Strata dôvery Nemcov k mediálnej kolóne

· Čas čítania: 4 min.

Fenomén nedôvery nemeckej verejnosti voči médiám naberá v posledných mesiacoch na obrátkach, pričom sa v rôznej miere a intenzite ozývajú hlasy, že novinári nie sú schopní byť nezávislí a nestranní. Podľa prieskumov verejnej mienky sú médiá pre vyše 40 percent Nemcov nedôveryhodné a kritika dnes mieri práve na mediálne pokrytie, resp. zakrytie utečeneckej krízy. Len 25 % nemeckých obyvateľov verí, že médiá vykresľujú korektný obraz o vzdelaní migrantov a ich prístupe k ženám a deťom. V minuloročnej ankete viac ako 40 % súhlasilo s konštatovaním, že vláda ovplyvňuje reportáže.

Aj keď sa niektoré postavy snažia spochybniť hlas ľudu a bagatelizovať ho odkazom na nevzdelanosť, z omylu ich vyviedol Carsten Reinemann. Je známe, a mníchovský expert na komunikačné štúdie to svojou analýzou štatistík opäť raz potvrdil, že ľudia, ktorí neveria médiám, pochádzajú z rozmanitých častí spoločnosti a „nízka dôvera v inštitúcie nemá nič spoločné s úrovňou vzdelania“.

Novinári sa vzdialili slobode prejavu

Magazín Spiegel zverejnil na svojom webe niektoré reakcie ľudí na súčasnú prácu médií. Dôchodkyňa Isolda Becková, ktorá v 90. rokoch učila prisťahovalcov po nemecky, po kolínskych zločinoch rozhorčene píše: „Už nemôžeme predpokladať, že existuje demokracia alebo sloboda prejavu v tejto krajine a médiá sú spoluvinníkom.“ Siegfried Vollmert, 57-ročný riaditeľ oceliarskej spoločnosti, ktorý precestuje po Európe 80-tisíc km ročne, už tiež médiám neverí a uprednostňuje „sledovať dianie okolo seba“. 33-ročný inžinier Philipp Karger je presvedčený, že médiá „dostávajú informácie zhora“ a poukázal na ich niekoľkodňové meškanie, kým pod váhou verejnosti a dôkazov vôbec začali hovoriť o zločinoch migrantov v Kolíne.

Sme ďaleko od slobody prejavu. Jedna vec je ukázať zábery integrovaných prisťahovalcov v tlači, ale pre celkový obraz je nutné informovať aj o negatívnych príbehoch,“ hovorí Norbert Bolz, výskumník z Technickej univerzity v Berlíne. Niektorí diváci kritizovali mediálny priestor za „zahmlievanie“ informácií a obzvlášť zdôraznili témy ako ekonomická kríza, Grécko a Ukrajina. Podľa prieskumu NDR-Media z decembra 2014 až 63 % Nemcov neverí vôbec alebo verí minimálne správam nemeckých médií o Ukrajine pre ich jednostrannosť a nízku objektivitu. Reportáže na tému „Islamský štát“ označilo za nedôveryhodné 53 % respondentov.

Sirény multikulturalizmu a protinárodná kázeň

Publikácie ako nemecký časopis Compact dokonca požiadali čitateľov, aby hlasovali v ankete o „najväčšieho novinárskeho klamára“. Napríklad Anja Reschke bola označená za „sirénu multikulturalizmu“, redaktor Jakob Augstein za „anti-Nemca“ a Georg Diez, tiež z magazínu Spiegel, za „kazateľa azylantov“.

Dôkaz, že rozhorčení ľudia nevinia žurnalistov až tak nespravodlivo, môže poskytnúť Udo Ulfkotte a jeho kniha „Gekaufte Journalisten“ (Kúpení novinári). V tej sa píše, že sloboda tlače je len ilúzia a top novinári sú obyčajným rozšírením tlačovej kancelárie NATO. Ulfkotte tiež tvrdí, že si nezachovávajú dostatočnú vzdialenosť od politikov v hlavnom meste.

Kritika môže byť často krutá, možno nespravodlivá a nezrozumiteľná, ale je to otázka, na ktorú musí žurnalistika pohotovo odpovedať. Často počuť obhajobu typu, ktorý predviedla editorka Berliner Zeitung: „Čitatelia chcú stále rýchlejšiu a rýchlejšiu kategorizáciu a vyhodnotenie udalostí. Chcú rýchle pravdy, čo je absurdné.“ S tým sa, samozrejme, nedá nesúhlasiť. Ako to je však s prípadmi, keď nás médiá nakŕmili okamžitými pravdami, vysvetleniami a označením vinníka bez vyšetrovania či časového odstupu?

Zaznieva tiež, že „čitatelia nevnímajú komplexnosť reality a všetko redukujú na čierne a biele, pravdu a lož“, čo možno považovať za čiastočnú pravdu. Áno, sú aj takí. Ale nie je to práve všadeprítomný mainstream, ktorý nám vykresľuje jedného za anjela demokracie, druhého za kontroverzného extrémistu a tretieho zamlčí, aby ľud nevedel?

Zdroje: SpiegelDeutsche Welle, Liveleak, Norddeutscher Rundfunk

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár