Severná a Južná Kórea s víziou zlepšenia vzťahov?

Add Comment

Severokórejský líder Kim Čong Un sa po smrti jedného zo svojich vrcholných poradcov v otázkach cezhraničných rozhovorov zaviazal, že bude „aktívne pracovať na zlepšení vzťahov“ so svojím južným susedom. Vo svojom novoročnom prejave vysielanom aj na internete povedal, že Južná Kórea by nemala urobiť nič, čo by poškodilo atmosféru rokovania a potvrdil svoju odhodlanosť dodržiavať dohodu, ktorá odstránila augustové vojenské napätie. Zároveň vyjadril naliehavú požiadavku, aby neboli Spojené štáty prítomné na rokovaniach v Soule.

Kimova reč zmiernila obavy, ktoré nastali po smrti poradcu Kim Yang Gona (bol členom severokórejskej delegácie, ktorá vlani v lete dospela paktom k uvoľneniu napätia) pri dopravnej nehode a niesla sa v duchu, ktorý navodzoval pocit kórejskej jednoty: „Sme ochotní sa otvorene zhovárať s každým, kto chce mier a zjednotenie,“ povedal Kim. „Južná Kórea by si mala ctiť ducha augustovej medzikórejskej zmluvy a zdržať sa úkonov, ktoré by zranili zmierlivú náladu.

Kim Čong Un počas prejavu nevyslovil žiadny konkrétny odkaz na vývoj jadrových zbraní svojej krajiny, ale uviedol, že jeho sily by mali vyvinúť rozmanitú „realizačnú schopnosť“ na sebaobranu. Neskôr zopakoval svoju výzvu, aby USA prestali so spoločnými vojenskými cvičeniami s Južnou Kóreou.

Možno očakávať postupné zbližovanie vedúce ku kórejskej jednote v prvej polovici 21. storočia, ako to predpovedal George Friedman, šéf texaskej spravodajskej agentúry Stratfor, alebo bude realitou premenlivá turbulencia vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktoré po „policajnej akcii“ v 50. rokoch opäť rozdelila 38. rovnobežka?

Zdroje: Bloomberg, Yonhap News Agency

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis