Situácia sa v nasledujúcich dňoch bude rýchlo vyhrocovať

Začneme malým alegorickým príbehom:

Bol raz jeden medveď, ktorý spal vo svojom brlohu a staral sa o svoje záležitosti. Jedného dňa sa malá skupinka hlodavcov rozhodla, že si medveďa trochu užije. Začali pobehovať okolo, robiť veľa hluku (niektorí dokonca vyzvali medveďa, aby vyšiel von a pobil sa s nimi) a po medveďovi hádzali kamienky.
Medveď si ich väčšinou nevšímal a dúfal, že ich toto hlúpe správanie nakoniec unaví a odídu. Ale hlodavce nielenže ostali, ale začali medveďa zasypávať ešte väčším množstvom kamienkov a stalo sa to, čo sa stať muselo: jeden kamienok (s nápisom „smiešne tvrdenie o genocíde“) pristál medveďovi priamo na očnom viečku, a to medveďa naštvalo. Nakoniec vstal, presunul sa ku vchodu do svojho brlohu a pozrel sa na pobehujúce hlodavce. Medveď premýšľal, čo s tými malými hlodavcami urobí. Hlodavce premýšľali o tom istom. A tak medveďovi povedali, že ak sa odváži opustiť svoj brloh, zasypú ho ešte väčšími kamienkami, nech sa radšej nehýbe. Čo myslíte, že medveď urobil?

Včera mal Putin celkom krátku tlačovú konferenciu. Nielenže vyhlásil, že Rusko uznáva republiky LDNR v ich vlastných, legálnych hraniciach (t. j. v plnom rozsahu Doneckej a Luhanskej oblasti), ale vymenoval štyri kroky, ktoré musí Ukrajina urobiť, aby sa vyhla priamej, jednostrannej ruskej akcii:

  • Ukrajina musí uznať Krym a Sevastopol za ruské územie.
  • Ukrajina sa musí oficiálne vzdať vstupu do NATO.
  • Ukrajina musí rokovať o urovnaní s republikami LDNR.
  • Ukrajina musí byť demilitarizovaná a vyhlásená za neutrálnu.

Ide jednoznačne o ultimátum, tentoraz však adresované úradom v Kyjeve. Niekoľko poznámok:

Vzhľadom na to, že Rusko uznalo LDNR v ich pôvodných, administratívnych, regionálnych hraniciach, všetky ukrajinské sily medzi súčasnou líniou dotyku a hranicami medzi pôvodnými hranicami LDNR a zvyškom Ukrajiny sú teraz de facto a de iure cudzími okupačnými silami na území ruského spojenca, ktorému Rusko sľúbilo ochranu.
Až do včera boli ukrajinské nacistické sily na svojom území, aspoň z právneho hľadiska. Teraz sú v zahraničí a sú nevítané.
Niektorí predstavitelia DNR a LNR teraz úplne logicky požadujú, aby Kyjev tieto jednotky z územia LDNR úplne stiahol. Predstavitelia LDNR uviedli, že ak sa stiahnu dobrovoľne, nepodniknú žiadne ďalšie kroky. Naopak to znamená, že pokiaľ zostanú, LDNR urobí všetko, čo bude potrebné, aby ich donútili odísť. To je ultimátum LDNR Kyjevu.
Putin požiadal, aby ukrajinské nacistické sily okamžite zastavili útoky. LDNR požaduje, aby sa tieto sily okamžite stiahli zo všetkých území, ktoré LDNR vyhlasuje a Rusko uznáva za územie patriace LDNR. Niektorí predstavitelia LDNR ponúkli toto: zastavte ostreľovanie, presuňte aspoň svoje ťažké sily preč, ako sa predpokladá podľa dohôd o prímerí, a my tam nebudeme presúvať naše sily. Inými slovami, ak sa stiahnu, sily LDNR zostanú mimo, ale uvoľnené územie sa stane právne majetkom LDNR. Keďže je úplne nulová šanca, že by nacisti v Kyjeve súhlasili, aký bude ďalší postup LDNR a prípadne Ruska?

Ešte niekto vážne verí, že Putin blafuje?
V Rusku sa Medvedevovi podaril pozoruhodný vlastenecký návrat, keď na zasadnutí ruskej bezpečnostnej rady predniesol niekoľko veľmi dobrých slov. Zverejnil celkom posmešný status, keď sa Olaf Scholz rozhodol vyhlásiť, že NorthStream 2 nebude „teraz“ certifikovaný (nech už to znamená čokoľvek). Scholz už začína cúvať a vydáva nejednoznačné vyhlásenia o dlhodobej budúcnosti NordStream 2.
Krása súčasnej dynamiky spočíva v tom, že Nemci to robia sami sebe (a zvyšku EÚ), kým Rusko stále nepoužilo proti Európe energetickú zbraň. Rusko teda nemožno obviniť z toho, že by zneužívalo predaj plynu ako zbraň alebo že by neplnilo svoje záväzky! Rusko ponúka Nemecku a zvyšku EÚ lacný plyn. Ale Európania sa chcú strýkovi Samovi zavďačiť tak veľmi, že sú ochotní zničiť vlastnú ekonomiku. Každopádne Rusko svoj záväzok splnilo a určite nie je jeho vinou, že Nemci teraz (aspoň predstierajú, že) od svojej časti dohody upúšťajú. Ak chcú Európania zvýšiť tlak na seba, Rusko určite nebude nič namietať.
Nedávne zvýšenie cien energií prinieslo Gazpromu taký zisk, že už zaplatil ruskú investíciu do NordStream 2! Ak Nemci od dohody skutočne odstúpia, dôjde k obrovským súdnym sporom, ktoré Nemcov donútia zaplatiť ešte viac. A s tým, ako ceny energií opäť rastú, Gazprom získava miliardy dolárov navyše.
Čo sa týka USA – pravdepodobné zvýšenie nákladov na energie (ropu a plyn) ešte viac podporí už aj tak vysokú infláciu. Ale zaujíma to Bidena? Nie. Biden je taký opitý svojimi ideologickými bludmi, že radšej prijme ešte horšiu infláciu, ak to môže poškodiť Rusko (čo sa nestane). To, že jeho sankcie Rusku skutočne neublížia, je úplne irelevantné, v zóne A záleží len na predstieraní a slovíčkach. Na faktoch nezáleží ani trochu.
Žiadna politika USA už neexistuje, zostal len chaos, korupcia, hrubá nekompetentnosť, manické ilúzie, že sú stále šerifom planéty, spojená s trochu komickou vierou, že USA môžu zastrašiť Rusko, aby sa podriadilo. Joe, v dlhej histórii Ruska sa o to pokúsili oveľa silnejší vodcovia ako ty. Chceš skončiť ako oni? Zrejme áno!

USA totiž oznámili, že sa žiadna schôdzka Putin – Biden a Lavrov – Blinken konať nebude. Putin a Lavrov určite vzlykajú strachom a úplným zúfalstvom. Existuje veľká šanca, že to všetko skončí úplným prerušením diplomatických vzťahov medzi Ruskom a USA (spolu s niekoľkými krajinami EÚ à la Veľká Británia).
Okrem toho USA posielajú do Lotyšska niekoľko stoviek vojakov navyše, aby ukázali odhodlanie slobodného Západu vedeného USA. A niekoľko vrtuľníkov z Talianska do Poľska. A ak by to nebolo dosť desivé, kanadský Trudeau posiela do Pobaltska aj niekoľko stoviek kanadských vojakov navyše.
Týmto tempom by NATO mohlo mať o pár týždňov kombinovaný pluk, bezpečne ukrytý niekde v Poľsku alebo Pobaltsku, pričom by dobre vedelo, že Rusko nikdy nepoužije žiadnu silu proti 3B jednoducho preto, že Rusko o ne alebo ich územie nemá žiadny záujem, ani po nich netúži.
V skutočnosti sú tieto statky vo voľnom páde rovnako ako Ukrajina, prečo by ich Rusko malo chcieť? Čo sa týka Poľska, čím viac neutrálnej pôdy je medzi ním a Ruskom, tým lepšie pre Rusko. V histórii sa Rusko aj Nemecko snažili Poľsko riadiť, teraz je čas, aby to skúsili USA. Pravdou je, že aj keby si všetci susedia Ukrajiny mohli jednoducho a zázračne vziať celé ukrajinské územie, ktoré chcú, mnoho miest by zostalo nezabraných (väčšina strednej a severnej časti). Vážne niekto verí, že na Rusko urobí dojem nejaký ten smiešny nezmysel?
Ukrajinskí nacisti pokračovali v ostreľovaní , ale k žiadnemu plnohodnotnému pozemnému útoku (zatiaľ!) nedošlo. Ukrajinské špeciálne služby vyslali niekoľko diverzných skupín do LDNR, a dokonca do malého pruhu ruskej krajiny. Tieto skupiny odhalila a zadržala ruská pohraničná stráž. Ukrajinci sa pokúsili vyslať niekoľko bojových vozidiel pechoty BMP, aby zachránili svojich vojakov v poli, len aby ich zničili protitankovými zbraňami ruskej armády. Dnes pokračovali v delostreleckých útokoch a diverzných akciách na LDNR. V niektorých častiach LDNR nefunguje voda a elektrina. Ľudia stále umierajú každý deň a nič nenasvedčuje tomu, že by ukrajinské bombardovanie ustalo. Zvlášť prudké boje prebiehajú v okolí mesta Nikolajevka.
Kyjev vyhlásil výnimočný stav (ktorý musí schváliť Rada) a teraz stále častejšie hovorí o tom, že sa znovu vyzbrojí jadrovými zbraňami. Šikovný ťah, keď Putin hovorí, že Ukrajina musí byť odzbrojená. Ruský vyšetrovací výbor vyhlásil, že Rusko pozná menovite všetkých ľudí, ktorí na ukrajinskej strane dávali rozkazy na ostreľovanie LDNR. Už otvorili viac ako 400 trestných konaní za vojnové zločiny, vrátane 85 najvyšších ukrajinských nacistických predstaviteľov, počnúc Turčinovom a jeho vojenskými veliteľmi Galetejom a Gricenkom, Arsenom Avakovom a ich zástupcami Ševčukom, Dublianom a Geraščenkom. Na tomto zozname je aj známy židovsko-nacistický oligarcha Igor Kolomyjskij, velitelia ukrajinského letectva a námorníctva, náčelník ukrajinských výsadkových síl, veliteľ ukrajinských špeciálnych síl, hlavný ukrajinský nacista Dmytro Jaroš a ďalší.
Ukrajinskí nacisti sú vydesení. Majú byť prečo. Nemôžu jednoducho ustúpiť, nie je možné, aby to Zelenskyj nariadil a nezvrhli ho. Nemôžu zaútočiť, pretože teraz už je neskoro, všetky tieto porovnania síl medzi banderovskými silami a silami LDNR sa stali oveľa menej relevantnými – ak nie priamo irelevantnými, keď Putin v podstate pripravil vojenské i právne podmienky nevyhnutné na akýkoľvek druh ruskej vojenskej operácie od úderov s vyčkávacími zbraňami až po pozemný a/alebo obojživelný útok. Teraz už len musí vydať rozkaz. Súdiac podľa jeho včerajšieho tónu je ochotný to urobiť, ale asi sa zmieril s tým, že je to pre Rusko a LDNR najmenej zlý variant. Putin opäť vyhlásil, že má v úmysle plne odzbrojiť Ukrajinu, prinajmenšom od všetkých jej ťažkých zbraní. Keďže sa ich ukrajinskí nacisti nechcú vzdať, je jediný spôsob, ako to dosiahnuť: odzbrojiť ich silou. Tak či onak, v najbližších dňoch možno očakávať na východnej Ukrajine rozsiahle bojové akcie.
Reakcia Západu na Putinove slová a činy slúži iba na ďalšie presviedčanie Ruska, že ďalšie sankcie, rozvrat a násilie sú nevyhnutné. Spomínate si na slávne Putinove slová: „Pred päťdesiatimi rokmi ma ulice Leningradu naučili jednu vec: Keď je boj nevyhnutný, musíš udrieť prvý?” Zdá sa, že Kremeľ dospel k záveru, že násilný boj je skutočne neodvratný.

Ďalšou správou je, že Putin a Alijev práve podpísali významnú zmluvu o spolupráci medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Áno, Alijev sa rozhodol ísť do Moskvy a stretnúť sa s Putinom v deň, keď Rusko oficiálne uznalo LDNR. Je to veľmi šikovný ťah oboch politikov. Po prvé, Alijev musí Turecku ukázať, že sú priatelia a spojenci, ale jje to vyvážene priateľstvo a spojenectvo s Ruskom. Erdogan je možno šialený megaloman, ale nie je hlúpy a určite tento odkaz dostal. Koniec koncov, kto povedal, že Erdogan musí byť vodcom turkického sveta?
Rusko (a Čína!) by dali prednosť Alijevovi, a to z mnohých dôvodov, okrem iného preto, že je veľmi šikovný, realistický, v prípade potreby dosť neúprosný a veľmi dobre rozumie Putinovi. A pretože sa Erdogan snaží hrať ako na ruskú, tak na ukrajinskú kartu, tu je pre neho jasné varovanie: buďte dobrí, lebo…

Kam sa teda posunieme?
Veľké bojové operácie proti ukrajinským silám v republikách LDNR sú pravdepodobne nevyhnutné a ak sa nestane nejaký zázrak na poslednú chvíľu, Rusi čoskoro odzbroja veľkú časť ukrajinských síl. Putin zaradil odzbrojenie Ukrajiny výslovne medzi požiadavky. Myslí si niekto, že možno zastaviť odzbrojenie (hlavných zbraňových systémov, nie o AK) Ukrajiny Ruskom v blízkom/strednodobom horizonte? Nie.
Putin úspešne presadí všetky svoje požiadavky voči Ukrajine, čo znamená dve veci:

  1. Kyjevský režim sa zrúti, prinajmenšom de facto.
  2. Zvyšok Ukrajiny sa nakoniec rozpadne na rôzne režimy a nástupnícke štáty.

Je veľmi pravdepodobné, že USA/NATO presunú niektoré sily na západnú Ukrajinu, aby ochránili svojich ľudí a infraštruktúru vo Ľvove a jeho okolí a vyhlásili, že ich ukážka jednoty a odhodlania zabránila Rusku v invázii na celú Ukrajinu. Rusko nebude príliš protestovať proti prípadnému presunu síl NATO vo vnútri a s obmedzením na Ľvovskú/Ivanofrankovskú oblasť. To nie sú historicky ruské krajiny a pre Rusko sú v podstate bezvýznamné.
Ak USA chcú, aby Poliaci utláčali ukrajinských nacistov na ich vlastnej západnej Ukrajine, nikoho v Rusku to zaujímať nebude.

Čo sa týka Západu, pripísať si zásluhy za porážku je dlhou tradíciou USA a NATO, takže takúto operácia môžu využiť na záchranu tváre NATO. Ale to nebude stačiť. Západ bol už politicky porazený a teraz je pravdepodobne nevyhnutná aj nejaká vojenská porážka.
Nehovoríme o invázii na celú Ukrajinu, ale všetkým bude jasné, že ruský medveď donútil NATO ustúpiť, a to ako politicky, tak vojensky. Anglosasi sú príliš bystrí na to, aby sa dobrovoľne prihlásili do vojny s Ruskom. Poliaci sa ako vždy len schovávajú za chrbát svojich posledných anglosaských pánov. Pobaltsko je bezvýnamné.
Takže jedinou možnosťou je bojovať s Rusmi až do posledného Ukrajinca, a až sa tak stane, možno to nebude porážka NATO z právneho hľadiska, ale rovnako ako 8. 8. 2008 to bude zdrvujúca verejná porážka pre NATO . Možno nie taká zlá ako v Kábule, ale oveľa horšia ako v Gruzínsku. V tej chvíli sa mnoho ľudí bude pýtať, či NATO stojí za vynaložené peniaze. A hneď ako tento proces začne, nebude možné ho zastaviť.
Keby USA-NATO-EÚ mali trochu rozumu, rýchlo by akceptovali úplnú a konečnú stratu LDNR, a následne by vyhlásili, že Ukrajina sa stala neutrálnym, demilitarizovaným štátom. Výmenou za to by Rusko poskytlo pevné bezpečnostné záruky a lacnú energiu. To by však bol zdravý rozum, nie presne ten druh myslenia, ktorý nás priviedol k dnešnej kríze. Tak uvidíme, čo strýko Sam a jeho európski rodinní príslušníci urobia nabudúce.
Západ bude vypúšťať viac horúceho vzduchu a Rusko bude podnikať viac jednostranných akcií na východe.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: thesaker.is

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply