„Super Mario Bros“ zachraňuje budúcu taliansku vládu

· Čas čítania: 3 min.

Jedným z najdôležitejších predpokladov fungovania ekonomiky v štáte je jeho politická stabilita koaličnej vlády, čo určite neplatí v tretej najväčšej ekonomike eurozóny. Od druhej svetovej vojny už mala 66 koaličných vlád a v posledných 5 rokoch už budú mať štvrtého premiéra, ktorým má byť ich bývalý guvernér ECB Mario Draghi. Rodák z Ríma, vzdelaním ekonóm a povolaním bankár má v nasledujúcom funkčnom období zachrániť jednu z najviac zadlžených krajín eurozóny, v ktorej deficit verejných financií už dosahuje viac ako 130 percent k HDP.

Na Taliansko dopadla koronakríza počtom zomrelých ako aj nárastom rozpočtového deficitu určite najhoršie z južných štátov eurozóny a preto sa nečudujme, že sa taliansky prezident Segio Mattarella rozhodol poveriť zostavením talianskej vlády práve jeho. Ako si väčšina bankárov spomína na jediného guvernéra v histórii ECB, ktorý počas dvojnásobného funkčného obdobia nikdy nezvyšoval základné úrokové sadzby a ním riadená menová politika ECB ani nikdy nedosiahla vlastný inflačný cieľ na úrovni 2 percent.

Čo teda dosiahol? Navždy ostane v pamäti jeho výrok, že pre záchranu eura urobí všetko čo bude treba a tak sa nezdráhal nakúpiť štátne dlhopisy najviac zadlžených členských krajín eurozóny v objeme viac ako 2,5 miliardy eur, čo zvýšilo jeho dôveryhodnosť. Či práve tento argument zavážil pri rozhodovaní talianskeho prezidenta mu ponúknuť najvyššiu vládnu funkciu a poveriť ho zostavením vlády, nebudeme špekulovať.

Bez reforiem nebude záchrana ekonomiky

Zo schváleného balíka peňazí z fondu obnovy má Taliansko a Španielsko dostavať najviac a to nielen z celkového objemu 750 miliárd eur, ale aj z objemu nenávrataných peňazí, ktoré práve obe najviac zadlžené krajiny eurozóny potrebujú. Preto je obrovským prekvapením, že práve z dôvodu nezhody talianskej koaličnej vlády pri rozhodovaní spôsobu investovania peňazí z fondu obnovy, sa jedna menšia talianska koaličná politická strana rozhodla nesúhlasiť, čo následne viedlo k pádu talianskej vlády.

Šéfovať centrálnej banke s neobmedzenou rozhodovacou právomocou o peniazoch z rotačiek bez potreby odsúhlasenia parlamentu a práve len so súhlasom, si bude od neho vyžadovať inú politickú obratnosť, ako v prípade rozporov medzi severnými a južnými členskými krajinami eurozóny. Treba povedať, že bývalý ex šéf ECB sa doma neteší zvlášť veľkej obľube obyvateľstva, čo určite súvisí s jeho predchádzajúcou funkciou, ktorá zo svojej pozícii akosi viac pamätala na vlastníkov kapitálu a určite menej na radových občanov z ktorých pokiaľ ide o mladých Talianov viac ako 25 percent nepracuje, ale ani neštuduje.

Pri riešení terajšej zadlženosti nebude mať budúci premiér Mario Draghi určite žiadne problémy s dostupnosťou lacných peňazí od ECB, ale problémom bude, tak ako napokon vždy pri fungovaní talianskej koaličnej vlády, presadenie nevyhnutých štrukturálnych reforiem, s čím napokon treba počítať aj vo všetkých členských štátov únie.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár