Spolu s Rostasom a Kotlebom bude na lavici obžalovaných celá neliberálna časť Slovenska

Koncom tohto mesiaca sa má uskutočniť odvolacie pojednávanie so šéfredaktorom Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom pre jeho článok, ktorým sa údajne dopustil hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov

Zároveň sa už dlhodobo očakáva aj odvolací proces s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, ktorý bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený za rozdávanie šekov v hodnote 1 488 eur na štyri roky a štyri mesiace vo väzení. Najvyšší súd však termín ešte stále nevytýčil.

V oboch procesoch boli dotyční zatiaľ uznaní za vinných a obidva svedčia o tom, ako veľmi zle je na tom Slovensko s rešpektovaním slobody prejavu svojich občanov.

To všetko sa deje v situácii, kedy ani veľké nadnárodné internetové platformy ako Facebook či YouTube túto slobodu často nerešpektujú a taktiež mainstreamové súkromné médiá sa voči odlišným názorom, než aké samy zastávajú, stavajú nepriateľsky.

Občan sa teda v súvislosti s garanciou svojho slobodného prejavu nemôže už stopercentne spoliehať ani na štát. Na ten štát, ktorý ju má zakotvenú priamo vo svojej ústave.

Pripomeňme si tiež rozsudok nad poslancom Milanom Mazurekom, ktorý bol za svoj prejav v žilinskom rádiu Frontinus odsúdený na peňažný trest a zároveň vtedy (teda v roku 2019) v dôsledku rozsudku prišiel o svoj poslanecký mandát.

Zároveň si treba uvedomiť, že toto trestanie vyjadrenia určitých názorov je prakticky vždy len jednostranné. A tak napríklad výroky študenta jedného bratislavského gymnázia voči národovcom či urážlivý článok publicistu Michala Havrana voči kňazovi Marianovi Kuffovi svojim autorom žiadny trest neprivodili.

V súvislosti s príchodom pandémie koronavírusu a jej nezvládania slovenskou vládou sa nálady na Slovensku ešte väčšmi vyhrotili, jednotlivé tábory (liberálny a antiliberálny) sa od seba ešte viac vzdialili, pričom ich novou symbolikou sa stalo napríklad rúško či jeho odmietanie.

Prípadné potvrdenie rozsudku v prípadoch Rostasa či Kotlebu tak môže naďalej rozjatriť v slovenskej spoločnosti vášne. Sympatizanti oboch mužov, resp. ich názorov by také odsúdenie mohli považovať aj za svoje vlastné odsúdenie, ako útok na seba samých.

Kým Rostasovi hrozí „len“ pokuta 4 000 eur alebo prípadné tri mesiace väzenia, ak by pokutu nezaplatil, Kotlebovi hrozí dlhoročné väzenie. Čo je vskutku šialené, keď si uvedomíme za čo bol odsúdený! A že napríklad jeden súčasný vysokopostavený prokurátor dostal za zabitie človeka pri autonehode len podmienku.

Preto to pokojne môžeme brať tak, že spolu s Kotlebom či Rostasom sa na lavici obžalovaných nachádza celé Slovensko, resp. tá jeho podstatná časť, ktorá odmieta aktuálny model liberalizmu. Ich odsúdenie by tejto časti ľudí vyslalo jasný signál, že ich krajina im vlastne už vôbec nepatrí.

Verdikty v procesoch týkajúcich sa potláčania slobody slova tak budú tou skutočnou správou o stave našej spoločnosti na rozdiel od povrchných fráz, ktoré nedávno v parlamente predniesla prezidentka Zuzana Čaputová.

Autor: Ladislav Kováčik

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Spolu s Rostasom a Kotlebom bude na lavici obžalovaných celá neliberálna časť Slovenska, Hlavné správy, 1.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár