Triašky sa opakujú. S Merkelovou je to vážne.

foto: archív

Nie jej tomu tak dávno, vlastne len deväť dní, čo 18. júna zalomcovala Nemeckom priama televízna reportáž z návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa priamo pred kamerami roztriasla a nedokázala svoj tremor ovládnuť ani pri krajnom – a viditeľnom – úsilí. Chvelo sa jej ruky, trup i nohy a to všetko v stoji na červenom koberci počas hrania nemeckej hymny. Uľavilo sa jej až po jej doznení, keď sa mohla pohnúť a odkráčať po boku svojho hosťa do budovy Úradu vlády.

Videozáznam z 18. júna trasúcej sa kancelárky zľava i sprava

Zdroj: YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Cs7FEpUG-WI

“Žiadne obavy, voda to napraví”

Na spoločnej tlačovej konferencii s novým ukrajinským prezidentom o necelú hodinu neskôr podala vysvetlenie, že bola dehydrovaná a potrebovala sa napiť vody. Ich habe inzwischen mindestens drei Gläser Wasser getrunken. Das hat anscheinend gefehlt. Insofern geht es mir sehr gut!“ (“Medzitým som vypila minimálne tri poháre vody. To mi zjavne chýbalo a už sa cítim veľmi dobre”), tvrdila – a všetci jej chceli uveriť.

Mienkotvorné mediálne mlyny sa roztočili na plné obrátky a nasledujúci deň chrlili fotografie pohodovej “Mutti Merkel” (“mamky Merkelovej”), ako cestuje po Nemecku a necháva sa veselo fotografovať s miestnymi.

Tu je taký jasavý záber z portálu Bild Zeitung (objektívom fotografa z dielne matky všetkých tlačových agentúr Reuters) z dolnosaského mesta Goslar s titulkom “Mir geht es wunderbar(“Cítim sa skvele“, či “Je mi báječne“).

https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/kanzlerin-merkel-nach-dem-zitter-anfall-das-sind-ihre-termine-62723828.bild.html

Prešiel týždeň a výhovorky na chvíľkovú slabosť zapríčinenú nedodržiavaním pitného režimu by vari predbežne upokojili zneistenú verejnosť, keby kancelárku nepostihol vo štvrtok 27. júna opätovne nával triašky (“wieder Zitteranfall!“). Média to nemohli odignorovať, pretože kancelárku potrápil nie jeden, ale niekoľko krátkych záchvatov tremoru, a to znovu v priamom televíznom prenose. Stála práve v prezidentskom paláci Bellevue na pódiu vedľa hlavy štátu pri odovzdávaní menovacej listiny novej ministerky spravodlivosti Christine Lambrechtovej. Počas prejavu prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera všetci okolostojaci prítomní úctivo mlčali, kamery bzučali a nemohli kancelárku vyňať zo záberov, keď sa sporadicky chvela a nedokázala tremor zastaviť.

Opäť záchvat triašky Merkelovej – titulok z 27. júna z webového portálu denníka Bild Zeitung

Zdroj: Bild Zeitung: https://www.bild.de/politik/2019/politik/angela-merkel-erneut-zitteranfall-62906160.bild.html

Priebeh zlomových momentov zhrnul kanál Bild Zeitungu na platforme YouTube do 45-sekundového videa, kam vtesnal pre porovnanie aj záchvat triašky z 18. júna. Najväčší rozruch vyvolala – a bude naďalej vyvolávať – pasáž, kde jeden z fotografov pohotovo priniesol Angele Merkelovej pohár vody a ona ho odmietla. Tým pod sebou podpílila konár, na ktorom od predošlého týždňa argumentačne sedela. Ak jej vtedy voda chýbala, a teraz nie, dehydratácia nie je spúšťačom neovládateľného tremoru.

Prinesený pohár vody kancelárka prijať nechcela.

Zdroj: kanál Bild Zeitung:

https://www.youtube.com/watch?v=TyaIaBw-KHo

Voda to nenapraví

Čo potom ale vlastne Angelou Merkelovou lomcuje? Parkinsonova choroba pri nevhodnej medikamentóznej liečbe? Tieto a podobné ustarostené otázky si od švrtkového rána nekladú len spoluobčania Angely Merkelovej, ale i výkvet svetovej politickej scény.

Nemecká kancelárka odletela vo štvrtok krátko po poludní do japonskej Ósaky na summit skupiny G20. Prebehne v dňoch 28.VI. – 29. VI. “Všetko pobeží, ako je naplánované. Kancelárka je v poriadku” („Alles findet statt wie geplant. Der Bundeskanzlerin geht es gut“), ubezpečoval pred odletom vládneho špeciálu novinárov hovorca vlády Steffen Seibert.

Povinnosť volá

Angela Merkelová je zrejme nenahraditeľná tak doma v Nemecku, ako i v zahraničí. Na dvojdňovom summite G20 sa majú zísť hlavy Spojených štátov, Ruska, Číny a ďalší hlaváči v snahe predísť ďalšiemu deglobalizačnému vyostrovaniu obchodnej vojny medzi USA a tvoriacou sa čínsko-ruskou osou.

Nemecko je vazalom USA, ale o Angele Merkelovej je známe, že sa pokúša získať od Washingtonu pre svoju vlasť určitý manévrovací priestor na vystupovanie ako sprostredkovateľ v sporoch medzi Východom a Západom. Merkelovské Nemecko nechce uviaznuť hermeticky uzavreté na západnej strane novej železnej opony, ak ju Donald Trump obnovením bipolárneho rozdelenia sveta postaví.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Prvá možnosť je, že sa jedná o divadlo na presmerovanie pozornosti smerom na “zlý zdravotný stav,” príp. dokonca na vyvolanie ľútosti nad Merkelovej stavom; odvedenie koncentrácie od jej predošlých činov (v migračných otázkach), a teda otázok života a smrti pre Európu, ktoré sa nastoľujú aj vďaka nej, bábke na vykonávanie viditeľnej politiky.

    Druhá možnosť je, že sa jedná o skutočné zdravotné problémy. “Najsilnejšia žena Európy” musí robiť, čo sa jej zvrchu povie. Tí zvrchu ju majú za handru a slúžku, jej politickí oponenti si ju berú na paškál za túto servilnosť a iracionalitu a radový Nemec ju neznáša kvôli tomu, že sa pri svojom zápase o zabezpečenie života už ani necíti bezpečne (obzvlášť v mestách). Koľko pretvárky svedomie znesie a odkedy sa to už zrkadlí na tele?

Leave a Reply