Sankčná vojna: poľský psík hryzie na povel zaoceánskeho pána

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Slovo i Dilo.ua

Ako sa očakávalo, Washington spustil novú etapu sankčnej vojny proti Rusku a tiež, ako sa očakávalo, hneď ho nasledovali jeho verní európski sluhovia. Iba o pár hodín po tom, ako Joe Biden vo štvrtok podpísal nariadenie o sankciách voči Rusku a vyhostení desiatich ruských diplomatov, Poľsko tiež oznámilo vyhostenie troch ruských diplomatov, pričom ani neskrývalo, že to urobilo podľa príkladu „Veľkého brata“.

„15. apríla 2021 na ministerstvo zahraničia bol privolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Republike Poľsko. Veľvyslancovi odovzdali diplomatickú notu, obsahujúcu informáciu o uznaní troch zamestnancov veľvyslanectva RF v Poľsku za persóny non grata“, uvádza sa vo vyhlásení poľského ministerstva zahraničia. Odôvodnilo to tým, že ruskí diplomati údajne porušili podmienky diplomatického štatútu a tým spôsobili škody Poľsku.

Varšava otvorene potvrdila, že hneď nasledovala svojho zaoceánskeho pána: „Poľsko je úplne solidárne s rozhodnutiami prijatými USA 15. apríla 2021, ktoré sa týkajú politiky voči Rusku. Spoločne prijaté, skoordinované spojenecké rozhodnutia – to je správna odpoveď na nepriateľské konanie RF“, – prízvukuje sa vo vyhlásení poľského ministerstva zahraničia.

Moskva na konanie Varšavy reagovala vyhlásením, že Poľsko sa snaží nasledovať USA v protiruskej rétorike a nepriateľských útokoch opakujúc americké sankcie a tým ešte viac prehlbujú priepasť medzi Varšavou a Moskvou. V podobnom duchu tiež vo štvrtok v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru TASS reagoval na konanie Varšavy predseda Výboru pre medzinárodné veci ruského parlamentu, Leonid Sluckij: „Varšava koná ako skutočný vazal USA a snaží sa nezaostať za veľkým washingtonským bratom v protiruskej rétorike a útokoch. Je to ozvena sankcií USA“, podčiarkol Sluckiij.

Podotkol, že „toto ďalšie názorné gesto ešte viac poškodzuje poľsko-ruské vzťahy“. Prizvukoval, že Poľsko rovnako ako aj USA, nemalo žiadne dôvody na to, aby vyhostilo ruských diplomatov a tie dôvody si prirodzene iba vymyslelo. Zdôraznil, že Moskva odpovie rovnakou mincou: „Odpovieme, ako vždy, v súlade s diplomatickou praxou“, podotkol.

„Poľsko je verným satelitom USA, preto je jeho rozhodnutie o vyhostení ruských diplomatov pochopiteľné a Moskva odpovie príslušným spôsobom“, zdôraznil vo štvrtok v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru TASS prvý zástupca predsedu Výboru pre medzinárodné veci ruského parlamentu, Vladimír Džabarov. „Myslím si, že Poliaci dostanú odpoveď, ktorá bude rovnako tvrdá. Ak sa k nim pripoja aj ďalšie členské štáty EÚ, aj pre nich bude rovnako tvrdá odpoveď. Poľsko je verný satelit, ktorý poštekáva hneď po každom americkom nepriateľskom konaní proti Rusku“, podčiarkol.

„Naši nepriatelia však zabúdajú na to, že Amerika je ďaleko, ale Rusko je nablízku. Každý bude musieť obnovovať dobré vzťahy s nami. Pretože mať takého silného suseda a nemať s nim dobré hospodárske a politické vzťahy je ťažké a nevhodné,“ zdôraznil Vladimír Džabarov. Podčiarkol, že podľa všetkého bude USA a Poľsko nasledovať ďalšia protirusky naladená vláda – v Londýne. Ruského veľvyslanca v Spojenom kráľovstve tiež už povolali „na koberec“ na ministerstve zahraničia v Londýne, čiže určite budú nasledovať sankcie a vyhostenie ruských diplomatov.

Ako sa aj očakávalo, Washington pokračoval v nezmyselnej a všetkých poškodzujúcej sankčnej vojne proti Rusku a tiež presne ako sa očakávalo, rovnaké kroky uskutočňujú jeho verné psíky. Je zaujímavé, koľko sa ich nájde v Európskej únii.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Poland declares three Russian diplomats personae non gratae – foreign ministry, TASS, 15.5.2021

(2) Biden signs order on introducing sanctions against Russia, TASS, 15.5.2021

(3) „Истинный вассал США“. Слуцкий прокомментировал высылку Польшей российских дипломатов, TASS, 15.5.2021

(4) Джабаров: Польша получит жесткий ответ на объявление дипломатов РФ персонами нон грата, TASS, 15.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár