September 2017

· Čas čítania: 11 min.

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Nový prezident by mal presadiť referendum a širší integračný potenciál
Je najpríhodnejší čas a ten malá, no rozhodná menšina v dejinách vždy dokázala využiť ako bod zlomu. Práve teraz sme v jeho epicentre. Pred nami je najdôležitejšia úloha súčasnej epochy: schopnosť zvládnuť integračný potenciál mysliacich, cítiacich a statočných bytostí, ktoré Slovensko má, no separovane živoria v existenčnej biede, izolácii a – čo je najhoršie – bez nádeje. Nie je ich veľa, no dosť na to, aby pripravili podmienky na vytvorenie novej myšlienkovej platformy. Sú velikánmi ducha tejto krajiny, no ich talenty, schopnosti, výnimočnosť a odhodlanie podkopala odveká sila ruinujúca svet – sila pod hrozivou maskou molocha. Tento svet je už viac ako tristo rokov zaťažený monopolom na vydávanie a tlačenie peňazí, ktorými FED prostredníctvom monetárneho systému vydiera ľudstvo, pľundruje zem, vyvoláva a inscenuje vojny.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda, Richard Strážan, Hlavné správy, Mária Hutirová):
– Turecko si poisťuje odklon od Západu príklonom k Východu
– EÚ dala Maďarsku, Poľsku a Česku mesiac na prijatie migračných kvót
– Taliansku už došla trpezlivosť: Skonfiškovali loď nemeckej mimovládnej organizácie
– Čína a Rusko spustili proces upadania USA
– Malorusko namiesto Ukrajiny?
– Erdoğan na adresu USA: „Priateľ priateľovi neklame!“
– Izrael už roky tajne financuje sýrskych „rebelov“
– Bolívia deklaruje úplnú nezávislosť od Svetovej banky a MMF
– Jeff Bezos prerástol Amazon a siaha po hviezdach
– Plán nahradenia európskeho obyvateľstva migrantmi odhalený
– Vábenie exotiky alebo African Lover

Z domova (Tibor Eliot Rostas, Marián Benka, Hlavné správy):
– Antifašisti a Zem&Vek
– Novodobý VUML?
– Ďalší festival politickej piesne
– Kiskov poradca chce formovať verejnú mienku

Patrik Sloboda
Čo kladie na srdce Putin Američanom
„Uvažujte! Neberte za bernú mincu to, čo vám o Rusku servírujú televízne správy! Novinové titulky vás o Rusku viac zavádzajú ako informujú! Skúste si vypočuť – a podľa možnosti bez predsudkov – aj druhú stranu!“

Patrik Sloboda
Sankčná vojna, alebo sankčné blúznenie?

Nový americký zákon sprísňuje sankcie proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei a zvyšuje nervozitu vo svete.

Vladimír Líška
Likvidácia rodiny
Cieľom celej politiky na Západe je likvidácia toho, čo bolo pre existenciu človeka od úsvitu vekov určujúce – likvidácia rodiny. Najväčším bohatstvom a silou národa sú zdraví a šťastní ľudia, ktorí pochádzajú zo silných a spokojných rodín. Ako spomína Viktor Farkas v knihe Nemilosrdná moc, švédska vládna strana v rokoch 2011 – 2013 vydala spoločensko–politickú knihu Rodina budúcnosti: socialistická politika pre rodinu. V tejto knihe sa už deti označujú len ako prekážka emancipácie modernej ženy a ženy v domácnosti ako zradkyne, ktoré patria do múzea. Rodičia, ktorí chcú vychovávať deti sami a nechcú dať svoje deti do štátnych jaslí, majú väčšie dane.

Roman Michelko
Vládna kríza alebo Búrka v pohári vody
Už to vyzeralo, že politické leto 2017 bude patriť k tým klasickým, ktoré často označujeme aj ako uhorková sezóna. Neočakávali sa žiadne mobilizačné akcie opozície, ako to bolo pred rokom, keď povestné pondelkové mítingy pred komplexom Bonaparte zvolával vtedy ešte skrz-naskrz neskompromitovaný Igor Matovič.

Ekonomika

Róbert Hölcz
Globálna menová politika je odtrhnutá od reality
Jeden z nástrojov menovej politiky centrálnych bánk je kvantitatívne uvoľňovanie, ktorým dochádza k nalievaniu obrovskej masy lacných peňazí na bankové účty. Jeho dôsledkom sú terajšie parametre bankového systému, ktorý je nastavený tak, aby jeho účastníci na sporiacich a termínovaných účtoch zarobili čo najmenej a radšej investovali dočasne voľné peniaze na kapitálovom trhu, kupovali nehnuteľnosti alebo podnikali.

Marián Benka
Vlády nahrávajú korporáciám a stále im znižujú dane
Nasledujúci graf ukazuje, ako sa znížili korporátne dane na jednotlivých svetadieloch medzi rokmi 2003 a 2016. Na základe údajov Svetovej banky, OECD a ďalších subjektov ho vypracovala nezisková organizácia Tax Foundation, ktorá sa zameriava na analýzy daňovej politiky a vysoké dane považuje za prekážku úspešného biznisu.

Korunní svedkovia

Frankli D. Roosevelt

Satira

Karikatúry (Carlos Latuff)

Téma mesiaca – Kyberteror

Marián Benka
Pokusy o obmedzovanie internetu nie sú ničím novým

Internet pôvodne vznikol ako nezávislá platforma slúžiaca na výmenu vedeckých informácií medzi akademickými subjektmi. Preto bola jeho cenzúra nemysliteľná. Aj keď sa sprístupnil verejnosti ako nové progresívne médium, spočiatku bol vnímaný ako otvorený, takmer anarchistický priestor na slobodné šírenie názorov a informácií, ako nový svet, virtuálna realita prekračujúca územia a hranice jednotlivých krajín, do ktorej politici a vlády nemajú čo zasahovať.

Patrik Sloboda
Západ testuje v Číne zvieraciu kazajku pre vlastných občanov
Vo všetkých krajinách starej dobrej Európy začínajú vládnuce garnitúry postupne strhávať fasádu demokracie, aby sa im vzdor občianskej verejnosti nevymkol úplne spod kontroly. Krstní otcovia projektu tzv. Novej Európy už na začiatku storočia – a to storočia dvadsiateho – predvídali výbuchy hnevu nad riadenou deštrukciou spoločnej kultúrno-hodnotovej podstaty starého svetadielu v priebehu prechodu na globalistickú uniformitu.

Richard Strážan
Totalitná spolupráca politických bábok a sociálnych sietí
Cenzúra stránok prichádza v mnohých formách, avšak jadrom je zatemňovanie informácií a skrývanie určitých faktov. Deje sa to skryte, starostlivým ladením výsledkov vyhľadávania na podporu istého príbehu, ale aj tvrdšie, rušením citlivých materiálov a komentárov alebo potláčaním zdrojov, ktoré ich zverejňujú.

Richard Strážan
Cenzorské algoritmy a Nový online poriadok

Eric Schmidt, výkonný predseda spoločnosti Google, zasiahol do debaty o tenkej hranici medzi online bojom proti terorizmu a cenzúrou. Napísal: „Je našou zodpovednosťou preukázať, že stabilita a slobodný prejav idú ruka v ruke. Treba vybudovať nástroje, ktoré zmiernia napätie na sociálnych sieťach – niečo ako kontrola pravopisu, ale určená proti nenávisti a obťažovaniu.“

Artur Bekmatov
Štát začína vypínať stránky – Kam to povedie?
Finančná správa SR v polovici júla zablokovala prvých desať stránok, ktoré nespĺňajú novelizovaný zákon o hazardných hrách. Mesiac nato stúpol počet blokovaných stránok na osemnásť. Viacerí odborníci upozorňujú na fakt, že za dobrým úmyslom boja proti hazardu sa môže skrývať nebezpečenstvo, že štát bude môcť zablokovať v budúcnosti akúkoľvek nepohodlnú stránku.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch

Rendez-vous

Tibor Eliot Rostas
Vladimír Mečiar: Vzostupy a pády
Druhá časť trilógie exkluzívneho rozhovoru
V prvom diele trilógie mimoriadneho rozhovoru s bývalým trojnásobným premiérom Slovenskej republiky sme sa rozprávali o počiatkoch jeho politickej kariéry, o kriminálnom pozadí prezidenta Kováča aj Havla, o roztržkách vo vnútri VPN a HZDS, o tajných scenároch rozdelenia Československa, o pozadí privatizácie, ale aj o priamom zasahovaní zahraničných ambasád do vnútropolitického vývoja zvrchovanej Slovenskej republiky. Zem&Vek je od svojho počiatku platformou dialógu. Ctíme voltairovskú zásadu o poskytovaní priestoru aj názorom, s ktorými súhlasiť nemusíme – to je totiž zásadný princíp objektivity. Ponúkame priestor na komunikáciu a diskusiu. Na tú sme už dávno vyzvali aj ľudí z prostredia, ktoré je voči nám mimoriadne zaujaté. Dialóg odmietli. Namiesto toho podsúvajú a prekrúcajú fakty a prznia úlohu žurnalistiky. Nikdy by sme sa neprepožičali na vedenie rozhovorov formou výsluchu a nepretržitého vstupovania do odpovedí našich respondentov. Ku každému z nich pristupujeme s rešpektom, pretože každý z nás má právo slobodne vyjadriť svoj názor. A nie je to inak ani v prípade kľúčovej osoby ponovembrových udalostí a vzniku samostatného Slovenska.

Propaganda

Vladimír Petrovič
Zomri – stoka slovenského internetu
V minulých číslach sme na internete, ale aj na facebookovej stránke Zem&Vek mnohokrát poukázali na prepojenia slovenských osobností a tzv. mienkotvorcov na morbídno-nihilistickú stránku Zomri. Zvrátenosť, prehnitosť, absolútny úpadok človečenstva sa stáva bežnou súčasťou mienkotvorných médií, čím sa legitimuje nutnosť existencie alternatívnych a nezávislých médií, ktoré na túto dekadenciu musia poukazovať. Stránka Zomri so 60-tisícovým dosahom beztrestne porušila a sústavne porušuje všetky pravidlá a všetky hranice od hanobenia národa, náboženstiev, rás až po cieľovo vytipovaných jednotlivcov s cieľom mediálne ich lynčovať. Navyše dostala PR priestor vo verejno-právnom médiu 4. okruhu rozhlasu RTVS – Rádiu FM (Headbanger_FM). RTVS tým porušila Zákon č. 532/2010 Z. z., čl. 1, § 2 o zodpovednosti rozvíjať kultúrnu úroveň poslucháčov a divákov.

Déja vu

Ratko Sudecký
Katynská lož

V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Sloveni-Slováci: Druhá a tretia vlna sťahovania národov bronzovej doby
Po odchode Dórov s čačianským a ďalšími spoločenstvami sa život na našom území na nejaký čas upokojil a produkcia kovov pokračovala. Rudné ložiská tu obsahovali okrem medi veľa železa. Tak sa u nás veľmi skoro začala spracovávať aj železná ruda, na čo prišli naši predkovia asi náhodne pri tavbe medenej rudy a jej spracovávaní na bronz. Svedčia o tom archeologické nálezy. Najstaršie železo u nás pochádza z roku 1465 – ide o najstarší nález železa v Európe. Konkrétne o železný kosák z gánovskej travertínovej studne. Zakonzervovanie v travertíne spolu s organickými látkami umožnilo jeho presné datovanie a analýza zloženia železa nespochybniteľne preukázala, že bol vyrobený na našom území. Na prelome 2. a 1. tisícročia p. n. l. nebola u nás výroba železa výnimkou. Archeológovia našli lokality s troskami, ktoré preukazujú spracovanie železnej rudy a tavenie železa. Železné lupy svedčiace o metalurgii železa našli v Tornali aj Jasovskej jaskyni.

Bez masky

Richard Strážan
Mark Zuckerberg: Idol mladých neomarxistov
Počítačový programátor, internetový magnát a usmievavý chlapík v jednej osobe. Vo svojich 33 rokoch je filantropom a pre mládež modlou úspechu – ten, ktorý založil Facebook. Tu zastáva post výkonného riaditeľa a s hodnotou majetku vo výške 72 miliárd dolárov obsadil 5. miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes.

Neznámi hrdinovia

Marián Benka
Priekopník farmárčenia ničnerobením

Japonský filozof a jedna z najväčších osobností prírodného poľnohospodárstva Masanobu Fukuoka nebol tak celkom neznámy hrdina. Za svojho života, a najmä v istých kruhoch bol celkom populárny, poskytol mnoho rozhovorov pre médiá a získal viaceré medzinárodné ocenenia. Dnes je však jeho meno takmer zabudnuté, a preto stojí za to pripomenúť si ho.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Babylon

Starobylé mesto Babylon (z akkadského Báb-ili, božia brána) ležalo na brehu rieky Eufratu v úrodnom kraji dnešného Iraku. Od čias vladára Chammurapiho v 18. storočí p. n. l. bolo hlavným mestom štátneho útvaru Babylónie, centrom vzdelanosti a obchodu. Babylon bol duchovným centrom a najbohatším mestom, ktoré prekvitalo v nádhere honosných chrámov a palácov.

Veda a technika

Ján Lakota
Pásik s jednou stranou

Vezmime dlhší pásik papiera, povedzme 30 cm, široký 3 cm. Ak ho zlepíme tak, že priložíme k sebe (protiľahlé) strany široké 3 cm, pričom jednu z nich prekrútime jedenkrát okolo osi, dostaneme Möbiov list či pás(-ik). Na predstavu, ako má Möbiov pás vyzerať, stačí pozrieť, ako vyzerá symbol (piktogram), ktorý sa používa na označenie recyklácie. Nie je jedno, ktorým smerom pásik papiera pred zlepením skrútite. Teda či doľava, alebo doprava. Získate dva rozličné Möbiove pásy, ktoré sú zrkadlovým obrazom jeden druhého.

Alternative vita

Tibor Eliot Rostas
Dotyk s divočinou
Prvá zoo na Slovensku, kde je možné dotýkať sa zvierat a byť s nimi v kontakte, je návštevníkom k dispozícii už štvrtý rok. Hoci na prevádzkovanie zoologických záhrad existujú pozitívne aj negatívne pohľady, my sme sa v tomto prostredí stretli s veľmi príjemným a ochotným personálom.

Zdravie

Vadimír Líška
Zvuk a zdravie

Keby mal náš sluch väčší rozsah, počuli by sme hudbu kvetov, trávy, hôr a údolí. Podľa mystika Karla Weinfurtera je ľudská hudba napodobením pôvodnej rajskej hudby, je to vysoká mágia, posvätná moc, lebo je v nej harmónia alebo súlad – a súlad je božského pôvodu. Frekvencia zvuku sa udáva v hertzoch (Hz), pričom ľudské ucho vníma rozsah 10 až 16 – 20 000 Hz.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Lieky môžu hepatitídu ešte zhoršiť
Týmto vírusom trpia milióny – a mnohí o tom ani nevedia. Tí, ktorým toto ochorenie už diagnostikovali, majú pravdepodobne množstvo ďalších problémov. Klasická medicína ponúka paletu liekov, niektoré z nich však nedávny výskum podrobil ostrej kritike.

Magdaléna Svančarková
Domy s dusivou atmosférou

Bývanie v moderných budovách ohrozuje vaše zdravie, ak nemáte dostatočnú ventiláciu. Najmä v dnešnej dobe plnej plastov, výparov, škodlivých látok, potenciálnych karcinogénov… Odborne sa to nazýva syndróm chorých budov. Vzniká úplne jednoducho tým, že bývate. Aj preto nie je jedno, ako bývate, čo máte v dome, a najmä či dostatočne vetráte.

Jeden deň

Marián Benka
Jeden deň s kapitánom riečnej lode
Nie je to tak dávno, čo sme v tejto rubrike priniesli reportáž o rušňovodičovi. Vlak sa pohybuje po striktne vymedzenej trase, rušňovodič si na základe jasných parametrov ešte pred jazdou exaktne vypočíta brzdné dráhy. Riadiť loď je niečo úplne iné. Voda je pohyblivý podklad, riečny prúd sa mení a snaží sa posúvať plavidlo svojím smerom. Do toho môže prísť silný vietor, ktorý ju zase bude niekam natáčať. Udržať za týchto podmienok rovný smer je umenie. Presné výpočty sú tu však zbytočné, záleží skôr od skúsenosti, odhadu a intuície. Ako hovorí kapitán Jiří Kotýnek: „Loď nie je auto. Aj keď zastanete, stále sa hýbe.“

Príbehy Zeme

Slovanský príbeh
Prví ľudia a Čas snov

Zimkomriavky

Milka Zimková
Slovenský národný poklad

Múzy

Zem&Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry)
Al Margen

Mandragora

Vladimír Líška
Energetické centrá človeka

Na obrazoch rôznych svätcov môžeme vidieť okolo hlavy svätožiaru. John White v knihe Veda budúcnosti uvádza 97 rôznych kultúr, u ktorých sa vyskytuje fenomén energetických polí, čiže aury. V slovanskej védskej tradícii sa tieto energetické centrá životnej energie nazývajú aj čary, v staroindickom jazyku sanskrite – čakry. Slovo čakra znamená koleso. Na lepšiu ilustráciu si ich môžeme predstaviť ako kužeľovité víry, ktoré prekračujú fyzické chápanie, pretože existujú v jemnejšej rovine viditeľnej jasnovidcami. Každý takýto vír je predstaviteľom určitej sakrálnej podstaty. Energetické centrá sa nachádzajú na prednej a zadnej strane tela a vyžarujú do vnútra aury človeka, ktorú obklopujú a prenikajú fyzickým telom.

Pavol Ičo
Jedenie mäsa z pohľadu svetových náboženstiev
V posledných rokoch sa na pultoch predajní objavujú rôzne vegetariánske produkty. Napriek tomu si mnohí ľudia pri pohľade na rozširujúci sa trend prijímania bezmäsitej potravy ťukajú na čelo a vegetariánstvo považujú za cudzí prvok súvisiaci so vzdialenými východnými filozofiami. Zmienky o vegetariánstve však nájdeme aj v biblii.

Pavučina

Artur Bekmatov
Eugen Korda

Eugen Korda sa narodil 27. októbra 1949 v Bratislave. Po absolvovaní košickej SVŠ na Šrobárovej ul. nastúpil na VŠMU, odkiaľ ho po jednom roku vylúčili. Preto pokračoval v štúdiu na FAMU, odbor dokumentárna tvorba. Popri tom pracoval pre ČSTV ako osvetľovač. Po novembri 1989 prešiel do spravodajskej redakcie, ďalší rok zase pôsobil ako parlamentný spravodajca. V roku 1991 ho z Hlavnej redakcie vzdelávacích programov prepustili. Podľa jeho vlastných slov stáli za prepustením nacionalistické sily v televízii, ktorým prekážali jeho sympatie k spoločnému štátu.

Tribúna

Sloboda a rovnoprávnosť (Pavel Pollák)

Číslo vyšlo 31.8.2017

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár