Štrukturálne zmeny poisťuje politická a súdna istota

O tom, že kapitalistická trhová ekonomika nie je riadená zákonmi trhu, sme sa už presvedčili aj doma. Nie je týždeň, aby sme sa nedozvedeli, že NAKA niekoho z bývalých vysokých a vládou nominovaných funkcionárov zatýka pre machináciu s verejnými peniazmi, pod čím sa rozumie korupčná trestná činnosť.

Pre parlamentnú demokraciu viacerých politických strán je určite zle, keď sa do korupčných schém zamotávajú najvyššie inštitúciu zákonnej súdnej ochrany, ktorých povinnosťou je nielen kontrolovať  dodržiavanie parlamentom schválených zákonov, ale aj vynucovať si ich plnenie, vrátane prijímania zákonných trestov.

Koronavírusová pandémia zasiahla všetkých účastníkov trhu, ktorých spoločným menovateľom je nielen pokles príjmov ale aj nárast dlhov. Situáciu majú zachrániť obrovské masy lacných peňazí od ECB, doteraz nepoznaný fond obnovy pod kuratelou Európskej komisie, ako aj fiškálne stimuly národných vlád. Tieto sa nemajú použiť na spotrebu, ale na investovanie do zelenej ekonomiky a digitalizáciu tak, aby priniesli pridanú hodnotu, bez ktorej nebude možné splácať po roku 2027 vzniknuté obrovské a podľa viacerých ekonómov, nikdy nesplatiteľné dlhy. Preto bude dôležité aby okrem politickej stability vlády, ktorá bude musieť riešiť aj sociálne konflikty spojené s nevyhnutnými štrukturálnymi zmenami, sme doma mali nekorupčné prostredie, za ktoré zodpovedajú aj všetky orgány súdnej moci a preto ten úvod v článku.

Bez sociálneho zmieru reforma nemožná 

Po hospodárskom raste v rokoch 2017-2018, sme v roku 2019 už pociťovali pokles HDP, napriek tomu vtedajšia koaličná vláda v súvislosti s voľbami postupne schválila celý rad sociálnych balíčkov, na ktoré sme už vlani, ale ani v tomto roku nemali peniaze. Spomeniem 13. dôchodky, minimálny dôchodok a mzda, obedy a vlaky zadarmo a takto by sme mohli pokračovať.  Pandémia ale vlani zasiahla do fungovania ekonomiky výrazným poklesom HDP, čo napokon nedopadlo až tak zle, keďže konečný pokles ekonomiky bude len 5,2 percenta.

Z dôvodu vyšších vládnych príspevkov sa podarilo udržať nezamestnanosť na úrovni okolo dvoch percent. Druhá vlna však v tomto roku vykazuje opačný vývoj makroekonomických ukazovateľov, keď HDP sa podľa prognóz má v tomto roku oproti vlaňajšku zvýšiť o 3 percentá a nezamestnanosť sa má zvýšiť až o viac ako 7 %. Aká bude ale skutočnosť, závisí nielen od dĺžky a obsahu lockdownu, ale aj od úspechu vakcinácie, ktorá sa už rozbehla.

Na zvyšujúcej sa nezamestnanosti sa budú podieľajú predovšetkým sektory služieb, v ktorých tržby závisia od fyzickej prítomnosti zákazníkov. Či bude koronavírusová pandémia príležitosťou na uskutočnenie zásadných štrukturálnych zmien v ekonomike tak, ako sa očakáva, nebudeme špekulovať. S jej obnovením na úroveň v spomínaných rokoch pred pandémiou, však nemôžeme očakávať skôr ako po roku 2022. Okrem spomínanej politickej stability a súdnej zodpovednosti, však bude veľa záležať aj od udržania sociálneho zmieru preto, že všetky opatrenia sa v ktorejkoľvek oblasti napokon ako vždy. dotknú najviac života všetkých občanov.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár