Témou konferencie KPMG bol vplyv kvantovej informatiky na kybernetickú kriminalitu v oblasti poisťovníctva

Foto: zdroj

Táto prevratná technológia by mohla vyriešiť predtým neriešiteľné problémy, ale aj ohroziť súkromie, našu bezpečnosť a ľudské práva, tvrdili rečníci na nedávnej konferencii o poistení organizovanej KPMG v Toronte. „Celý poisťovací priemysel ovplyvní  kvantová výpočtová technika,“ povedal Seamus Blackmore, partner a vedúci produktov Lighthouse KPMG v Kanade. Ale tí, ktorí sa na to pripravia, budú medzi víťazmi.  Podľa neho by kvantová výpočtová technika mohla byť dostupná približne do piatich rokov. „Ak to skončí tak, že k nám príde a uchytí sa do bodu, že bude všadeprítomná, podobne ako inteligentné telefóny, úplne to zmení svet. O tom niet pochýb.

Dodáva však, že poisťovníctvo musí naplánovať kvantové výpočty už teraz, pretože predstavuje dlhodobé riziko, ktoré bude mať za následok vznik poistných udalostí, ktoré nemusia byť dlho vysporiadané. Mať túto technológiu v našich životoch bude prínosom pre každého, hovorí Sylvia Kingsmill, globálna líderka v oblasti IT súkromia a partnerka, poradenských služieb. riadenia rizík, v KPMG v Kanade. Sylvia Kingsmill ďalej varuje, že táto vysokorýchlostná kryptoanalytická technológia spracováva obrovské množstvo údajov, ktoré môžu ohroziť roky venovanej bezpečnostnej práce vo veľmi citlivých oblastiach, ako je armáda, obrana a dokonca aj zdravotníctvo. “Je tu problém s ľudskými právami a škoda, ktorá by mohla nastať je veľká,” varuje. Máme na mysli  predsudky, diskrimináciu,… Musíme trvať na dobrom riadení AI.  Navrhovaný zákon poukazuje na to, že Kanada navrhla legislatívu nazvanú Zákon o umelej inteligencii a údajoch, ktorá zabezpečuje, aby spoločnosti  dodržiavali kritériá, ako sú napríklad rozsiahle hodnotenia vplyvu na súkromie. Myslí si, že priemysel a vláda spolupracujú, aby posunuli tento návrh zákona vpred.

Harkaran Singh, vedúci zákazníckych skúseností a digitálnej transformácie v spoločnosti Microsoft Financial Services, hovorí, že skutočnou výzvou, ktorej toto odvetvie čelí, je prístup k množstvu starých alebo zastaraných informácií, údajov, ktoré „žiadne iné odvetvie ako poistenie nemá. „Takže máme všetky tieto cenné údaje. Zostáva zistiť, ako ich používať, to je výzva.”

Kybernetické hrozby a finančná kriminalita

Sektor zároveň čelí ďalším výzvam vrátane kybernetických hrozieb a finančnej kriminality. Hoda Nasseri, hlavný riaditeľ kybernetickej obrany pre KPMG v Kanade, hovorí, že ransomvér sa stal bežnou – a ziskovou – formou zločinu pre kyberteroristov, pričom v roku 2021 vyzbieral 8 miliárd dolárov. Ide o tretiu najväčšiu ekonomiku po Spojených štátoch a Číne. Vypočítali, že trvá približne 90 dní, kým sa spoločnosť zotaví z veľkého ransomvérového útoku. Okrem platby, ktorú požadujú kyberzlodeji, je tu aj  výpadok príjmu v dôsledku prerušenia svojej činnosti. To môže stáť päť až desaťkrát viac ako samotná požiadavka na výkupné. K tomu sa pridávajú škody spôsobené na povesti firmy.

Vzhľadom na rozsah ransomvérových útokov, ktoré zasahujú cieľ, sa poistné proti tomuto riziku u niektorých klientov päťnásobne zvýšilo, poznamenáva Jack Bottomley, hlavný konzultant KPMG v Kanade. „Musíte to vnímať ako obrat, opatrenie, ktoré treba prijať na zabezpečenie životaschopnosti trhu,“ vysvetľuje. Niektoré spoločnosti však medzičasom zaviedli pripoistenie súvisiace s ransomvérom, ktoré im umožňuje prevziať polovičné riziko. Uvádza, že poistný trh reagoval vylúčením niektorých odvetví, ako sú zdravotnícke spoločnosti a verejný sektor.

Tak ako v histórii akýkoľvek technický vynález bol použitý aj v pozitívnom aj v negatívnom smere, pretože súbory dát sa môžu stať predmetom novej oblasti obchodovania s informácii.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Le secteur de l’assurance doit se préparer dès maintenant à l’informatique quantique, portail-assurance.ca, 5.12.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply