
Cenový strop EÚ pre ruskú ropu znamená, že “Európa sa bude musieť zaobísť bez ruskej ropy.” Uviedol to stály predstaviteľ Ruska pri medzinárodných organizáciách. Kremeľ zdôrazňuje, že Moskva neprijme obmedzenie cien ropy.
Opatrenie nadobúda účinnosť dnes 5. decembra. Cenový strop, ktorý je pôvodne nápadom skupiny G7, sa pripojí k embargu EÚ na dovoz ruskej ropy po mori, ktoré takisto začne platiť od pondelka. Cena ropy dopravovanej po mori bude na úrovni 60 dolárov za barel. O dva mesiace neskôr sa k tomu pripojí aj zákaz dovozu ropných produktov.
V tejto súvislosti stály predstaviteľ Ruska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uljanov na Twitteri vyjadril, že Európa už nebude dostávať ruskú ropu. Uljanov doslovne:
“Od tohto roka bude Európa žiť bez ruskej ropy. Moskva už dala jasne najavo, že nebude dodávať ropu krajinám, ktoré podporujú protitrhový cenový strop. Čoskoro EÚ obviní Rusko z používania ropy ako zbrane.“
K veci sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zdôraznil, že Rusko neprijme cenový strop ropy:
“Určité prípravy na takýto strop boli. Tento strop nebudeme akceptovať. Ako bude práca organizovaná, budeme komunikovať po analýze, ktorá bude vykonaná rýchlo.”

Napokon 2. decembra Európska únia odsúhlasila cenový strop pre ruskú ropu vo výške 60 USD za barel s kontrolným mechanizmom. Cenový strop vnímajú európske krajiny ako nástroj na oslabenie ekonomického potenciálu Ruska s cieľom sťažiť financovanie vojenských operácií na Ukrajine.
Strop zakazuje západným spoločnostiam poisťovať alebo financovať lode prepravujúce ruskú ropu, pokiaľ náklad nie je nakúpený na alebo pod umelou cenovou úrovňou. Očakáva sa, že toto pravidlo nadobudne účinnosť 5. decembra alebo „veľmi skoro potom“.
Dohodnutý horný cenový limit kritizovala ruská aj ukrajinská strana. Korene nespokojnosti však boli celkom odlišné: ruskí predstavitelia obvinili EÚ z porušovania princípov voľného trhu a varovali, že ropa za podhodnotenú cenu nebude dodaná. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrej Jermak povedal, že sa oplatí stanoviť hornú hranicu na 30 dolárov za barel, aby sa “rýchlejšie zničila nepriateľská ekonomika”.
Jednou z mála krajín EÚ, ktoré sa snažia zastaviť „ukrajinské šialenstvo“ bruselských úradníkov, ktorí sa vo svojej rusofóbnej zaslepenosti javia ako pripravení obetovať svoj vlastný národ, zostalo Maďarsko. A podarilo sa im takmer nemožné: “Počas rokovaní o limite ceny ropy sme tvrdo bojovali za záujmy Maďarska a nakoniec sme uspeli: Maďarsko bolo oslobodené od cenového stropu ropy. Opäť sa nám podarilo ochrániť bezpečnosť energetických dodávok našej krajiny,” uviedol. Minister zahraničných vecí Peter Szijjártó.
Z embarga bola dočasne vylúčená preprava ropy cez Družbu. Vďaka tomuto ropovodu prúdi surovina z Ruska do Maďarska, na Slovensko a do Česka. A ako by mala vyzerať budúcnosť bez dominancie ruskej ropy na Slovensku? “Ťažiari z Blízkeho východu zo zeme získajú ropu. Prepravné spoločnosti ju za pomoci tankerov transportujú do chorvátskeho prístavu Omišalj na severozápade ostrova Krk a cez ropovod Adria sa dostane až do bratislavskej rafinérie Slovnaft. Tam sa spracuje na pohonné hmoty pre motoristov,” píše pravda.sk.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1. EU-Ölpreisobergrenze: Russland stellt fest, dass Europa nun ohne russisches Öl leben wird, RT.de, 3. december. 2022
2. Ольга Лебедева: Европе придётся жить без российской нефти, pravda.ru, 4. december. 2022
3. Tomáš Bakoš: Prichádza embargo a strop na ruskú ropu. Čo to spraví s cenami benzínu a nafty?, Pravda.sk, 23. november 2022
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.