Slovensko zasväcuje Čiernu Horu do svojho umenia podliezať USA

Add Comment

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý spolu s ďalšími rezortnými kolegami z členských krajín EÚ a NATO podpísal 19. 5. 2016 prístupový protokol medzi Severoatlantickou alianciou a Čiernou Horou, navštívil túto krajinu ako prvý európsky štátnik. V Bruseli pred odletom do Podgorice jej občanom odkázal, aby si naplno vychutnali tento moment. „Je to úspech, ktorý ste si dobre odpracovali, a zaslúžite si, aby ste ho oslávili. Ale zároveň pokračujte v dobrej práci, pokiaľ ide o reformy, vo všetkých oblastiach, v ktorých viete, že to treba urobiť,“ prihovoril sa k nim takmer otcovsky. Ako dodal, Čierna Hora môže i naďalej počítať s podporou SR a iných krajín NATO, pokiaľ bude „vo svojom proreformnom úsilí pokračovať“.

Keby pred desiatimi rokmi, keď malá západobalkánska krajina obnovila svoju nezávislosť, niekto povedal, že dnes bude členom NATO, tak by sa asi všetci smiali, domnieva sa Lajčák. Čiernohorcom, ktorí s členstvom v kontroverznom vojenskom pakte nesúhlasia, už až tak do smiechu nie je. Pokiaľ by odfiltrovali totožnosť gratulanta, podľa typického slovníka by asi nadobudli dojem, že k nim prehovára generálny tajomník NATO osobne. „Mne osobne bolo milou povinnosťou, že som mohol podpísať tento protokol. Tým sa Čierna Hora fakticky stala členom NATO. Nie je to iba vojenská aliancia, ale je to aliancia spoločných demokratických hodnôt,“ adresoval frázovitý kompliment vicepremiérovi Čiernej Hory Duškovi Markovičovi. Týmito slovami šéf slovenskej diplomacie vyrazil dych skutočným znalcom svojho politického lavírovania a definitívne rozptýlil roky trvajúce nejasnosti ohľadom čitateľnosti a morálnej stránky nielen svojich postojov, ale celej zahraničnej politiky SR.

Oficiálna hovorkyňa ministerstva zahraničia RF Maria Zacharovová má na celé dianie odlišný názor. V reakcii na prístupový akt vyhlásila, že Rusko nepovažuje zaťahovanie Podgorice do NATO za prirodzené, pretože sa tak robí na základe tajných dohôd s čiernohorskou elitou, bez súhlasu občanov tejto krajiny. Podľa nej to dokazuje snahu Bruselu maximálne urýchliť prístupový proces a dodať mu nezvratný charakter, pričom ignoruje tie demokratické zásady a postupy, ktorým tak aktívne deklaruje svoju oddanosť. Ako je známe, vicepremiérovi vlády RF Dmitrijovi Rogozinovi, ktorého do Čiernej Hory pozvala opozičná aliancia Demokratický front, tamojší kabinet ministrov vo februári 2016 zakázal vstup do krajiny. Bez minimálnej diplomatickej dekorácie priznal, že rozhodnutie prijal v súlade so záväzkom čiernohorskej vlády pripojiť sa k sankciám EÚ proti Rusku.

Je obdivuhodné a súčasne zarážajúce, ako rafinovane dokáže masová propaganda na štátnej aj mimovládnej úrovni zlomiť odpor obyvateľstva voči zahraničím nanútenému rozhodnutiu a odviesť ho dostratena. Slovensko, ktorého občania sa pasívnym prístupom k budúcnosti nechali pred 12 rokmi voviesť do pasce NATO, dnes odovzdáva Čiernej Hore nielen vlastné „integračno-transformačné know-how“, ale všetko nasvedčuje tomu, že ju zasväcuje aj do svojho k dokonalosti dovedeného umenia podliezať USA a podriaďovať sa bezvýhradne a vo všetkom ich vôli.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis