Rýchlovlaky možno spoja Bratislavu s ďalšími hlavnými mestami V4

Bratislava by mohla byť súčasťou vysokorýchlostnej vlakovej siete. Krajiny Vyšehradskej štvorky uvažujú nad prepojením hlavných miest rýchlovlakmi. Štúdia má preskúmať, či jeto pre Bratislavu reálne.

Vo svete dosahujú rýchlovlaky rýchlosť viac ako 300 kilometrov za hodinu. Dlhé trate zdolajú za pomerne krátky čas. Stali sa konkurenciou leteckej doprave. Realita slovenských železníc je iná. Modernizačný dlh, zastaraná infraštruktúra už tradičným sa stalo meškanie. Podľa odborníkov rýchlovlaky na Slovensku zatiaľ nie sú reálne.

„Mali by sme sa v prvom rade pozerať na náš záväzok zrekonštruovať trate na Slovensku na 160-kilometrovú rýchlosť, pretože na to na Slovensku existujú jednak financie aj potenciál. Hovoriť o tom, že po Slovensku by jazdili vlaky 400-kilometrovou rýchlosťou je v súčasnosti utópia,“ myslí si Rastislav Cenký, odborník na dopravu.

„Vo všeobecnosti by na Slovensku vlaky na diaľkových tratiach mali ideálne jazdiť v priemere 140 – 160 km/h. Na ostatných linkách by sme radi videli 100 – 120 kilometrovú rýchlosť,“ píše v stanovisku Železničná spoločnosť Slovensko.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Rýchlovlaky možno spoja Bratislavu s ďalšími hlavnými mestami V4, rtvs, 28.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply