Sankcie, cenové stropy? Rusko nikdy nezarobilo toľko peňazí z ropy

Foto: © Getty Images / 3DSculptor

EÚ doteraz vyslala z Bruselu jedenásť sankčných balíčkov, ktoré majú zraziť ruskú ekonomiku na kolená. Príklad obmedzení vývozu ruskej ropy ukazuje, že všetky opatrenia však oveľa viac škodia samotnému Západu.

„Zrazíme ruskú ekonomiku na kolená,“ tliachal francúzsky minister hospodárstva pár dní po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Bruno Le Maire sa vopred tešil z hrôzostrašnej účinnosti sankcií, ktoré sa Európska únia chystala uvaliť na Moskvu.

Môžeme urobiť bilanciu o osemnásť mesiacov neskôr? Je pravda, že jedenásť po sebe nasledujúcich balíkov „reštriktívnych opatrení“ v réžii Bruselu nezostalo bez vplyvu na ruské ceny, rast a menu. Aspoň na začiatku. Početné štúdie však ukazujú, že sme ďaleko, veľmi ďaleko od vízií pána Le Maira a jeho kolegov. A čím viac času plynie, tým viac sa objavujú náznaky, že príslušné sankcie sú kontraproduktívne voči cieľom Západu.

Príklad ruského exportu ropy je v tomto smere výrečný. Súbežne s opatreniami uloženými EÚ nariadila v decembri 2022 G7 (vrátane USA) cenový strop, za ktorý mohlo Rusko predávať svoje čierne zlato, v tomto prípade 60 dolárov za barel. Veľké západné námorné a poisťovacie spoločnosti, ktoré prispievajú na ruský export nad túto cenu, môžu byť ťahané pred súd.

Na okraj treba poznamenať, že G7 sa šikovne vyhla vydaniu čistého a úplného zákazu. Z dobrého dôvodu: zmiznutie ropy predávanej Ruskom, druhým najväčším producentom ropy na svete, by spustilo apokalypsu v globálnej ekonomike.

Na rozdiel od francúzskeho ministra mali ropní experti hneď jasno v tom, že Moskva zákaz obíde. Zdá sa však, že boli prekvapení rýchlosťou, s akou to Rusko dosiahlo.

Okrem veľkého množstva diskrétnych dodávok Rusko výrazne zvýšilo aj oficiálny predaj ropy do Číny a predovšetkým do Indie. Tieto krajiny neuplatňujú bojkot, ktorý na seba uvalili krajiny EÚ, ale teoreticky cenový strop dodržiavajú. Zasvätení však vedia, že ruské spoločnosti zároveň po konzultácii so svojimi zákazníkmi účtujú nadmerné ceny za doplnkové služby, takže Rusko v konečnom dôsledku inkasuje príjmy podľa aktuálnych cien. Začiatkom októbra boli pri „uralskej“ rope na úrovni 90 USD za barel.

Pred vojnou na každých 100 barelov, ktoré India doviezla, len dva pochádzali z Ruska, ale teraz je tento podiel 40 barelov. Vrchol irónie: Naí Dillí trvá na rafinácii ropy a otvorenom reexporte paliva do európskych krajín. Toto „pranie“ čierneho zlata sa prirodzene deje na úkor ceny zaplatenej na pumpe.

Mnohí odborníci z ropného sveta sa dokonca domnievajú, že Rusko na tomto obchode ešte nikdy nezarobilo toľko peňazí. Denník Financial Times v polovici septembra informoval, že v dôsledku tejto situácie sa počet tankerov cestujúcich do Ázie polárnou trasou (namiesto dlhšej trasy cez Suezský prieplav) znásobil a že to zvýšilo riziko únikov ropy v citlivých oblastiach.

Je tu však ešte paradoxnejší aspekt, s ktorým by Washington mohol v strednodobom horizonte zápasiť. Práve štúdia zverejnená koncom septembra Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) upozornila na negatívne dôsledky tohto vývoja pre dolár.

Rusko už stále viac obchoduje v jüanoch na úkor amerického dolára. Podľa ruskej centrálnej banky sa v júli tohto roku 25 percent ruského exportu a až 34 percent importu realizovalo v čínskej mene.

Tento vývoj by sa mohol urýchliť. Tvrdí to hlavný ekonóm EBOR:

“ To by mohlo znížiť príťažlivosť dolára ako kľúčovej meny vo svetovom obchode .“

Teraz, samozrejme, Západ sníva o nájdení protijedu zapojením sa do eskalácie. Hovorí sa o „sekundárnych sankciách“, ktoré by sa zamerali na spoločnosti, najmä európske, ktoré by boli konečnými odberateľmi ruskej ropy.

Kto však môže uveriť, že tento nápor vpred urýchlil koniec vojny? Skôr by to ešte viac zaťažilo európske ekonomiky, ktoré už teraz trpia následkami predchádzajúcich sankcií.

Možno by to strýka Sama nemuselo nutne mrzieť…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Pierre Levy: Sanktionen, Preisdeckel? Russland hat mit Öl noch nie so viel Geld verdient, de.rt.com, 16.10.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár