Slovensko ide gréckou cestou

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií je už najhoršia v celej EÚ. Slovensko sa tak stalo lídrom v zlom hospodárení. Odborníci radia zaviesť výdavkové stropy, ktoré majú obmedziť nadmerné míňanie. Aktuálna situácia je veľmi zlá, dlh verejných financií presahuje 60% HDP, a ak by zadlžovanie pokračovalo týmto tempom, tak v roku 2040 by dlh prekročil 100%. To by pre Slovensko znamenalo drahšie pôžičky na finančných trhoch, na ktoré je Slovensko odkázané aby mohlo splatiť svoje dlhy. Niektorí investori by nám mohli prestať požičiavať úplne.

Martin Hudcovský z Ekonomickej univerzity v Bratislave hovorí o efekte snehovej gule, teda o situácii kedy sa s rastúcim objemom verejného dlhu budú úrokové náklady na pokrytie dlhu zvyšovať. „To znamená, že náklady na obsluhu dlhu budú rásť v dôsledku zvyšovania dlhu samotného, ale aj nové zdroje krytia dlhu budú drahšie z dôsledku vyššieho rizika splatenia,“ upresnil odborník.

„Najlepším opatrením by bolo prijať ústavný zákon o takzvaných výdavkových stropoch, ktoré budú vláde pri tvorbe rozpočtu predpisovať povinné znižovanie deficitu aj vzhľadom na vývoj dlhodobej udržateľnosti. Ak by sa dlhodobá udržateľnosť verejných financií zhoršovala, deficit by sa musel s každým novým rozpočtom znižovať rýchlejšie. A naopak – ak by politici prijali prospešnú dôchodkovú či zdravotnícku reformu, boli by “odmenení” menším povinným znižovaním schodku v rozpočte na ďalší rok,“ vysvetľuje Michal Lehuta, makroekonóm VÚB.

Na problém neudržateľného stavu verejných financií reagoval aj Robert Fico. Na stabilizáciu verejných financií je podľa expremiéra treba vyriešiť približne osem miliárd eur na strane výdavkov štátneho rozpočtu. „Chceme vyzvať vládu SR, aby predstavila jasný plán, ako tých osem miliárd, čo nakradli, rozhádzali bez výsledkov v roku 2020 a 2021, budú riešiť,“ povedal Fico. Predseda Smeru-SD pripomenul, že verejný dlh Slovenska narástol na 60,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Nesúhlasí však, aby vláda riešila deficit zvyšovaním dôchodkového veku či rastom daní a odvodov. Fico tiež vyčíta súčasnému ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO), že nezasadá ekonomický krízový štáb a problémy verejných financií nerieši ani s tripartitou.

Igor Matovič ako obvykle vidí vinu v opozícii „Rada skonštatovala, že verejné financie sú v katastrofálnom stave, no zároveň, keď si pozriete tú ich správu, tak známka rizika bola z februára 2020 a voľby boli 29. februára 2020. Takže v takomto stave nám Peter Pellegrini odovzdal verejné financie,“ povedal v stredu pred rokovaním vlády Matovič.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1./ Slovensku podľa Fica hrozí bankrot. Žiada od vlády plán na ozdravenie verejných financií, trend.sk , 8.9.2021
2./ Hospodárime najhoršie z celej EÚ, odborníci volajú po výdavkových stropoch, com 6.9.2021
3./ Vážne VAROVANIE ekonómov: Slovensku hrozí BANKROT! Už len toto nás delí od krachu ako v Grécku!,1.pluska.sk, 9.9.2021
4./ ANKETA ekonómovia o diere v rozpočte: Hrozí Slovensku krach? V istom momente to prestane byť udržateľné, ekonomika.pravda.sk,9.9.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár