Štát zamestná expertov na posudzovanie hoaxov a podvodov

Vymysleným správam verí podľa médií hlavného prúdu čoraz viac ľudí. Štát proti dezinformáciám nasadí odborníkov. Chystá sa zamestnať 50 “expertov” na boj proti dezinformáciám.

Televízia TA3 uverejnila informáciu z prieskumu, z ktorého vyplýva, že až 60 percent ľudí na Slovensku neverí tradičným médiám. Tretina obyvateľov je presvedčených, že pandémia koronavírusu je výsledkom práce spravodajských služieb. Tretina učiteľov na základných školách sa domnieva, že očkovanie je predstupňom k čipovaniu ľudí.

Spoločnosť je podľa televízie TA3 rozdelená zámernými klamstvami, lžou, nenávisťou a to prevažne na sociálnych sieťach. S tým sa dá súhlasiť. Média, ktoré zverejňujú prognózy a budúci vývoj ochorenia COVID-19 pravidelne klamú. Stránka polície Hoaxy a podvody označila za klamstvo aj príspevky o covid pasoch a mnohé iné správy, ktoré sú dnes realitou dňa.

“Vláda preto spustí viaceré mechanizmy, ktoré majú šírenie dezinformácií obmedziť. Problém pred ktorým stojí je to, ako zlúčiť slobodu prejavu so zákazom zámerného zavádzania. Odborníci upozorňujú, že problémom dezinformácií je to, že zvyčajne obsahujú nejakú pravdivú časť. Informácia je ale podaná prekrútene, alebo zasadená do zavádzajúcich súvislostí,” píšu na portáli TA3.

Za všetky prípady malá ukážka overovania faktov stránky Manipulátoři.cz.  Ide o publicistický web, ktorý vznikol v roku 2015 a odvtedy sa venuje politickému marketingu, komunikačným stratégiám, ale hlavne posudzovaniu hoaxov a konšpirácií.

Keď sociálnymi sieťami prebehla informácia o platbách poisťovní za covidových pacientov, video bolo stiahnuté zo sociálnych sietí a označené Manipulátořmi za HOAX. Prečo? Lebo video vraj naznačuje, že nemocnice majú z COVID pacientov veľký profit.

Senátorka Alena Dernerá vystúpila v Otázkach Václava Moravca v nedeľu 15.11.2020.

„Platba za pacienta na JIS normálnom lôžku s infarktom myokardu od poisťovne je 2.300 Sk/deň a platba na covidovom JIS lôžku je 60.000/deň. Pacient napríklad príde, že má infarkt myokardu a zároveň má Covid. Zomrie samozrejme na infarkt, ale poisťovňa platí za pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti asi 60 000 českých korún,“ povedala senátorka Dernerová.

Portál Manipulatori.cz s tvrdením súhlasí, ale vadí im kontext, ktorý správa navodzuje. “Cena lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti je samozrejme z princípu oveľa drahšia ako na bežných lôžkach u všetkých pacientov. Áno, je fakt, že úhrady za COVIDové lôžka sú vyššie (u JIS je príplatok 59 064 Kč oproti bežnému lôžku), pretože nemocnice s nimi majú aj vyššie náklady (pripojenie na kyslík/ventilátor, nutnosť oddelenia lôžok, ochranné prostriedky, rizikovosť). V uvedenom prípade sa navyše jedná o veľmi nepodarené porovnanie. Keby daný pacient nezomrel na ochorenie COVID-19, podstúpil by veľmi nákladnú operáciu. Nie je tiež vylúčené, že pacientovi infarkt skutočne mohol spôsobiť COVID-19. V uvedenom prípade bol pacient umiestnený na lôžko JIS pre covidové prípady úplne správne. Keby bol umiestnený napríklad na kardiológii, hrozilo by riziko, že sa nakazia ďalší pacienti. Podľa tejto nezmyselnej logiky v hoaxe, ktorý napovedá, že nemocnice majú z COVID pacientov profit, by sa určite mnohonásobne zvýšilo percento onkologických pacientov v populácii, u niektorých onkologických pacientov sú totiž úhrady rádovo desiatky miliónov korún českých ročne,” píšu na Facebooku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1.) Vymysleným správam verí čoraz viac ľudí, štát proti dezinformáciám nasadí expertov, TA3, 13.11.2021

2.) Manipulatori.cz, FB, 17.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]zemavek.sk. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply