciami, vynútenými ukrajinskou krízou, zníži ruský HDP o päť percent ročne, a toto spôsobí zrezanie talianskeho exportu o 50%,“ povedal Prodi.

Ak ponecháme stranou zbytočnosť alebo nebezpečnosť sankcií, je potrebné zdôrazniť jasnú nesúmernosť: bez ohľadu na kurz rubľa voči doláru, ktorý je nižší takmer o polovicu, americký export do Ruska rastie, zatiaľ čo export z Európy sa znižuje.“

Inými slovami, svet veľmi pomaly začína chápať o čo tu ide: nejde o finančnú účasť na ruskom trhu alebo hrozbu finančnej nákazy, ak by Rusko trpelo veľkou recesiou alebo niečím horším. Je to niečo omnoho jednoduchšie, čo spôsobí najväčšie škody európskym krajinám. Nedostatok obchodu. Zatiaľ čo centrálne banky môžu natlačiť peniaze, čo vedie k nebývalým bublinám aktív, ktoré aj keď len na čas, posilnia dôveru investorov a spotrebiteľov, nemôžu natlačiť obchod – túto najdôležitejšiu hnaciu silu rastu v globalizovanom svete dávno predtým, ako centrálne banky začali každý jeden rok vydávať viac než 1 bilión dolárov v dlhopisoch, aby tým zamaskovali skutočnosť, že svet je hlboko v globálnej depresii.

To je dôvod, prečo sme si s veľkým záujmom prečítali nasledujúcu písomnú správu v novinách Deutsche Wirtschafts Nachrichten, ktorá ide priamo k podstate. V nej má Rusko nie celkom skromný návrh Európe: Vykašlite sa na obchod s USA, ktorých volanie po „podkurovaní“ Rusom vás bude stáť ďalší rok poklesu hospodárskeho rastu, a namiesto toho sa pripojte k Euroázijskej hospodárskej únii (EAEU)! Citujeme zo zdroja:

Rusko predložilo prekvapivý návrh na prekonanie napätia s EÚ: EÚ by sa mala vzdať dohody o voľnom obchode so Spojenými štátmi TTIP a miesto toho vstúpiť do partnerstva s novo založenou Euroázijskou hospodárskou úniou. Zóna voľného obchodu so susedmi by mala väčší zmysel ako dohoda s USA.

To by iste mala, ale potom ako bude Európa predstierať rozhorčenie, keď sa zistí, že NSA opäť špehovala jej „najbližších obchodných partnerov“? Niečo viac o ruskom návrhu z EUobserveru:

Vladimir Čížov [veľvyslanec Ruskej federácie pri EÚ] povedal pre EUobserver: „Naša idea je začať oficiálne kontakty medzi EÚ a EAEU čo najskôr. [Nemecká] kancelárka Angela Merkelová o tom nedávno hovorila. Sankcie EÚ [voči Rusku] nie sú prekážkou.“

Myslím, že zdravý rozum nám radí, aby sme preskúmali možnosť vytvorenia spoločného hospodárskeho priestoru v eurázijskej oblasti, vrátane cieľových krajín Východného partnerstva [iniciatívy EÚ, snažiacej sa o užšie vzťahy s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou].“

Môžeme rozmýšľať o zóne voľného obchodu zahŕňajúcej všetky zainteresované strany v Eurázii.“

Opísal nový blok pod vedením Ruska ako lepšieho partnera pre EÚ než USA, s ich zastaranými zdravotnými normami v potravinárskom priemysle.

„Myslíte si, že je rozumné minúť toľko politickej energie na zónu voľného obchodu s USA, keď máte viac prirodzených partnerov na vašej strane, bližšie k domovu? My ani nechlórujeme naše kurčatá, „povedal veľvyslanec.

Zmluva o založení Eurázijskej únie vstúpila do života od 1. januára.

Zahŕňa Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Rusko, Kirgizsko sa pripojí v máji.

Podľa vzoru EÚ má v Moskve sídliaci výkonný orgán, Eurázijskú hospodársku komisiu, a politický orgán, Najvyššiu eurázijskú hospodársku radu, kde predstavitelia členských krajín rozhodujú jednomyseľne.

Únia má voľný pohyb pracovníkov a jednotný trh pre stavebníctvo, maloobchod a cestovný ruch. Počas nasledujúcich 10 rokov si kladie za cieľ vytvoriť súd v Minsku, úrad finančného regulátora v Astane, a možno otvoriť pobočky Eurázijskej hospodárskej komisie v Astane, Biškeku, Minsku a Jerevane.

Jej cieľom je tiež začať voľný pohyb kapitálu, tovaru a služieb, a rozšíriť svoj jednotný trh pre 40 iných odvetví, najbližšie sú na rade lieky v roku 2016.

A ako pripomienka: Eurázijská hospodárska únia, obchodný blok bývalých sovietskych republík, sa rozšírila na štyri národy. Arménsko sa formálne pripojilo deň potom, čo únia medzi Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom začala.

Takže teraz je lopta na tvojej strane ihriska, Európa: Bude to pád do ešte väčšej recesie, keď tvoje z Goldman Sachs ovládané centrálne banky uchmatnú ešte viac z toho mála, čo zostalo z bohatstva strednej triedy, so sľubmi, že tento rok sa to všetko už naozaj otočí? Alebo Európa dá najavo, že už má toho dosť, a posúva svoje strategické a obchodné zameranie zo západu na východ?

Vzhľadom na to, koho záujmy reprezentujú nevolení byrokrati v Bruseli, nemusíme na odpoveď čakať so zatajeným dychom.

Preložené z Globalresearch.ca

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár