Samoliečenie rastlinami 11.: Nádherný pomocník

Add Comment

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je už niekedy známejší ako okrasná rastlina, než ako liečivá. A to je obrovská škoda. Je to jedna z najdôležitejších liečivých rastlín našej domácej lekárne.

Rastlina pochádza pôvodne z juhu Európy a u nás sa pestuje ako letnička, ktorá sa zvykne aj sama vysemeniť.

Toľko ľudí by sa zbavilo mnohých kožných neduhov, keby vyšli na tú svoju predzáhradku alebo balkón a pripravili si absolútne jednoduchú masť z nechtíka. Rastlina je nenahraditeľný pomocník pri popáleninách, vredoch, omrzlinách, zápaloch ciev, natiahnutých šľachách a aj mnohých iných,vážnejších kožných ochoreniach. Ich priebeh dokáže, ak nie potlačiť, tak veľmi zmierniť práve nechtíková masť.

Vo forme čaju z kvetov pomáha čistiť krv a upravovať krvný obeh. Jej český názov “měsíček“ napovedá, že pomáha pri problémoch s menštruáciou. A skutočne, ak sa nechtík začne piť týždeň pred menštruáciou, tak ju pomáha “normalizovať“ (pri nedostatočnej menštruácii k nej dopomôže, ale pri silnom a bolestivom cykle upokojuje, mierni bolesť a zlepšuje celkový priebeh).

Ľudová povera vraví, že ak je ráno kvet nechtíka otvorený, nebude pršať.

Masť sa pripraví z 250 g masti (napr. bravčovej) a jednej plnej hrste rastliny (kvety, listy, stonky), masť sa nechá rozpustiť na ohni, prisype sa nadrobno nasekaná vňať, nechá sa krátko vzkypieť, odstaví sa a nechá chladnúť cez noc.

Čaj je najlepší čerstvý, stačia 2 kvety na 250 ml vody, zalejú sa vriacou vodou, lúhujú sa 5 minút, následne sa čaj precedí. Pije sa aj 3-krát denne.

Rastliny je najlepšie zbierať na pravé poludnie, vtedy je liečivá moc najsilnejšia.

Václav Václav
Na každú starosť vyrástla rastlina.

Pridaj komentár

  & Časopis