Trump opustí NATO – bývalý šéf Pentagonu

obrázok: © AP / Evan Vucci

Bez toho, aby to USA zdržali, by sa blok „zrútil“, povedal Mark Esper pre MSNBC

Bývalý americký prezident Donald Trump získa americkú podporu pre Ukrajinu, ak bude budúci rok zvolený, čím spustí reťaz udalostí, ktoré by viedli ku kolapsu NATO, vyhlásil jeho bývalý minister obrany Mark Esper.

Vo štvrtkovom rozhovore pre MSNBC dostal Esper otázku, čo by znamenali vyhliadky na druhé Trumpovo predsedníctvo pre budúcnosť NATO.

„Myslím si, že jedna z prvých vecí, ktorá sa stane, je, že stiahne podporu Ukrajine,“ odpovedal Esper. „A samozrejme, ak by sa to stalo, celé úsilie o podporu Ukrajiny v jej vojne s Ruskom by sa nakoniec rozpadlo. Spojené štáty sú ako veľký blok vo veži Jenga; vytiahneš nás a všetko sa zrúti.“

Trump opakovane sľúbil, že ukončí konflikt na Ukrajine „do 24 hodín“ od svojej inaugurácie, ak v budúcoročných voľbách porazí prezidenta Joea Bidena. Bývalý prezident naznačil, že by použil vojenskú pomoc ako páku na dosiahnutie tohto cieľa prerušením toku zbraní, aby prinútil Kyjev k rokovaciemu stolu.

„Jeho ďalším krokom by bolo začať nás sťahovať z NATO, určite aj vojakov z krajín NATO,“ povedal Esper pre MSNBC. „A nakoniec by to mohlo spôsobiť kolaps aliancie… a potom – začne hľadať, ako by v tom čase diskutoval so mnou a ostatnými – či chce stiahnuť vojakov z Kórey, z Japonska, von? iných krajín, ktoré sú s nami spojencami?“

Trump počas svojho prezidentovania nadával na európskych členov NATO a obviňoval ich, že uvoľnili masívnu vojenskú prítomnosť USA na kontinente a zároveň nesplnili cieľ bloku vynaložiť 2 % HDP na obranu. Trump využil každoročné summity NATO na to, aby nadával európskym lídrom, aby zvýšili svoje vojenské výdavky, a podľa bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona bol pripravený oznámiť vystúpenie USA z aliancie v roku 2018.

Podľa medializovaných informácií Trump tiež požadoval, aby Južná Kórea a Japonsko platili USA viac za udržanie svojich síl umiestnených v oboch krajinách. Kým Trump uskutočnil vojenské útoky na Afganistan, Irak a Sýriu, pokúsil sa stiahnuť americké jednotky zo všetkých troch krajín a vyhlásil, že nechce, aby americkí vojaci „boli policajtmi sveta“.

Dva mesiace pred Esperovým rozhovorom anonymné zdroje magazínu Rolling Stone povedali, že Trump a jeho poradcovia diskutovali o vystúpení USA z NATO alebo o dramatickom obmedzení oddanosti Washingtonu paktu, ak porazí Bidena. Podľa magazínu Trump svojmu tímu povedal, že v jeho druhej administratíve nebudú pracovať „milenci NATO“.

Keďže do volieb v roku 2024 zostáva menej ako rok a Trump vedie Bidena vo väčšine prieskumov verejnej mienky, v posledných dňoch sa objavila kopa novinových článkov a komentárov, v ktorých sa – často bez dôkazov – tvrdilo, že bývalý prezident opustí NATO a armáda. demonštrantov a v prípade úspechu v roku 2024 sa pokúsi dosadiť za „doživotného prezidenta“. Všetci autori článkov boli prominentnými kritikmi Trumpa počas jeho prezidentovania.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Trump opustí NATO – bývalý šéf Pentagonu, 7. December 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár