Sankcie mali Rusko dostať na kolená. V skutočnosti prehráva Západ

foto: cnbc

Sankcie proti Rusku zaviedol Západ v roku 2014. Odvtedy v nich nepoľavil, naopak, postupne ich rozširuje. A to aj napriek tomu, že prax ich reálny význam nepotvrdila a nejedna ekonomická analýza hovorí dokonca v ich neprospech.

Spôsobené škody ťažko niekto presne vyčísli. Podľa odhadov však do polovice roka 2019 stála sankčná vojna Rusko v podobe stratených príležitostí 50 miliárd dolárov a Spojené štáty približne 17 miliárd dolárov. Najviac však zasiahli Európsku úniu, ktorá prišla odhadom až o 240 miliárd dolárov.

Nezmiernila ich ani pandémia koronavírusu. Pritom Rusko ako prvá krajina podalo pomocnú ruku nielen ťažko zasiahnutým talianskym regiónom, ale aj Spojeným štátom, a dodalo im množstvo zdravotníckeho materiálu vrátane pľúcnych ventilátorov. A to aj napriek tomu, že práve Washington možno označiť za hlavného iniciátora sankcií proti Rusku.

USA dlhodobo tlačia aj na svojich európskych spojencov, aby v reštrikciách (ani počas koronakrízy) nepoľavovali. Západný svet je tak v podstate v obchodnej vojne s Ruskom.

Viaceré európske štáty – predovšetkým Taliansko, Francúzsko či Nemecko – sa pritom už dlhší čas ozývajú, že by sankcie chceli zrušiť. Škodia totiž ich firmám, ktoré predtým s Ruskom udržiavali čulé ekonomické kontakty a prišli tak o obchodných partnerov.

Sankcie sa neraz zaraďujú aj medzi spôsoby nekalej hospodárskej súťaže. Špecifickú kategóriu pritom tvoria nerastné suroviny. V prípade Ruska ide predovšetkým o export plynu do európskych krajín.

Spojené štáty na svojich spojencov tlačia, aby od dovozu lacnejšieho ruského plynu upustili a prešli na ten ich, podstatne drahší. V posledných rokoch pribudlo v pobrežných oblastiach západnej Európy relatívne veľké množstvo regasifikačných terminálov, kam je možné dovážať skvapalnený zemný plyn lodnou dopravou.

Problém predstavuje aj výstavba plynovodu Nord Stream 2, ktorý má po dokončení zvýšiť dodávky ruského plynu Európanom. USA od európskych štátov požadujú, aby sa do projektu nezapájali, inak s nimi prestanú spolupracovať.

Washington chcel sankciami Rusko vytrestať za to, že odmieta tancovať podľa jeho nôt. Moskva však aj z týchto sťažených podmienok dokázala vyťažiť maximum pre seba.

Tovar dovážaný predtým zo Západu nahradila vlastnou výrobou a ruský priemysel tak zažíva obdobie výrazného rozmachu. Najmä súčasný rozmach potravinárskeho priemyslu a poľnohospodárstva je závideniahodný.

Rusko za roky sankcií nielenže dosiahlo potravinovú sebestačnosť, ale zároveň produkuje kvalitné potraviny podľa vlastných, prísnejších noriem, než aké platia v súčasnej Európe.

A obchodných partnerov, o ktorých prišlo v USA či EÚ, ľahko našlo v krajinách mimo západného sveta. Sankcie mali Rusko dostať na kolená. Zdá sa však že porazených dnes treba hľadať na opačnej strane polarizovaného sveta.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Sankcie mali Rusko dostať na kolená. V skutočnosti prehráva Západ, Napalete, 22.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply