SBI nariadila expertízu nahrávky hlasov Bidena a Porošenka pre podozrenie zo zrady

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Cenzor.net

Štátny úrad pre vyšetrovanie (SBI) v Ukrajine objednal expertízu nahrávky údajného rozhovoru medzi súčasným prezidentom USA Joeom Bidenom a ukrajinským exprezidentom Petrom Porošenkom, ktorú zverejnil poslanec parlamentu Ukrajiny Andrej Derkač. Nahrávka je z roku 2016, kedy boli títo politici v iných funkciách: Joe Biden bol viceprezidentom USA a Petro Porošenko prezidentom Ukrajiny. Témou rozhovoru bolo znárodnenie ukrajinskej banky „Privatbank“. Informáciu o expertíze podozrivej nahrávky, ktorá svedčí o korupčnej afére, zverejnil domáci portál Cenzor.net.

Tento ukrajinský portál zverejnil kópiu nariadenia Štátneho úradu pre vyšetrovanie, v ktorom nariaďuje vykonanie expertízy v rámci vyšetrovania vlastizrady. Cenzor.net informuje, že daný dokument získal od svojho zdroja na ministerstve vnútra a podotýka, že vyšetrovateľov veľmi zaujíma, aké budú výsledky expertízy rozhovoru, v ktorom dvaja muži s hlasmi, ktoré sa podobajú na hlasy Bidena a Porošenka, diskutujú o znárodnení Privatbanky.

SBI objednal expertízu v Kyjevskom vedecko-výskumnom inštitúte súdnych expertíz ministerstva spravodlivosti Ukrajiny. Vyšetrovatelia chcú zistiť niekoľko skutočností: či ozaj hlasy na nahrávke patria Bidenovi a Porošenkovi, o čom konkrétne debatovali, porušovania ktorých zákonov sa mohli dopustiť, na čom konkrétne sa chceli dohodnúť a podobne.

Cenzor.net podotýka, že daná expertíza bola nariadená v rámci vyšetrovania vlastizrady v trestnom stíhaní Petra Porošenka, ktoré začali takmer pred rokom – v máji 2020. Vtedy poslanec Andrej Derkač zverejnil audio nahrávku, na ktorej je záznam rozhovoru údajne medzi Joeom Bidenom a Petrom Porošenkom z roku 2016, ktorý mal svedčiť o tom, že vtedajší viceprezident USA robil tvrdý nátlak na bývalého ukrajinského prezidenta, aby dal znárodniť „Privatbanku“.

V marci tohto roka Derkač zverejnil ďalšiu audio nahrávku, tiež z roku 2016, ktorá sa tiež týka znárodnenia „Privatbanky“. Na tejto nahrávke, podľa slov Derkača, sa Petro Porošenko rozpráva so svojim podriadeným a poučuje ho, ako má splniť túto úlohu. Derkač prizvukoval, že Porošenko núti svojho podriadeného, aby všetko urobil protizákonne a rýchlo, porušujúc platné ukrajinské zákony. Poslanec Derkač tvrdí, že druhá nahrávka bola uskutočnená krátko po prvej, na ktorej je „zvečnený“ rozhovor Bidena a Porošenka.

Zaujímavosťou je, že po tom ako Andrerj Derkač pred rokom zverejnil prvú nahrávku, v máji 2020 ho v USA zaradili na sankčný zoznam za… „miešanie sa do priebehu prezidentských volieb v Spojených štátoch“. Na ministerstve financií USA vytiahli úplne falošnú verziu, že Derkač údajne už vyše 10 rokov pracuje pre ruské tajné služby. Andrerj Derkač tieto obvinenia označil za otvorenú lož a pomstu amerických úradov za to, že odhalil pravdu o rokovaniach Bidena a Porošenka.

Ukrajinské média sa viac krát podrobne venovali aj ďalšiemu škandálu, spojenému s Joeom Bidenom a jeho synom Hunterom v kauze spoločnosti Burisma a tiež škandálu, figurantmi ktorého boli tí istí Joe Biden a Petro Porošenko. Tiež v roku 2016 Biden tlačil na Porošenka, aby zariadil prepustenie ukrajinského generálneho prokurátora Viktora Šokina – práve v súvislosti so škandálom s Burismou, do ktorého bol zapletený Biden – mladší. Generálny prokurátor Ukrajiny sa príliš horlivo snažil odhaliť všetky detaily kauzy, hlavnou postavou ktorej bol Biden mladší a… onedlho bol zbavený svojej funkcie…

Ukrajinské média „vyhrabali“ aj ďalšiu pikantériu: vo februári tohto roka sa zistilo, že dve trestné stíhania, ktoré ukrajinskí vyšetrovatelia viedli proti Porošenkovi a Bidenovi v rámci obvinenia z miešania sa do činnosti generálneho prokurátora Ukrajiny, boli „úspešne“ zrušené… Podľa všetkého, rovnako skončia aj ostatné trestné stíhania, ktoré boli začaté vo veci „pozoruhodnej“ činnosti otca a syna Bidenovcov a Porošenka na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) ГБР заказало экспертизу голосов Байдена и Порошенко по подозрению в госизмене. ДОКУМЕНТ, Cenzor.net, 2.4.202

(2) https://censor.net/ru/news/3257150/gbr_zakazalo_ekspertizu_golosov_bayidena_i_poroshenko_po_podozreniyu_v_gosizmene_dokument

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár