Trump možno porušil federálne zákony o zbraniach

obrázok: © Getty Images / Richard Ellis/Getty Images

Kampaň bývalého prezidenta USA poprela, že by sa počas nedávnej kampane nezákonne zmocnil strelnej zbrane

Bývalý americký prezident Donald Trump možno porušil zákony o strelných zbraniach, ak si kúpil, ako sa tvrdilo, ručnú zbraň, keď bol voči nemu vznesené federálne obvinenie počas nedávneho zastavenia kampane v Južnej Karolíne, uviedla prokuratúra v piatkovom podaní na súde.

„Obžalovaný si buď kúpil zbraň v rozpore so zákonom a podmienkami prepustenia, alebo sa snaží ťažiť z mylného presvedčenia svojich podporovateľov, že tak urobil,“ uvádza sa v súdnom spise. „Bolo by to samostatný federálny zločin, a teda porušenie podmienok prepustenia obžalovaného, keby si kúpil zbraň, kým bude prebiehať obvinenie z tohto zločinu.“

Trump, republikánsky predskokan pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2024, dostal začiatkom tohto týždňa pištoľ Glock, do ktorej vyleptal jeho podobizeň majiteľ obchodu so zbraňami v Summerville v Južnej Karolíne.

V súdnom spise sa uvádza, že Trump povedal, že si „musí jeden kúpiť“ a že zamestnanec kampane nahral na sociálne médiá videoklip, v ktorom sa uvádza: „Prezident Trump kupuje [Glock] v Južnej Karolíne!“ Zamestnanec neskôr vymazal príspevok na sociálnej sieti a objasnil, že bývalý americký prezident si strelnú zbraň nekúpil ani ju neprevzal.

Táto verzia udalostí však bola spochybnená federálnymi prokurátormi v piatkovom podaní na súde, ktorí poznamenali, že tvrdenie bolo „priamo v rozpore s videom zobrazujúcim obžalovaného pri držbe pištole“.

Trumpova kampaň neskôr vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza: „Prezident Trump nekúpil ani neprevzal strelnú zbraň. Jednoducho naznačil, že ho chce.“

Prokurátori vzniesli obvinenie v rámci súdneho podania, v ktorom žiadali, aby bol Trumpovi uvalený príkaz na roubík v rámci federálneho prípadu v súvislosti s obvineniami, že maril výsledky amerických prezidentských volieb v roku 2020.

Bývalý prezident, ako tvrdí súd, by mohol zasahovať do potenciálnych svedkov alebo skupiny porotcov tým, že by robil „znevažujúce a poburujúce útoky“ na ľudí zapojených do vyšetrovania Trumpa. V minulosti označil špeciálneho právnika Jacka Smitha, ktorý vedie vyšetrovanie údajnej Trumpovej úlohy v útoku na Kapitol USA a prípad tajných dokumentov na Floride zo 6. januára 2021, za „vyšinutú osobu“.

Trumpovi právnici tvrdili, že uvalenie príkazu na roubík poprednému prezidentskému kandidátovi by bolo porušením jeho „slobody prvého dodatku“.

Ak by sa zistilo, že Trump konal nezákonne tým, že sa snažil vlastniť strelnú zbraň, do určitej miery by to odrážalo obvinenia, ktorým v súčasnosti čelí syn Joea Bidena Hunter, ktorý bol tento mesiac obvinený z nákupu strelnej zbrane ako zakázanej osoby.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Trump možno porušil federálne zákony o zbraniach – prokurátorov, 30. September 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár