Samoliečenie rastlinami 7.: Liečivý alergén?

Add Comment

Rastlinou, ktorej mnoho alergikov nemôže prísť na meno, je palina obyčajná (Artemisia vulgaris). Je to najrozšírenejšia z palín rastúcich na našom území. Môže dorásť až do výšky 150 cm. Zaujímavé je na nej, že ju niektorý radia medzi trvalky, iný medzi polokry.

Čo sa týka liečivých vlastností, je to jedna z najúčinnejších rastlín pri žalúdočných problémoch. Zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri trávení a redukuje chuť na sladké. Pomáha tíšiť žalúdočné kŕče, ale priaznivo pôsobí aj pri kŕčoch menštruačných. V tomto ohľade využívali pôrodné baby rastliny priviazané o pravú nohu rodičky. Malo to spôsobiť urýchlenie pôrodu, ale rastlina sa mala hneď po narodení dieťaťa odstrániť, aby matka nevykrvácala.

V šamanizme sa využívala na uľahčenie otvárania tzv. “tretieho oka“. Tretie oko slúži na kontakt s nemateriálnym svetom, využíva sa v jasnovidectve, je to brána poznania iného sveta.

V liečiteľstve Ďalekého východu sa dochovala a stále je aj praktizovaná prastará liečebná praktika (moksa), kedy sa do cigár zošúľaná palina zapáli a takto tlejúca rastlina sa prikladá na akupunktúrne body na tele.

Treba byť opatrný pri dlhodobom užívaní, keďže rastlina obsahuje jedovatý thujón, ktorý poškodzuje nervovú sústavu. Obsahuje ho však omnoho menej, ako jej príbuzná palina pravá (Artemisia absinthum), z ktorej sa vyrábal povestný absinth. Pri krátkodobom užívaní v odporúčaných dávkach sa netreba ničoho obávať.

Pripraví sa jednou čajovou lyžičkou na 250 ml vody, zaleje sa vriacou vodou a podľa potreby sa pije 1 až 3 – krát denne. Nechá sa odstáť 5-10 minút.

Václav Václav
Na každú starosť vyrástla rastlina.

Pridaj komentár

  & Časopis